Panorāma

Žoga būvnieki pierobežā palikuši parādā viesu namiem un strādniekiem

Panorāma

Panorāma

Atklāj "Stārķu māju" vētrā ievainotiem putniem

Atklāta «Stārķu māja» – vieta putniem, kas vairs nepacelsies spārnos

Augusta sākumā notikušajā postošajā vētrā ievainoto stārķu un citu putnu glābēji no "Ežu hospitāļa" svētdien ar ziedotāju atbalstu atklāja "Stārķu māju". Tā būs vieta, kur pārziemot un turpmāk dzīvot putniem, kuri vairs nekad nevarēs pacelties spārnos. 

Viņi klusēja un vēroja, sabužināja spalvas, visi turoties vienkopus – apraudzīt sanākušos cilvēkus no kūts svētdien bija iznākuši septiņi no desmit "Ežu hospitāļa" stārķiem. Viņi visi te ir uz palikšanu. Šie stārķi nekad vairs nelidos. Katram no viņiem 7. augusta vētra atņēmusi pa vienam spārnam. Bez "Ežu hospitāļa" un viņu draugu palīdzības dabā tie nebūtu izdzīvojuši. 

"Ežu hospitāļa" valdes priekšsēdētāja Ingvilda Aumeistere pauda: "Man bija priekš sevis laba sajūta, ka man ir tajā brīdī tā iespēja gan ar vietu nodrošināt, gan es pati esmu veterinārārsts – gan arī ar kaut kādu aprūpi, medicīnisko."

Biedrība "Ežu hospitālis" putnu glābšanā iesaistījās brīdī, kad citas biedrības, tajā skaitā "Drauga spārns", bija pārslogotas. No 15 te uzņemtajiem stārķiem, divi pacēlās spārnos un atgriezās dabā, trīs neizdzīvoja. Tiem desmit, kam "Ežu hospitālis" kļuvis par mājvietu, cilvēki no visas Latvijas saziedoja naudu "Stārķu mājas" iegādei un svētdien tā tika svinīgi atklāta. 

No sanākušajiem sveicējiem liela daļa stārķiem juta līdzi, skatoties ziņas televīzijā un sociālo tīklu vietnēs. 

Māksliniece Anna Kenne biedrībai savas izjūtas par nelaimi, ko nesa 7. augusta krusa, iemūžināja gleznā. Maija Šuksta no Naudītes kopā ar bērniem glāba pašu saimniecībā cietušos putnus – lielais dēls tos nesa kūtī un sildīja. Tagad visi kopā atbraukuši stārķus apraudzīt.

"Mēs atsūtījām uz "Ežu hospitāli" divus stārķus, kas cieta lielgraudu krusā, un dzērvi meitene atveda no lauka. Dzērvei, bija salīdzinoši viegla acs trauma. Un viņa diezgan ātri atkopās un sākumā staigāja, laidām ārā, staigāja iekšā ārā un tad sāka mest lokus. Un tad vienā dienā aizlidoja," stāstīja Šuksta. 

Stārķiem lielākais kārums ir vistu kakliņi – visi kopā dienā tie apēd 10 kilogramus. Dažkārt ēd arī muskuļkuņģus. Ar šiem stārķu kārumiem atbraukusi ģimene no Salaspils.

"Stārķu mājas" apmeklētāja Andžela Butkēviča pauda: "Šausmīgi pārdzīvojām par putniem, līdz asarām. Un mēs nevarējām neatbraukt, jo tā ir ļoti liela lieta, ko cilvēki ir paveikuši, izglābuši šos putnus."

Savukārt "Ežu hospitāļa" vadītājas pasniedzēja Inga Straupe sacīja: "Es domāju, ka tas ir tāds nesavtīgs darbs. Tāda milzīga dzīvnieku mīlestība un iespēja viņiem palīdzēt."

Ap jauno "Stārķu māju" nākamās nedēļas laikā plānots izveidot rampu un žogu, lai stārķi varētu ievākties jaunajā mājā. 

KONTEKSTS:

7. augustā Latvijā plosījās negaiss ar stiprām vēja brāzmām, vietām arī lietusgāzēm un lielgraudu krusu. Sākotnēji negaiss skāra Kurzemi un valsts centrālo daļu, īpaši smagus postījumus nesot Dobeles novadā, vakarā tas skāra Latvijas austrumu daļu.

Pērkona negaisa laikā Latgalē gājis bojā cilvēks, kuram uzkrita koks. Vēl astoņi cilvēki vētrā ir cietuši, cilvēkiem uzkrituši koki, vienā gadījumā – jumta gabals, cilvēki cietuši arī no krusas graudiem.

Pēc lielgraudu krusas postījumiem tika slēgta arī Jaunpils pils. Dabas stihijā pamatīgi cietis valsts nozīmes kultūras pieminekļa jumts.

Vētras nodarītie postījumi pašlaik aplēsti 11 miljonu eiro apmērāValsts varētu uzņemties līdz 90% izmaksu vētras postījumu novēršanai pašvaldībās.  Individuālām dzīvojamām mājām varētu būt pieejams vienreizējais atbalsts līdz 3000 eiro, nepārsniedzot 20 eiro par kvadrātmetru. Savukārt daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašniekiem atbalsts būtu nodrošināts 20 eiro par kvadrātmetru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti