4. studija

Kāpēc Latvijā kino ražošana un peļņa ir nesavienojami jēdzieni?

4. studija

Kā rīdzinieki ķer mežacūkas?

Cik daudz zinām par Brīvības pieminekli?

Brīvības pieminekļa 80 gadu jubilejā plāno uzstādīt informatīvas plāksnes četrās valodās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 9 mēnešiem.

Brīvības piemineklis ir tūristu iecienītākais apskates objekts Rīgā, pie kura ik dienas tiek uzņemtas tūkstošiem fotogrāfiju, taču ne visi tūristi zina, pie kāda pieminekļa īsti fotografējas. Latvijas Televīzija aptaujāja gan ārzemju tūristus, gan rīdziniekus un noskaidroja to, ka pieminekļa tuvumā noderētu izskaidrojoša informācija. Tuvojoties brīvības simbola astoņdesmitgades jubilejai, plānots uzstādīt trīs bronzas plāksnes ar pamatinformāciju par pieminekli četrās valodās.

Ik minūti pret Brīvības pieminekli kāds ārvalstu tūrists vērš fotoaparāta objektīvu vai telefonu, lai to iemūžinātu un pēcāk parādītu mājiniekiem vai draugiem. Daļa pieminekļa apjūsmotāju zina, ko viņi fotografē.

"Tas ir Brīvības piemineklis, trīs zvaigznes simbolizē trīs reģionus vai ko tādu," sacīja Mara, kura Rīgā ieradusies no Slovēnijas.

"Es domāju, ka tas ir saistīts ar brīvību un neatkarību. Neesmu īsti drošs," pavēstīja tūrists Francisko no Paragvajas, kurš par pieminekli lasījis bukletā.

"Tas ir Brīvības piemineklis. Pirms piecām minūtēm par to izlasīju grāmatā," zina teikt tūrists Kristoss no Grieķijas, kurš nekādu papildinformāciju tuvējā apkārtnē nav ievērojis.

"Devos ekskursijā, un man stāstīja, ka tas ir saistīts ar brīvību, bet neesmu īsti par to pārliecināta. Pirms likšu bildi albumā, to izpētīšu," LTV raidījumam "4.studija" pastāstīja tūriste Filipa no Portugāles.

Šogad apritēs 80 gadu kopš ir atklāts Brīvības piemineklis - Latvijas tautas lepnums un simbols, bet arī paši Latvijas iedzīvotāji reizēm nezina tā vēsturi.

Trīs zvaigznes augšā simbolizē "trīs Latvijas novadus - Latgali, Kurzemi un Vidzemi," sacīja sastaptā Vēsma, kura neatceras pieminekļa tēlnieka uzvārdu un domā, ka sānu freskās attēlotas cīņas par brīvību.

Arī Andris un Dāvis neatceras trīs zvaigžņu nozīmi no vēstures stundām, taču domā, ka tās simbolizē trīs kādreizējos novadus. Puiši tēlnieku Kārli Zāli zina un sānu zīmējumos atpazīst strēlniekus un Lāčplēsi, kurš nogalinājis čūsku vai ko citu.

Kārlis un Kaspars, kuri pie Brīvības pieminekļa atbraukuši ar velosipēdiem no Viļņas un devās tālāk uz Tallinu, nezināja par trīs zvaigžņu nozīmi, taču sānu freskās atpazina bruņiniekus un latviešu strēlniekus. Arī viņi atzina, ka informācija par pieminekli noderētu tā tuvumā, "jo tūristi tikai atnāk, apskatās, bet reāli nezina. Internetā varbūt ir, bet šeit jau nav".

Citur pasaulē ierasts, ka pie pieminekļiem atrodama arī pamatinformācija par to, kas tajā attēlots un kas ir tā autors. Pie Brīvības pieminekļa šobrīd atrodas stends, kas drīzāk atgādina kādu vides reklāmu, taču plāksni ar pamatinformāciju šobrīd neatrast.

Taču, iespējams, ka ne vairs ilgi, jo paredzēts, ka pieminekļa 80 gadu jubilejā pie tā uzstādīs trīs bronzas plāksnes ar pamatinformāciju četrās valodās.

"Laukumā būs iemontētas trīs bronzas plāksnes pa diagonāli stūros, kurās būs pamatinformācija - kā sauc pieminekli, tā autori Zāle un Štālbergs. Atklāšanas datums - 1935.gadā un 18.novembrī, un, protams, pamatinformācija, ka piemeneklis ir celts par tautas ziedojumiem," pastāstīja Rīgas pieminekļu aģentūras direktors Guntis Gailītis.

Šis projekts ilgst jau trīs gadus. Un tas, vai piemineklis apaļajā jubilejā tiks pie tik tiešām nepieciešamās dāvanas, atkarīgs no Rīgas domes (RD) budžeta iespējām. Projekts ir apstiprināts, bet, vai nauda informācijas plāksnēm atradīsies, nav zināms.

"Protams, būtu brīnišķīga dāvana Brīvības piemineklim. Tad skaidri un gaiši visi pie tā zinās, ka tas ir Brīvības piemineklis. Trīsdesmitajos gados, kad pieminekli uzcēla, bija īpaši rituāli, kad karavīri sveicināja pieminekli ar rokas pielikšanu un cepures noņemšanu," piebilst Guntis Gailītis. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti