Septiņās Latvijas upēs ielaists miljons foreļu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Trešdien, 18.jūnijā, līdz ar pēdējo strauta foreļu ielaišanu Ogres upē, noslēdzās četrus gadus ilgušais projekts "Miljons foreļu atgriešanās", kura ietvaros septiņas Latvijas upes tika papildinātas ar miljons strauta foreļu mazuļiem, informēja Baltijas komunikāciju centra pārstāve Kristīne Zeltiņa.

Lai atjaunotu panīkušo strauta foreļu populāciju, kura padomju laikos tika praktiski iznīcināta, ceturto gadu pēc kārtas vasara sākas ar 250 tūkstošu strauta foreļu mazuļu ielaišanu septiņu upju baseinos.

Pēdējie 50 tūkstoši foreļu mazuļi 18.jūnijā tika ielaisti Ogres upē, Lielvārdes novadā, vietā, kur pirms četriem gadiem aizsākās projekts "Miljons foreļu atgriešanās". Pirms tam 200 tūkstoši foreļu mazuļi tika ielaisti Pededzes, Juglas, Lielupes, Ventas, Engures un Gaujas upju baseinos.

Projekta krusttēvs un dabas pētnieks Māris Olte, Ogres upē izlaižot miljono strauta foreļu mazuli, norādīja, ka nu ielaistās foreles būs gatavas dabīgā ceļā vairot strauta foreļu populāciju un par to jāpateicas visiem projektā iesaistītajiem: "Jau 15 gadus cenšos pierādīt, ka arī zivis ir cilvēki. Lielākais projekta ieguvums ir šī iespēja, ka mēs visi - Guntis Rāvis, biedrības, zivju audzētāji un entuziasti esam satikušies, lieliski sastrādājušies un guvuši pārliecību, ka viss ir iespējams un vajag tikai darīt."

"Zivis upē un sakopta vide veicinās lauku tūrismu, un forelēs nebūs jābrauc uz Norvēģiju, bet pie mums uz Vidzemes foreļupi varēs atbraukt kāds norvēģis. Ir patiess prieks, ka ideja šodien ir pārtapusi redzamā rezultātā un Latvijas upēs atkal ir sastopamas strauta foreles," gandarījumu par četru gadu laikā paveikto pauda projekta iniciators un "Skonto Būve" valdes priekšsēdētājs Guntis Rāvis.

"Latvija ir bagāta ar ezeriem un upēm. Mums pašiem ir jārūpējas par to, lai šie ūdeņi tiek saglabāti tīri un bagāti ar zivju resursiem. Bioloģiskā daudzveidība ir mūsu dabas kapitāls, kas dod vērtīgu ieguldījumu arī ekonomikā. Līdztekus klimata pārmaiņām, bioloģiskās daudzveidības izzušana ir uzskatāma par visspēcīgāko pasaules vides apdraudējumu un abi minētie faktori ir nesaraujami saistīti. Zivju resursi ir būtiska ekosistēmas un bioloģiskās daudzveidības daļa, tāpēc foreļu mazuļu ielaišana upēs ir svarīgs ieguldījums bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā un mūsu nākotnē," projekta ieguldījumu Latvijas vides aizsardzībā un saglabāšanā vērtēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Romāns Naudiņš.

Foto: Publicitātes attēls

"Viens no lielākajiem projekta ieguvumiem ir iespēja veidot sabiedrības izpratni par vērtīgākajiem dabas resursiem, to atjaunošanu un saglabāšanu," atzina biedrības "Mēs Zivīm" valdes priekšsēdētājs un šī projekta koordinators Ivars Dubra. Iezīmējot nākotnes perspektīvu, viņš atklāj: "Šis ir tikai sākums, un mums noteikti ir jāturpina ne tikai zivju resursu papildināšana, bet arī turpmāk jārūpējas par zivju aizsardzību, upju tīrīšanu no riepām, būvgružiem un sadzīves atkritumiem. Kā piemēru varu minēt nozāģētu koku, kuru redz visi, bet maluzvejnieku nodarīto skādi ieraudzīt vai pat sajust var tikai gadiem ejot. Koordinējot foreļu mazuļu izlaišanas, sastapu vietējos iedzīvotājus, kuriem nebija pat nojausmas, ka viņu piemājas upītēs var peldēt šīs karaliskās zivis. Tagad arī viņu attieksme pret ūdens resursiem, kā saudzējamu vērtību ir mainījusies uz pozitīvo pusi."

Strauta foreļu mazuļu izlaišanas vietas tika izvēlētas, vadoties pēc zinātniskiem Latvijas upju izpētes datiem. No Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūta "BIOR" 2011.gadā tika saņemta atļauja ielaist strauta foreļu mazuļus septiņās Latvijas upju baseinos un 37 izlaišanas vietās. Foreļu ielaišanas vietas četru gadu laikā nemainījās, lai, ņemot vērā strauta foreļu dzīves ciklu, pēc projekta īstenošanas tās noteiktajās upēs spētu vairoties jau dabīgā ceļā.

Strauta foreļu mazuļus pēc "Skonto Būve" pasūtījuma izaudzēja vairākās Latvijas zivju audzētavās. Par zivju mazuļu ielaišanu upēs rūpējās biedrība "Mēs Zivīm".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti