Dienas ziņas

Importētāji būs atbildīgi par izsmēķu piesārņojumu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Brīvdienās aicina vērot putnus

Nedēļas nogalē aicina stundas garumā pie barotavām skaitīt ziemojošos putnus

Lai apzinātu, kur un kādas putnu sugas Latvijā sastopamas ziemas mēnešos, Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) no 26. līdz 28. janvārim aicina ikvienu stundas garumā piedalīties akcijā "Ziņo par putniem dārzā 2024". Šajos pašos datumos pēc vienotas metodikas putnus skaitīs gan kaimiņvalstīs, gan citviet Eiropā, informēja LOB.

Biedrībā skaidroja, ka putnu vērošana stundas garumā dod iespēju iepazīt tos putnus, kuri ziemas sezonā ir sastopami apkaimē. Ja par novērotajiem putniem tiek ziņots portālā "Dabasdati.lv", putnu novērojumi kļūst par vērtīgiem datiem tālākiem pētījumiem ornitologiem un citiem dabas pētniekiem.

Lai palīdzētu iepazīt putnus pie barotavām, ikviens interesents aicināts piedalīties tīmekļlekcijā "Putni pie barotavas", kas norisināsies ceturtdien, 25. janvārī, plkst. 18.30 LOB "Youtube" vietnē. Tematisko lekciju vadīs Latvijas Ornitoloģijas biedrības Sabiedrības izglītības un iesaistes virziena vadītājs Agnis Bušs, bet uz jautājumiem atbildēs LOB projektu vadītājs, sertificēts putnu eksperts Andris Dekants.

Dalības noteikumi:

  1. Jāizvēlas labi pārredzama putnu vērošanas vieta dārzā, parkā vai kapsētā – vislabāk putnu barotavas vai putnu barošanās vietas tuvumā. Putnus var vērot arī no iekštelpām (piemēram, novērojot putnu barotavu). Vērojot putnus, drīkst pārvietoties, izmantot binokli vai fotoaparātu.
  2. Ja putni tiek vēroti, piemēram, parkā vai kapsētā, tad no šīs teritorijas jāizvēlas tik liela teritorija, lai tā novērotājam visu laiku būtu labi pārskatāma. Ja putni tiek vēroti dārzā, tad skaitīšanas teritorija atbilst dārza izmēram.
  3. 2024. gada 26., 27. vai 28. janvārī jāizvēlas precīzi viena stunda diennakts gaišajā laikā, kuras laikā bez pārtraukumiem iespējams vērot putnus.
  4. Katra konstatētā putna suga jāatzīmē tikai vienu reizi, un jāpieraksta tās lielākais skaits, kas vienlaikus šai sugai redzēts vienviet. Jāizvairās skaitīt (piemēram, barotavā) dažādos laikos redzētos vienas sugas putnus kopā, jo citādi vairākkārt tiek pieskaitīts viens un tas pats putns. Akcijā netiek skaitītie tie putni, kas pārlido pāri vai palido garām novērošanas vietai, bet tur neapstājas.
  5. Par novērojumiem jāziņo dabas novērojumu portālā "Dabasdati.lv", pievienojot tos tāpat kā jebkuru citu novērojumu (visiem novērojumiem norādot vienādu sākuma un beigu laiku – vienu stundu). Par novērojumiem var ziņot arī, veidojot pilno sarakstu mobilajā lietotnē "Dabasdati.lv", saraksta nosaukumā norādot "Ziņo par putniem dārzā".
  6. Ja putna sugu nav iespējams uzreiz noteikt, tad portālā "Dabasdati.lv"  tas ziņojams kā "Putns (nenoteikts)" un, ja iespējams, pievienojiet fotoattēlu, balsi vai video! Šajā gadījumā novērojuma kvalitātei ir liela nozīme.
  7. Putni nav obligāti jāvēro apaļā stundā, piemēram, no pulksten 8 līdz 9, bet vienas stundas periodā, piemēram, no pulksten 08.07 līdz pulksten 09.07.
  8. Vienā un tajā pašā vietā drīkst skaitīt tikai vienu reizi trīs dienu laikā. Vairākkārtīga skaitīšana vienā vietā sagroza datus, jo tiks uzskaitīti vieni un tie paši putni. Otro, trešo vai ceturto reizi putnus drīkst skaitīt tikai citā vietā.
  9. Arī nulle ir rezultāts. Šīs nav sacensības par novēroto putnu skaitu. Akcijas mērķis ir noskaidrot, cik un kādi putni ziemas laikā sastopami apdzīvotās vietās.
  10. Piedalīties var ikviens, kurš pazīst putnus vai vēlas iemācīties tos labāk atpazīt.

Pērn akcijas laikā dati tika iesūtīti no 377 vietām Latvijā un kopā tika uzskaitīti vairāk nekā 10 000 putnu, pārstāvot 48 dažādas putnu sugas.

Ideja par akciju "Ziņo par putniem dārzā" aizgūta no Lielbritānijas, kur putnus dārzos ziemā skaita kopš 1979. gada. Akcija Latvijā norisinās jau sesto gadu vienlaikus ar šādu pašu aktivitāti kaimiņvalstīs un citviet Eiropā.

Akcijas norisi atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti