Rīta Panorāma

Vācijas "zaļie" sāk gatavoties Eiroparlamenta vēlēšanām

Rīta Panorāma

Tūkstošiem bērnu iesaistās projektā "Sporto visa klase"

Maori aicina piešķirt vaļiem juridiskas personas statusu

Aicina piešķirt vaļiem personas statusu ANO klimata konferencē

30. novembrī Dubaijā sāksies Apvienoto Nāciju organizācijas (ANO) klimata konference, kurā iecerēts nospraust jaunus mērķus planētas glābšanai. Viens no dabas izmaiņu indikatoriem ir vaļi, kam Jaunzēlandes un Klusā okeāna salu pamatiedzīvotāji pasākumā pieprasa piešķirt juridiskas personas statusu.

"Hinemoana Halo" okeāna iniciatīvas pārstāvis Aperahama Edvards norādīja: "Mēs lūdzam, lai vaļi vispirms tiktu atzīti par personu, un tas palīdzētu nodrošinātu to labāku aizsardzību. Mūsu pasaules uztverē valis ir sens sencis, un mēs uzskatām, ka valim ir "mana" jeb autoritāte, un "tapu" jeb svētums, kas jāciena."

Ideja par vaļu juridisko statusu var šķist nenopietna, taču pasaulē ir līdzīgi precedenti. Iedzīvotāji ir panākuši, ka juridiskas personas statuss piešķirts kādai apdraudētai sālsūdens lagūnai Spānijā, un likumā noteiktas tās tiesības pastāvēt kā ekosistēmai un dabiski attīstīties.

Organizācijas "Hinemoana Halo" pārstāvji norādīja, ka valis kā vēstnieks varētu arī dalīties ar savām vērtībām, principiem un bagātības mērauklu. Milzīgie jūras dzīvnieki pieprasa maz, bet dod daudz, un eksperti aprēķinājuši, ka dzīva vaļa pienesums ekosistēmu  uzturēšanā skaitļos ir apmēram trīs miljoni dolāru, bet gaļas tirgus vērtība – 40 tūkstoši dolāru.

Tā ir dzīvnieku suga, ko nopietni ietekmē globālā sasilšana, piemēram, kūstošie Antarktīdas ledāji maina to iecienītākās barošanās vietas piekrastē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti