Ar tiešraides kameru aprīkotajā balto stārķu ligzdā izveidojies pāris

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ar tiešraides kameru aprīkotajā balto stārķu ligzdā, kas uzvīta uz elektroapgādes balsta un kuras iemītnieki ikgadēji tiek dēvēti par Fāzi un Voltu, ir izveidojies stārķu pāris. 28. martā ligzdā bija apmeties viens no putniem, bet 31. marta vakarā tam pievienojusies otra puse, informēja AS "Sadales tīkls".       

Ligzdā jau notikušas vairākas Fāzes un Volta pārošanās epizodes un drīzumā varētu būt sagaidāms perēšanas perioda sākums.

2022. gada ligzdošanas sezonā pirmā ola tika izdēta 18. aprīlī, tai sekoja vēl vairākas, un stārķu pārim izdevās izaudzināt veselus četrus jaunputnus.

Kā stāstīja Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta Ornitoloģijas laboratorijas darbiniece Dr.biol. Māra Janaus, šogad pirmā ola varētu būt sagaidāma ātrāk – ja kāda no pārošanās reizēm bijusi veiksmīga, pirmā ola var tikt izdēta jau nedēļas laikā.

Viņa norādīja: "Par to, vai arī šogad varētu būt sagaidāmi četri stārķēni, neko paredzēt nevar. Stārķiem jābūt labi pārziemojušiem, kā arī svarīgi, lai migrācijas vietā būtu labi apstākļi. Ja stārķi kādu iemeslu dēļ būs savārguši, tas, protams, var kaitēt ligzdošanas sekmēm. Tomēr, tā kā konkrētie stārķi ir atgriezušies laikā, domājams, ka visam jābūt kārtībā. Paredzēt, vai vispār būs olas un cik, ir grūti, bet viss ir iespējams! Cerēsim uz kuplu stārķu ģimenes pieaugumu."

UZZIŅAI:

Latvijā ligzdo 4% jeb aptuveni 13 500 balto stārķu no to kopējās populācijas pasaulē. Aptuveni 75% jeb apmēram 8000 ligzdas atrodas uz elektrolīniju balstiem, kas elektrības tuvuma dēļ nav tā drošāka ligzdošanas vieta. Jāņem vērā, ka balto stārķu ligzdas svars ir vidēji 400–600 kilogrami, bet ilggadējās ligzdas, īpaši salīstot, var svērt pat tonnu. Lai padarītu ligzdošanu drošāku gan putniem, gan apkārtējiem iedzīvotājiem, gan arī mazinātu elektroapgādes pārtraukumu riskus, "Sadales tīkls" zemsprieguma elektrotīklā turpina uzstādīt metāla ligzdu pamatnes.

Savukārt, konstatējot bīstamas situācijas, ligzdas drošības apsvērumu dēļ no balstiem var tikt noņemtas. Tas tiek darīts ar Dabas aizsardzības pārvaldes atļauju un lielākoties – ārpus stārķu ligzdošanas sezonas, skaidroja uzņēmumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti