Īvāna radio runa. Stāsts par pazudušo un atgūto Baltijas ceļa liecību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Baltijas ceļa norises brīdī 1989.gada 23.augustā plkst.19 Latvijas Radio izskanēja Latvijas Tautas frontes (LTF) līdera Daiņa Īvāna iepriekš ierakstītā runa, ko, rokās sadevušies, savos radioaparātos klausījās vairāki simti tūkstoši Latvijas iedzīvotāju.

Atjaunotā Daiņa Īvāna runa Baltijas ceļa laikā
00:00 / 00:00
Lejuplādēt
Baltijas ceļā izskanējušās Īvāna runas ieraksts Latvijas Radio arhīvos nav saglabājies, taču šovasar – pirms Baltijas ceļa 30.gadskārtas – to atjaunoja, pateicoties Atmodas laika līdera pirms dažiem gadiem atrastajam runas manuskriptam, kas glabājas LTF muzeja krājumā.

 

ĪSUMĀ:

  • Baltijas valstu Tautas fronšu līderi 1989.gada jūlijā vienojās Baltijas ceļa laikā radio tiešraidē uzrunāt savu valstu iedzīvotājus, lai viņus iedrošinātu.
  • Latvijas Radio izskanējusī Īvāna runa bija ieraksts, jo komunistiskā partija Latvijā 23.augustā aizliedza radio tiešraides Baltijas ceļa akcijas koordinācijai.
  • LTF līderis pārliecināts – aizliedzot akcijas koordināciju radio tiešraidēs Latvijā, Maskava vēlējusies izjaukt Baltijas ceļu.
  • Baltijas ceļā izskanējušās Īvāna runas ieraksts nav saglabājies; tas šovasar atjaunots, pateicoties atrastajam runas manuskriptam.

Manuskripts ar aprēķiniem un zīmējumu

Runas manuskriptu Īvāns uz LTF muzeju atnesa pirms dažiem gadiem, kad to starp daudzajiem papīriem un dokumentiem atrada savas lauku mājas bēniņos. 

 

Trīs A4 lapu rakstāmmašīnas tekstā redzami dažādi labojumi. Tie, visticamāk, veikti neilgi pirms došanās uz radio,

lai domu pateiktu precīzāk, sarunā ar LSM.lv stāsta LTF pirmais priekšsēdētājs Dainis Īvāns.

Manuskripta pēdējā lapā dažādi aprēķini, bet vienas lapas otrajā pusē – uzzīmēta meitene un turpat uzraksts "meitenīte skaistā vārdā Baiba". Īvāns lēš, ka zīmējuma autore, visticamāk, ir viņa jaunākā meita Baiba, bet

 

runas pēdējā lapā redzamās piezīmes acīmredzot liecina, ka akcijas dienā rēķināts, vai visā Baltijas ķēdes posmā Latvijā pietiks cilvēku.

Īvāns spriež, ka izskanējušās runas teksts, visticamāk, nesakrita ar uzrakstītās tekstu, jo parasti uz papīra atzīmē galvenās tēzes un nekad nerunā "no lapas", lai runa nebūtu nedzīva.

Pēc atrašanas runas manuskripts restaurēts, tostarp pieaudzēts papīrs vietās, kur bijuši plīsumi. "Tā kā tas bija 1989.gads, tas papīrs nav labs. Tas ir plāns, var redzēt, ka rakstāmmašīna cauri spiedusies. Stāvoklis nebija ļoti labs," LSM.lv stāsta LTF muzeja vadītāja Anna Zeibārte un piebilst, ka LTF muzejā runas manuskripts interesentiem nav aplūkojams, jo pašreizējās ekspozīcijas izveides laikā tas vēl nebija atrasts. Taču runas manuskriptu var aplūkot LTF mājaslapā.

Daiņa Īvāna runas Baltijas ceļā manuskripts
Daiņa Īvāna runas Baltijas ceļā manuskripts

Vienojās radio tiešraidē uzrunāt ļaudis Baltijas valstīs

Īvāns stāsta, ka runa tapusi, jo Baltijas valstu Tautas fronšu līderi iepriekš – 1989.gada jūlija vidū Pērnavā notikušajā

Baltijas padomes sanāksmē  – vienojās, ka katrs savā valstī uzrunās cilvēkus radio tiešraidē brīdī, kad Baltijas ceļa dalībnieki sadosies rokās.

"Tā bija tāda rituāla sastāvdaļa, ka cilvēki tiek uzrunāti un uzrunāti tiešraidēs, lai cilvēkiem būtu sajūta, ka viņi ir tādā tiešsaistē ar pašu notikumu centru," stāsta Īvāns, norādot, ka uzrunu mērķis bija iedrošināt cilvēkus. "Tas bija brīdis, kad pret mums bija diezgan liela Kremļa propaganda un ofensīva izvērsta."

Igaunijas, Latvijas, Lietuvas Tautas fronšu līderu uzrunas attiecīgi katras valsts radio sāka skanēt tieši plkst.19.

Igaunijā un Lietuvā tās, kā plānots, bija tiešraidē, bet Latvijas LTF līdera Īvāna runa Latvijas Radio bija ieraksts.

Brīdī, kad tas izskanēja, Īvāns stāvēja Baltijas ceļā uz Latvijas un Igaunijas robežas. "No vienas puses, ausī skanēja [Igaunijas Atmodas līderes] Marju Lauristinas balss Igaunijas radio, bet no otras puses radio, ko turēja latvieši, skanēja manējā balss."

Latvijā aizliedz koordinēt akciju radio tiešraidē

Īvāns runu pierakstījis 23.augustā Tautas frontes štābā, kad kļuvis zināms, ka Latvijas Komunistiskās partijas (LKP) Centrālkomiteja 23.augusta rītā aizliegusi iepriekš saskaņoto Baltijas ceļa koordinēšanu Latvijas Radio tiešraidē. Šis lēmums nāca negaidīti un

atlika akciju koordinēt tikai pa fiksēto tālruni, jo tanī laikā vēl nebija ne mobilo sakaru, ne arī globālā tīmekļa un citu komunikācijas iespēju, piebilst Īvāns.

Pāris stundas pirms Baltijas ceļa Latvijas Radio tapa Īvāna runas ieraksts – magnetofona lentē Īvāna runu ierakstījis toreizējais radio žurnālists Normunds Beļskis pēc iknedēļas piecu minūšu radio raidījuma par LTF aktualitātēm. Runas ieraksts Latvijas Radio ēterā izskanēja bez saskaņošanas ar LKP Centrālkomiteju.

"Tas pateicoties radio žurnālistu pašaizliedzībai un arī zināmai drosmei... Tā bija ierakstīta un vajadzīgajā brīdī palaista."

Maskavas mērķis – saraut ķēdes vidējo posmu?

Igaunijā un Lietuvā viss noritējis pēc plāna – Baltijas ceļa akcija koordinēta ar radio palīdzību un arī Tautas fronšu līderi Baltijas ceļa sākumā uzrunāja savus tautiešus radio tiešajā ēterā. Negaidītais radio tiešraižu aizliegums Latvijā, pēc Īvāna domām, bijusi Maskavas stratēģija izjaukt Baltijas ceļu.

"Maskava to droši vien darīja ar gudru ziņu. Nevajadzēja jau aizliegt [radio tiešraides] Lietuvā un Igaunijā.

Ja Baltijas ceļš izgāztos Latvijā, Baltijas ceļa nebūtu arī Lietuvai un Igaunijai. Vispār nebūtu Baltijas ceļa, un droši vien, ka arī tālākie procesi nenotiktu," lēsa Īvāns.

Īvāns norāda, ka par LKP Centrālkomitejas radio tiešraižu aizliegumu Latvijā "oficiāli netika paziņots, lai nesāktos panika".

"Man vairāki Tautas frontes [nodaļu] vadītāji teikuši, ka viņiem jau tā bija panika, kā noorganizēt, lai viss notiktu tajā dienā (..). Ja vēl viņiem pateiktu, ka mēs nekoordinēsim, ka nekādas vadības [ar radio tiešraižu palīdzību] nebūs Baltijas ceļam Latvijas posmā, tas šos cilvēkus vēl vairāk nobiedētu, un tas varētu būt zināms drauds, ka akcija izjūk," spriež Īvāns un norāda –

Baltijas ceļš Latvijā notika, pateicoties cilvēku entiziasmam un LTF nodaļu vadītāju augstajai pašdisciplīnai un pašorganizēšanās spējai.

Pirms Baltijas ceļa 30.gadskārtas atjauno runas ierakstu

Pateicoties atrastajam runas manuskriptam, daļa Īvana runas pirms pāris gadiem atjaunota Latvijas simtgades spēlfilmas "Paradīze '89" vajadzībām. Filmā var dzirdēt Baltijas ceļa laikā pa radio izskanējušās Īvāna runas beigas. Visu runu toreiz neierakstīja, taču tas izdarīts šovasar, tuvojoties Baltijas ceļa 30.gadskārtai.

Baltijas ceļa runas ieraksts atjaunots Latvijas Nacionālās bibliotēkas Skaņu ierakstu studijā, stāsta Īvāns un atzīst, ka tekstu ierunājis trīs reizes –

nav bijis vienkārši restaurēt tā laika sajūtas un arī lasīt runu, jo Baltijas ceļā izskanējusī pamatā runāta no galvas, ik pa laikam ieskatoties manuskriptā.

Jautāts, vai šodien ko mainītu savā radio runā Baltijas ceļā, Īvāns atbild apstiprinoši, taču labojumi nebūtu būtiski. "Kad runu restaurēju, man niezēja roka to nedaudz palabot (..). Man šķita, ka varētu kādu formulējumu precīzāk izdomāt.

Bet visādā ziņā, domāju, ka tā runa ar to pirmreizīgumu bija pietiekoši spēcīga tam laikam. Tas galvenais jau īstenībā bija pateikts.

Galvenais bija atgādināt par Molotova-Ribentropa paktu, par Maskavas-Berlīnes vienošanos, kas spēja izrīkoties ar tautām tā, it kā tās neeksistētu."

Daiņa Īvāna runas Baltijas ceļā manuskripts:

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti