Zināmais nezināmajā

Plastmasas šķiedru vidē ir daudz un lielākā daļa nāk no apģērba

Zināmais nezināmajā

Mākslīgo intelektu medicīnā izmanto arī diagnožu noteikšanai

Aktuāli: putnu gripas izplatība un sejas masku pareiza valkāšana

Zinātniece: Pašdarinātas sejas maskas var apdraudēt apkārtējos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Izmantojot pašdarinātas vai nepārbaudītas maskas, ir risks, ka tās pārvērtīs elpas pilienus aerosolā. Tādā gadījumā tie nenokritīs zemē, bet paliks gaisā, potenciāli apdraudot to, kurš tos ieelpos, Latvijas Radio 1 raidījumā “Zināmais nezināmajā” norādīja Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta Ergonomikas elektrotehnoloģiju zinātniskās laboratorijas vadītāja Inga Dāboliņa.

Auduma maska ir laba, ja tā ir ergonomiska, piekļaujas sejai un imitē respiratoru, uzsvēra Dāboliņa. Maskām ar vīli pa vidu cauri iet mitrums, un tās neveic aizsargfunkciju, taču liela daļa tirgū pieejamās maskas ir tieši šādas. Viņa sacīja, ka medicīniskā maska vairāk pasargā apkārtējos, bet auduma maska – tās valkātāju.  

“Lai tas būtu labs filtrs vīrusam, tam jābūt ļoti smalkam, slāņotam, tādam, lai vīruss, ejot tam cauri, pusceļā izžūtu un aizķertos. Izmantojot higiēniskās maskas, mēs  savstarpēji solidarizējamies un nespļaujam viens otram virsū,” atzina Inga Dāboliņa.

Ja maska netiek izmantota pareizi, no tās nav jēgas, sacīja Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors, Darba drošības un vides veselības institūta direktors Ivars Vanadziņš. “Novērojumi liecina par to, ka, pārfrāzējot slaveno “Draugi, nav labi”, šeit ir drusku līdzīgi, jo tiešām ļoti bieži dzīvē nākas redzēt gan zem deguna novilktas, gan kaut kur nomestas, gan tādas, kas ir ar redzamu putekļu kārtu pārklājušās,” norādīja Vanadziņš.

Provizoriski profesors minēja, ka pareizi maskas lieto labākajā gadījumā vien pieci, desmit procenti cilvēku. “Tāpēc arī ir atbilde, ko infektologi vienmēr kautrīgi mēģina pateikt, ka maska viena pati nav brīnumu nūjiņa, tā ir kombinācija no visām lietām kopā,” skaidroja Ivars Vanadziņš.

Inga Dāboliņa zināja stāstīt, ka, intensīvi lietojot un kopjot jebkuru tekstilmateriālu, tā īpašības mainās, turklāt, ja to izmanto kā filtra materiālu, jābūt noteiktam, pēc cik mazgāšanas reizēm tas vairs neveic savu funkciju. Diemžēl šādas informācijas par maskām visbiežāk nav.

Vanadziņš uzsvēra, ka maskas ir jāmazgā veļasmašīnā vismaz sešdesmit grādu temperatūrā, veicot pilnu mazgāšanas ciklu un izmantojot veļas mazgāšanas līdzekli.

Tas, protams, maskas mūžu vēl vairāk saīsina.

Profesors ieteica lietot medicīniskās maskas, taču Dāboliņa zināja stāstīt, ka labākā alternatīva tām ir kokvilnas vai citi celulozes šķiedras materiāli, jo pat vienkārša kokvilnas drāna divās kārtās aiztur 40% mitruma.

Padomi, kā uztaisīt drošu sejas masku, kas pasargās no vīrusa, pieejami šeit.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti