Rīta Panorāma

Nīderlandē atklāts Nacionālais holokausta muzejs

Rīta Panorāma

Portugāles vēlēšanās sakāvi cieš valdošie sociālisti

Durbes ērgļu ligzdas tiešraides "seriālam" jau 10 gadi

10 gadu laikā Durbes jūras ērgļu ligzdai – miljoniem skatījumu

Šogad aprit desmit gadi, kopš interesentiem ir iespēja sekot līdzi "dabas seriālam" jūras ērgļu ligzdai Durbē. Tā tiek uzskatīta par vienu no skatītākajām tiešsaistes dabas kamerām ne vien Latvijā, bet arī pasaulē. Kopš kameras uzstādīšanas Durbē tai bijuši aptuveni 18 miljoni skatījumu.

Latvijas Dabas fonda (LDF) eksperte Ilze Priedniece norādīja: "Visā kameras pastāvēšanas laikā šai ligzdai varētu būt ļoti aptuveni, ka ir bijuši 18 miljoni skatījumu. Durbes ligzda arī ir iekļuvusi "National Geographic" topā par interesantākajām ligzdām, ko ieteikts skatīties. Tā bija vienīgā, kas nav Amerikā. Vienīgā ligzda Eiropā."

Ik gadu kadros no Durbes tiešsaistē lūkojas cilvēki no aptuveni 100 valstīm, izjūtot saikni ar Latvijas dabu.

"Polija, Somija, Skandināvijas valstis, Vācija. Ļoti dažādas valstis, un ir arī ļoti eksotiskas, kā Brazīlija vai Haiti," valstis, kurās cilvēki gribēja zināt, kā klājas jūras ērgļiem Durbē, uzskaitīja Priedniece.

Savukārt LDF Padomes loceklis, ornitologs Jānis Ķuze par ligzdu norādīja: "Tā parāda reālo dzīvi jūras ērgļu ligzdās, proti, šo gadu laikā mēs esam redzējuši sekmīgas ligzdošanas, mēs esam redzējuši nesekmīgas ligzdošanas dažādu iemeslu dēļ. Mēs esam redzējuši situācijas, kad no mazuļiem, kas izšķīlušies, izdzīvo tikai daļa. Esam redzējuši situācijas, kad kāds no pāra putniem iet bojā vai pāris pilnībā nomainās."

Durbes ērgļu ligzdas vērošana ir kā nebeidzams seriāls, kurā nekad nav zināms, kas notiks nākamajā sērijā. 10 gadu laikā no Durbes ligzdas izlidojuši 13 jūras ērgļu mazuļi. Šobrīd ligzdā esošā mātīte Milda ir ilggadēja šīs ligzdas iemītniece, kura tajā uzturas no 2017. gada. 

Ķuze norādīja: "Tēviņi laika gaitā ir mainījušies. Ir bijušas situācijas, ka tēviņš, visticamākais, iet bojā ligzdošanas sezonas laikā. Tā bija ļoti interesanta sezona, kad tajā laikā vēl par perējošo mātīti interesi izrādīja garām staigātāji tēviņi un pat mēģināja palīdzēt ar ligzdošanu tikt galā, bet beigās tāpat nekas neizdevās. Mazuļi tajā gadā nosala, un beigās paši ērgļi viņus apēda."

Savas pastāvēšanas laikā ligzda ir vairākas reizes nokritusi, bet ērgļi vienmēr to ir atjaunojuši. Arī šogad noticis tieši tas pats.

Ornitologs Ķuze norādīja: "Šoreiz ligzdas nokrišana sakrīt ar brīdi, kad ir pazudis viens no pāra putniem. Tas noveda pie tā, ka ligzdas ļoti ilgstoši nebija, tur stāvēja plika koka galotne. Tagad tikai uz pavasara pusi putni sāka viņu atjaunot, un sāk veidoties jauns pāris.  Mums ir tā pati mātīte Milda un 2017. gadā šķīlies tēviņš, kurš tagad, visticamāk, sāks ligzdot pirmo reizi."

Ligzdas vieta Durbē ir ļoti piemērota jūras ērgļiem. Tā atrodas vecā, liela caurmēra eglē, apmēram 25 metru augstumā. Apkārt ir barošanās vietas un noteikta aizsardzība zona, lai cilvēks neiejauktos apkārtnes vidē un ekosistēmā, ka ir būtiska ērgļu izdzīvošanai. Šobrīd putni aktīvi būvē ligzdu un pārojas. Vai tas viss martā novedīs līdz olas izdēšanai un vēlāk arī mazuļiem, to varēsim redzēsim, tālāk skatoties šo dabas seriālu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti