Ķepa uz sirds

Kā "Prāta vētras" mūziķa Māra Mihelsona Cēzars nosaka toni ģimenē

Ķepa uz sirds

Zīmju valodā. Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds. Gribu poniju!

Bērns grib poniju – kas jāņem vērā

"Mammu, lūdzu, lūdzu, nopirksim zirdziņu!" Kā reaģēt uz šādu bērna lūgumu?  Iveta Dzērve ir 13 zirgu saimniece. Zirgi ir viņas dzīve, darbs un aizraušanās vienlaikus. Viņa uzskata, ka zirga pirkšana tikai tāpēc, ka bērns grib un vecākiem ir nauda, ir milzīga bezatbildība. Vienlaikus divu poniju saimnieks Sandis uzskata, ka ar šiem dzīvniekiem nav nemaz tik grūti tikt galā, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "Ķepa uz sirds".

Laiki, kad zirgs bija neaizstājams gan lauksaimniecībā, gan ceļošanā, gan karā, ir pagājuši. Mūsdienās vidējais cilvēks par zirgiem zina ļoti maz. Eksperte uzskata, ka uzticēt zirgu cilvēkam, kas nav izgājis kaut kādu minimālu apmācību, nedrīkstētu.

"Tajā brīdī, kad mēs nezinām šos pamatu pamatus, mums ir ilūzija, ka ir baigi forši, ka mans zirgs stāv pļavā, ēd zālīti, tēlo zāles pļāvēju un ir ļoti laimīgs. Un neko citu tam zirgam man nevajadzētu dot. Viņš būs priecīgs, jo es te būšu blakus, zālīte, pļaviņa būs, viss viņam būs, ko tad zirgam vairāk vajag," viņa norādīja.

Pat gadījumā, ja vecākiem šķiet, ka kompromiss būs nevis lielais zirgs, bet ponijs, tas tik un tā var beigties slikti. Taču pretējs viedoklis ir divu poniju saimniekam Sandim. Viņam zirgi patīk jau no bērnības, taču sapni par savu zirgu viņš realizējis tikai tagad.

Rēķinot izmaksas, Sandis saka, ka par zirgu samaksājis 2000 eiro. Piedāvājumā esot bijuši arī zirgi par 1000 eiro vai pat par 800 eiro, bet apalūzas ponijs Mollija bijusi visskaistākā. Pagaidām dēls Henrijs ar zirgu vēl nejāj, jo ir mazs, bet gatavošanās darbi jau notiek.

Sandis ar ponijiem.
Sandis ar ponijiem.

Ja Henrijs negribēs jāt, tad ir jau sagatavoti īpaši ratiņi un ragavas. Poniju iegādi Sandis nenožēlo, arī apkārtnes bērni ir sajūsmā. "Mums te kaimiņi arī bija. Viņiem meitiņa piedzima arī, bišku pāris mēnešu starpība bija, pirmais vārds, ko viņa pateica, – Mollija apmēram. Viņa visu laiku pie zirgiem, pie zirgiem, lai dzīve jautrāka bērniem."

Savukārt zirgu eksperte saka, ka līdzīgus stāstus jau ir redzējusi. Viens no viņas ganāmpulka zirgiem ir ponijs Bella, kuru nopirka bērnu dēļ, taču bērni izauga, bet Bella tā arī palika ponijs. Dzīvnieks tika turēts laukā pļavā – saulē, lietū, vējā, bez iespējām patverties, bez iespējām noslēpties un bez cerībām, ka viņu kāds apārstēs.

Pat tagad, daudzus gadus vēlāk, Bellai droši pieskarties var tikai Iveta. "Viņš baidās no katra straujāka, nevietā esoša pieskāriena, jo viņam joprojām atmiņā, ka tur man ļoti sāpēja," viņa sacīja.

Ivetu sarūgtina, ka cilvēki bieži vien nesaprot – ar zirga iegādi tēriņi nebeidzas, bet tikai sākas, jo zirga uzturēšana ir dārga.

"Zirgs mēdz slimot, zirga ārstēšanas izmaksas ir dārgas. Zirgam regulāri jāgriež nagi, jākopj nagi, zirgam ir dažādas lietas, kas vajadzīgas klāt – vakcinācija, papildu barība vai vēl kaut kas," viņa skaidroja.

Zirgu eksperte Iveta Dzērve.
Zirgu eksperte Iveta Dzērve.

Tāpat zirga apmācībai jāalgo treneris. Boksa īre stallī maksā 150–600 eiro. Ārsta vizīte maksā, sākot no 100 eiro, un tā ir tikai apskate, nerēķinot medikamentus un ārstēšanu. Nagu sakopšana 15–25 eiro. Un tas nav viss.

"Ja viņš nestāv stallī, viņš smuki atpūšas pļavā un visu mūžu cieš. Kāpēc viņš cieš? Ja viņš ir viens, viņš visu mūžu cietīs, jo zirgs pamatu pamatos ir bara dzīvnieks, viņam ir vajadzīga kompānija. Tikai barā tas jūtas droši, ir aizsargāts, ir komunikācija ar saviem sugas brāļiem un māsām, un tās ir viņa pamatvajadzības," skaidroja eksperte.

Savukārt Sandis uzsvēra, ka viņu pārsteidzis tas, ka ponija iegāde ir pat vieglāka, nekā viņš iepriekš domājis.

"Ponijs ir tas pats, kas liels suns. Man agrāk bērnībā bija liels suns, kas mani vilka ragavās, es viņu biju ietrenējis, un tāpat tagad ir ponijs – ar viņu ļoti viegli," norādīja saimnieks.

To, ka zirgs nevar dzīvot viens, Sandis zinājis, tāpēc pircis grūsnu ķēvīti. Lai gan par ponijiem runā, ka tie ir ietiepīgāki un grūtāk apmācāmi par lielajiem zirgiem, ar Molliju un Billiju problēmu neesot.

"Mollija un Billijs ir ļoti paklausīgi un ļoti mīļi," viņš vērtēja.

Arī par zirga uzturēšanas dārdzību Sandis nepiekrīt. Stalli izdevies uzbūvēt vienā dienā. Zāle un ūdens mājās ir, papildus neko daudz nevajag. Viņš skaidroja, ka par aptuveni 25 eiro pērk salmu rituli, ar ko pietiek aptuveni mēnesim. Tad vēl vajag sāli, ūdeni un vēl piebarojumu, bet to nevajagot daudz. Viņš lēsa, ka mēnesī tas izmaksā līdz 40 eiro.

Tagad, gadu pēc zirgu iegādes, Sandis secina, ka patiesībā viss ir bijis lētāk un vienkāršāk, nekā gaidīts gan vasarā, gan ziemā. Viņš bija noskaņojies, ka būs trakāk, jo paļāvies uz apkārtējo vērtējumu. Bet ir viena ļoti svarīga nianse, kas jāņem vērā katram zirga saimniekam – kas jāzina, ja neesat visu dienu mājās vai arī vēlaties aizceļot uz dažām dienām vai nedēļām.

"Zirgu nevar ņemt, ja tev nav kāda palīga. Tas ir 100%," sacīja Sandis.

Iveta savukārt aicināja neļauties emocijām un sapņiem, bet pirms zirga iegādes visu vēlreiz labi pārdomāt.

"Ko es parasti iesaku, kad man atbrauc un saka: "Mēs pirksim!" Es saku: "Vēl varbūt kādu gadiņu, divus pabraukā pie tiem zirgiem uz stalli, un ja arī pēc diviem gadiem, kad viņam jau būs 15, tavam bērnam, vai 16 un viņš joprojām gribēs zirgu un nopietni, un gribēs uzņemties atbildību, – nu, tad varbūt domāt," viņa teica.

Tam, ka viss ir rūpīgi daudzas reizes jāpārdomā, Sandis piekrīt. Par spīti pozitīvajai pieredzei ar ponijiem, no sava sapņa par lielajiem zirgiem viņš pagaidām ir atteicies, jo sapratis, ka vēl tam nav gatavs.

Statistikas dati rāda, ka zirgu skaits Latvijā atkal sāk pieaugt. Gada laikā tas ir audzis par 3,3%, un šobrīd sasniedz 8700. 

Latvijā zirga vidējā cena ir 3–5 tūkstoši eiro.

Ķepa uz sirds

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti