Ornitologi aicina ierakstīt putnu balsu piecminūtes

Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) aicina ikvienu līdz jūlijam veikt putnu balsu audioierakstus piecu minūšu garumā, īpaši attālākās vietās Latvijā. Papildus putnu balsu ierakstiem šosezon ornitologi mudina aktīvi ziņot par īpaši aizsargājamu putnu sugu novērojumiem. Tie būs vērtīgi dati topošajam 3. Latvijas ligzdojošo putnu atlantam, informēja biedrībā.

Kā skaidroja biedrības ornitologs Andris Dekants, vērtīgākie putnu balsu ieraksti ir pirmajās četrās stundās pēc saullēkta vai divās stundās pirms saulrieta.

Viņš pamācīja: "Ir jāatceras atkāpties no skaļi dziedošiem putniem pēc iespējas tālāk, lai ierakstā būtu dzirdami arī pārējie apkārtnes putni. Ierakstus vēlams atkārtot ik pēc divām nedēļām, jo dziedošo putnu daudzveidība katru reizi atšķirsies."

Otrs veids kā panākt lielāku daudzveidību, pēc ornitologa skaidrotā, ir veikt ierakstus dažādās vietās, piemēram, meža malā, pie ūdens, ciemā, lauka malā, pie viensētas, dziļi mežā, jo katrā šajā vietā ligzdos citas putnu sugas. Jāpārliecinās, vai atzīmēta precīza ieraksta vieta, ieraksta sākuma laiks un datums. Precīzu ieraksta vietu var atzīmēt kā adresi vai kā koordinātas.

Papildus audiopiecminūtēm šosezon ir gaidīti īpaši aizsargājamu putnu sugu novērojumi, kuri papildināti ar foto vai audioierakstiem, ziņojot vietnē "Dabasdati.lv".

Mēnešu skatījumā ornitologi gaidīs ziņojumus par tā brīža aktīvajām sugām, piemēram, aprīlī – par dzeņiem un pūcēm, maijā – par somzīlītēm, ausaino pūci, dzelteno tārtiņu, tītiņu, ormanīti, mazo ormanīti, jūnijā un jūlijā – par svītraino ķauķi, kārklu ķauķi, purva ķauķi.

Kas jāņem vērā?

Lai ieraksts būtu veiksmīgs, ieteicams pievērst uzmanību vairākiem aspektiem. Pirmkārt, svarīgs ir klusums. Ieteicams ierakstam izvēlēties vietu, kur ir maz cilvēka radīto trokšņu un dabas skaņu (vējš, ūdens šalkoņa u.c.), bet kur labāk sadzirdami paši putni. Ieraksta veicējam arī jāuzvedas klusi.

Otrkārt, jāizvēlas vieta, kur dzied putni. Vislabākās ir tās vietas, kur robežojas vismaz divi biotopi, piemēram, mežmala (mežs un pļava), viensēta (viensēta un lauks), niedrājs pie ezera (ezers un lauks/mežs).

Jāizvairās no vietas, kur ļoti skaļi dzied viens putns, bet citus vairs nedzird.

Treškārt, noteikti jānorāda precīzs punkts kartē (piemēram, koordinātas) vai precīza adrese, kur ieraksts veikts, lai tam būtu vērtība ornitologu darbā. Ceturtkārt, jānorāda precīzs datums un diennakts laiks, kad ieraksts ir veikts. Ieraksts jāveic aptuveni piecu minūšu garumā.

Karte atklāj to, no kuriem kvadrātiem tiek gaidīti putnu balsu ieraksti. Audioieraksti līdz 30. jūnijam jāsūta uz e-pastu [email protected], vēstules tēmas laukā norādot "Audiopiecminūte". Vienā vietā ierakstu ir iespējams atkārtot ne ātrāk kā pēc divām nedēļām. Vērtīgāki būs tie ieraksti, kas tapuši dažādās vietās un ir vismaz 500 metru attālumā viens no otra.

Kā solīja LOB, aktīvākie dalībnieki saņems pateicības veltes.

Atbildi, kurā būs uzskaitītas visas ierakstā dzirdamās putnu sugas, ikviens iesūtītājs saņems individuāli e-pastā, noslēdzoties aktīvajai putnu sezonai, kad šie dati būs apkopoti, solīja LOB.

Pērn aicinājumam atsaucās 147 putnu vērotāji, kas iesūtīja 976 ierakstus, kur kopā konstatēti 7113 putni.

Pērn biežāk konstatētie putni ierakstos bija žubīte (73% ierakstu), melnais mežastrazds (56%), čuņčiņš (46%), sarkanrīklīte (41%), paceplītis (39%), lielā zīlīte (37%), lauku balodis (34%), melngalvas ķauķis un dziedātājstrazds (33%), pelēkā vārna un zilzīlīte 32%, kā arī dzeguze un dzeltenā stērste (31%).

Vēl par putniem

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti