Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Pasaules līmeņa ultrasonogrāfijas eksperti tiekas Rīgā

Aicina nodot nolietotās riepas

Iedzīvotāji aktīvi izmanto iespēju bez maksas nodot riepas – 10 dienās savāktas 170 tonnas

Ik gadu Latvijā pārdoto riepu apjoms pieaug. Pērn tika notirgoti aptuveni 20 000 riepu. Pēc tam, kad riepas ir nokalpojušas savu mūžu, tās jānodod pārstrādei. 2025. gadā Latvijai un citām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm būs jāsavāc atpakaļ 90% no tirgū realizētā riepu apjoma. Vēl līdz maija beigām īpašas akcijas laikā četrās vietās Latvijā riepas iespējams nodot bez maksas.

Pagājušajā gadā šķirošanas laukumos nodoti aptuveni 16 000 riepu.

Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) pārstāvis Mārtiņš Mālmeisters atgādināja, ka par jaunu riepu iegādi jāsāk domāt brīdī, kad riepu protektora nodilums tuvojas minimālajam atļautajam dziļumam – vasaras riepām minimālais protektora dziļums ir 1,6 milimetri, bet ziemas riepām tie ir četri milimetri.

Līdz maija beigām Latvijas Zaļais punkts kopā ar uzņēmumu "Eco Baltia vide" un Siguldas uzņēmumu "Jumis" organizē akciju "Nomet riepu atbildīgi".

Akcijas laikā četrās vietās Latvijā – Rīgā, Getliņu ielā 5, kā arī Siguldā, Daugavpilī un Liepājā iedzīvotājiem ir iespējams nodot riepas bez maksas.

"Eco Baltia vide" direktors Andris Ziemelis pastāstīja, ka 10 dienu laikā iedzīvotāji nodevuši 170 tonnas riepu, kas pielīdzināms aptuveni 17 000 riepu. "Līdz ar to mēs varam teikt, ka iedzīvotāji ļoti aktīvi izmanto mūsu piedāvāto akciju. Akcija vēl ir tikai pusceļā. Mēs sagaidām vēl daudz nolietoto riepu," pauda Ziemelis.

Tālāk nevienam nevajadzīgās riepas tiek pārstrādātas, izmantojot kā kurināmo vai ražojot jaunus produktus. 

"Latvijā mēs izmantojam riepas, nododot mūsu sadarbības partneriem, kas no riepām ražo enerģiju. Tas apjoms ir ierobežots, un pārsvarā riepas tālāk iet uz pārstrādi Lietuvā, kur no riepām tiek atdalīts tekstils, metāls.

Riepas tiek sašķeldotas, un no riepām saražo granulas, kuras tiek izmantotas, piemēram, sporta inventāra ražošanā – tās ieklāj sporta zālēs, bērnu laukumiņos.

Tās ir mūsu senās riepas, kuras ir pārstrādātas materiālā, kuru var izmantot jau nākamajā produktā," pastāstīja Ziemelis.

Tuvāko gadu laikā bezmaksas nodošanas punktiem, visticamāk, vajadzētu būt pieejamiem bez maksas visu gadu, jo ES prasības dalībvalstīm liek ik gadu savākt atpakaļ pārstrādei arvien lielāku procents no pārdotā apjoma.

Valsts vides dienesta Atkritumu aprites departamenta direktors Atis Treijs atgādināja, ka par savu saražoto preci atbildīgs ir ražotājs: "Pārdodot riepu, iedzīvotājs, kas nopērk šo riepu, daļēji jau subsidē šo [procesu] tālāk, kad šī riepa kļūst par atkritumiem, tās savākšanu, iespēju bez maksas nodot riepas, lai nebūtu situācijas, kad riepas tiek izmestas mežā vai lielos daudzumos uzkrātas kādās citās teritorijās."

2025. gadā Latvijai un citām Eiropas Savienības dalībvalstīm būs jāsavāc atpakaļ 90% no tirgū realizētā riepu apjoma. Sev tuvāko šķirošanas punktu, kur iespējams nodot riepas, ikviens interesents var meklēt mājaslapā skiroviegli.lv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti