Saeima soli no smēķēšanas aizlieguma uz balkoniem un lodžijām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Saeimas komisija otrdien atbalstīja priekšlikumu likuma grozījumiem, kas paredz aizliegt smēķēt publiskās vietās citas personas klātbūtnē, ja tā pret to iebilst. Pirms otrā lasījuma smēķēšanai liegto vietu saraksts papildināts, piemēram, ar daudzdzīvokļu māju balkoniem. Tiesa gan, Ārstu biedrība komisijai vairākkārt uzsvēra, ka svarīgākais ir likumā noteikt, ka ikvienam cilvēkam ir tiesības uz brīvu telpu no tabakas dūmiem arī tad, ja tā nav publiska vieta. Atbilstoši Pasaules veselības organizācijas ieteikumam, arī citās valstīs notiek diskusijas par to, kā nodrošināt saviem iedzīvotājiem no tabakas dūmiem brīvu gaisu.

Saeimas sociālo un darba lietu komisijā pirms otrā lasījuma turpinās diskusija par tabakas izstrādājumu ierobežošanas likuma grozījumiem. Deputāti atbalstīja priekšlikumus par tabakas tirdzniecības aizliegumu arī sociālās aprūpes, ārstniecības vai izglītības iestāžu telpās un teritorijā. Atbalstīts arī priekšlikums aizliegt smēķēt uz daudzdzīvokļu māju balkoniem un lodžijām, kāpņu telpās, gaiteņos, lieveņos un tamlīdzīgās vietās citas personas klātbūtnē, ja tā pret to iebilst.

Latvijas Ārstu biedrības vadītājs Pēteris Apinis gan uzskata, ka smēķēšanas ierobežojumu nevajadzētu attiecināt tikai uz publiskām telpām:

„Patiesībā mums nav būtiski nosacījumi - uz savas mājas lodžijas, 10 metrus no ieejas un citi sīkumi. Mums ir vajadzīgs viens principiāls lēmums valstī - nevienam nav tiesības smēķēt kāda cita klātbūtnē, ja tas tam nav piekritis, un katram cilvēkam ir tiesības uz brīvu no tabakas dūmiem telpu un savu veselību. Gandrīz visi vēža slimnieki Latvijā saistīti ar aktīvu vai pasīvu smēķēšanu, tātad likumdevēja uzdevums ir nodrošināt, lai nevienu neapdraudētu cita cilvēka izpūsti tabakas dūmi. Tas ir galvenais, visi pārējie priekšlikumi šajā likumā ir nenozīmīgi.”

Tiesa gan, pagaidām Ārstu biedrības priekšlikumu - aizliegt smēķēt jebkur citas personas klātbūtnē, ja tā pret to iebilst - plānots skatīt trešajā lasījumā, jo komisijā tas iesniegts tikai otrdien. Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders apstiprina, ka arī citās valstīs prāto, kā ieviest papildu ierobežojumus smēķētājiem. Piemēram, Somijā, Īrijā, Itālijā, plašumā vēršas diskusija par smēķēšanas  ierobežojumiem gan publiskās, sabiedriskās vietās, gan privātajā telpā.

Savukārt Iekšlietu ministrija norādīja, ka pagaidām Saeimas komisija aizliegumu smēķēt, piemēram, uz balkoniem atbalstījusi bez skaidrības, kā to ierobežot dzīvē.

„Arī policijai ir jābūt reālām iespējām panākt, ka vainīgā persona par aizlieguma neievērošanu tiek sodīta. Par lodžijām un balkoniem deputāti nepievienojās ministrijas viedoklim šajā sēdē, mēs redzam - lai pārtrauktu šo likumpārkāpumu, kas ir policijas pienākums, mums ir jāiekļūst personas dzīvesvietā, bet to mēs šobrīd varam izdarīt tikai ar izmeklēšanas tiesnešu atļauju, ar sankcijām. Tad te jau ir diskusija par samērīguma principu ievērošanu, uz ko norādīja arī Saeimas Juridiskais birojs,” saka ministrijas Nozares politikas departamenta pārstāvis Jānis Bekmanis.

Komisija otrdien izskatīja tikai daļu no grozījumiem likumā "Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu" un priekšlikumus pirms otrā lasījuma vēl skatīs arī turpmākajās sēdēs.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti