Rīta Panorāma

Sarkanajā jūrā apšaudīti kravas kuģi

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Ohaio universitātē veido ledāju "ledus banku"

ASV veido ledāju «ledus banku», lai ielūkotos senā pagātnē

Ohaio Universitātē ASV veido pasaules ledāju paraugu banku. Saglabātais materiāls ļaus zinātniekiem turpināt pētījumus arī pēc ledāju izzušanas, ko veicina straujās klimata izmaiņas.

Profesors Lonijs Tomsons sacīja: "Mēs nākamajās desmitgadēs pazaudēsim lielāko daļu kalnu ledāju. Viens ledājs Jaungvinejas Indonēzijas daļas tropiskā lietus meža vidū, no kura mēs 2010. gadā ieguvām paraugus, iespējams, šogad vai nākamgad izzudīs. Un vienīgais ledus no tā atrodas saldētavā Ohaio štatā. Tiem ir arhīva vērtība, jo pēc 20 gadiem, kad parādīsies jaunās tehnoloģijas, kalnu ledāju nebūs daudz."

Bērda polārā un klimata pētījumu centra glabātuvēs Kolumbusā mīnus -34 grādu temperatūrā uzglabā serdeņus no Antarktīdas, Grenlandes un vēl 16 valstu ledājiem. 

Piemēram, Austrumantarktīdas ledus ļauj ielūkoties 800 tūkstošus gadus tālā senatnē, bet pēdējā ekspedīcijā paraugi tika iegūti no Andu kalniem Peru. Ledus uztver gaisu, un šādā veidā var noskaidrot atmosfēras sastāvu attiecīgajā periodā, tai skaitā oglekļa dioksīda, metāna un slāpekļa īpatsvaru.

Šī informācija kopā ar citām liecībām ļauj veidot pasaules vēsturisko klimatisko modeli.

Ledus saglabā arī materiālas liecības, tai skaitā putekļus un sīkbūtnes, un tieši Ohaio Universitātes zinātnieki aizpērn Tibetas ledāju paraugos atklāja 15 tūkstošus gadus senus līdz šim nezināmus vīrusus.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti