Ieskats vēsturē: 26 atjaunotās neatkarības gados 18 valdības un 12 premjeri

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 4 mēnešiem.

Kopš tika pieņemta deklarācija par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu pirms 26 gadiem, valdības namā, kas nemainīgi atrodas Rīgā Brīvības bulvārī 36, paguvušas strādāt 18 dažādas valdības, kuras pārmaiņus vadījuši 12 premjeri.

Kopš 1990.gada 4.maija deklarācijas, kas paziņoja, ka Latvijas Sociālistiskā Padomju Republika beidz pastāvēt un tiek atjaunota 1918.gada 18.novembra Latvijas  Republika, kas reālu satvaru ieguva 1991.gada rudenī, Latvijā bijušas 18 valdības. Tās dažādos laikos ir vadījuši 12 premjeri.

Pirmo valdību vēl sauca par Ministru padomi, kuru vadīja priekšsēdētājs Ivars Godmanis. Savukārt 1993.gadā atjaunotā 5. Saeima apstiprināja pirmo Ministru kabinetu, kuru vadīja jau Ministru prezidents – Valdis Birkavs. Pirmā valdība strādāja nepilnu gadu un aizsāka desmitgadi ilgu praksi, ka valdības pilnvaru vidējais laiks bija aptuveni 9 mēneši.

Lielākoties valdības krita, kad to veidojošās koalīcijas nespēja vienoties par lielāko uzņēmumu privatizācijas  jautājumiem. Arī premjeru meklēšana sagādāja grūtības. Piemēram, pēc Māra Gaiļa valdības krišanas vajadzēja trīs mēnešus, lai atrastu toreiz vēl bezpartejisko Andri Šķēli. Bijušas arī divas reizes, kad prezidenta uzaicinātie premjera kandidāti Andrejs Krastiņš un vēlāk Ziedonis Čevers nespēja iegūt saviem kabinetiem Saeimas vairākumu. 

Pakāpeniski stabilitāte pieauga, un matemātiski vidējais valdības darba laiks tagad ir 17 mēneši. Tomēr tikai trīs valdības ir strādājušas nepārtraukti ilgāk par diviem gadiem, bet 12 valdību  pilnvaru termiņš  bijis no pusgada līdz gadam.

Rekordiste nepārtrauktībā arvien ir pirmā Godmaņa valdība, tai seko Andra Bērziņa vadītais Ministru kabinets un Valda Dombrovska pēdējā termiņa valdība. Ar īsāko darba laiku savukārt izcēlusies Andra Šķēles otrā termiņa valdība un Viļa Krištopana, kā arī Induļa Emša  pa vienai reizei vadītie Ministru kabineti.

Ja rēķina, cik ilgi valdības groži ir bijuši viena premjera rokās, par izteiktu līderi ar trīs termiņiem un gandrīz pieciem gadiem ir  kļuvis Valdis Dombrovskis, kuram ar diviem gājieniem premjera krēslā seko Ivars Godmanis. No viņiem gan krietni atpaliek  Aigars Kalvītis un Andris Šķēle, kuri par premjeriem aicināti attiecīgi divas un trīs reizes.

Varētu veidot arī atsevišķu topu par to, cik ilgi premjera postenis bijis viena politiskā spēka rokās. Šeit, pateicoties Dombrovskim un Einaram Repšem, līderi būtu “Jaunais laiks” un no tā izaugusī “Vienotība”. Tad sekotu pirmā no tā dēvētajām varas partijām – “Latvijas ceļš”, kurai pieder vēsturiski lielākais premjeru skaits – četri. Bet trešā būtu  Andra Šķēles dibinātā Tautas partija.

Pēc Valda Dombrovska tagad, šķiet, atgriezušies valdību sprinteru  laiki. Līdzšinējā premjere Laimdota Straujuma pat divreiz aicināta veidot valdību, bet kopumā amatā pavadījusi vien 15 mēnešus.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti