Rīta Panorāma

Monta ar dziesmu "Darām"

Rīta Panorāma

Telefonsaruna ar Mārci Vilcānu par "COVID-19" ietekmi uz Latvijas pasta darbu

Aprit 30 gadu kopš AP vēlēšanām

Aprit 30 gadi kopš Augstākās Padomes vēlēšanām. Saruna ar Veltu Čeboterenoku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Trešdien, 18. martā, apritēja 30 gadi kopš Augstākās Padomes vēlēšanām. Ja nebūtu šo vēlēšanu, kurās pārliecinoši uzvarēja Latvijas Tautas fronte, nebūtu 4. maija un Latvijas neatkarības atjaunošanas. Latvijas Televīzijas (LTV) žurnāliste Madara Līcīte uz sarunu aicināja Augstākās Padomes deputāti un 4. maija deklarācijas kluba prezidenti Veltu Čeboterenoku.

LTV ar Veltu Čeboterenoku tiekas viņas mājās Jūrmalā. Pirms 30 gadiem viņa Augstākajā Padomē tika ievēlēta no Jūrmalas, apsteidzot savu konkurentu no Interfrontes. No  201 vietas Latvijas Tautas fronte ieguva 131.

"Bija tāda ziemīga diena, vismaz Jūrmalā. Uztraukums bija liels, jo balsoja jebkurš, kurš ir pierakstīts Jūrmalā. Bija jāsavāc 500 balsis, lai vispār kļūtu par deputāta kandidātu. Mans sāncensis bija kungs no Interfrontes, tāds nepatīkams, kas sāka kampaņu pret mani. Ļauna kampaņa, bet, ja tu pārliec koku par daudz, tas lūst . Man nesen bija gājis bojā vīrs, un man pārmeta, ka es to izmantoju, ka esmu dzelzs lēdija. Bet krievu strādnieki par mani pacēla rokas un nobalsoja," 30 gadus senos notikumus atminas Velta Čeboterenoka.

Jau toreiz kandidējot esot bijis zināms, ka deputātiem būs jāizšķiras par atbalstu dokumentam par Latvijas neatkarības atjaunošanu. Jautājums, vai jūs esat par Latvijas neatkarību, izskanējis ikvienā tikšanās reizē ar vēlētājiem.

"Latvijas Tautas frontei sākumā bija doma, ka esam ekonomiski neatkarīga [valsts]. No sākuma nebija domas, ka kļūsim pilnīgi neatkarīgi, bet vēlāk sākām debatēt un nonācām pie secinājuma, ka jābalso par pilnīgu [Latvijas] neatkarību. Un par to jautāja visā Latvijā. Ja kāds nominstinājās, uzreiz bija brīvs, mēs par tevi savu balsi neatdosim," stāsta Čeboterenoka.

Jau nākamnedēļ  apritēs arī 30 gadi, kopš tika sākts darbs pie neatkarības atjaunošanas deklarācijas.

"Pirms 30 gadiem, 21. martā, mana kolēģa Rolanda Rikarda dzīvoklī tikās trīs kungi - Rikards, Romāns  Apsītis un Egils Levits un sāka darbu pie neatkarības deklarācijas un tēzēm, kuras Levits bija uzrakstījis Vācijā," saka Čeboterenoka.

Šajās dienās Velta Čebotarenoka ar ģimeni ievēro pašizolāciju un šo laiku salīdzina ar 30 gadus seniem notikumiem.

"Mēs toreiz bijām drosmīgi nobalsot un šoreiz mums tā drosme ir vajadzīga, lai paliktu mājās, pašizolētos un atrastu kādu laika kavēkli, un galvenais - aicinot cilvēkus rīkoties tāpat.  Kā tad, kad bijām kā viena liela dūre, šodien ir tieši tāds brīdis, visi mēs esam nolikti zobena sānā, nāves ēnā un to mēs varam tikai tad uzvarēt, ja būsim kopā," uzskata Augstākās Padomes deputāte.

Vēsture atceras uzvarētājus. Un atceras tos, kurus ievēlēja Augstākajā Padomē un kuriem bija gods balsot par Latvijas neatkarības atjaunošanas deklarāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti