Konceptuāli atbalsta tabakas izstrādājumus un e-cigaretes ļaut iegādāties no 20 gadu vecuma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 1 mēneša.

Saeimā ceturtdien, 23. martā, otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus, ar kuriem plānots noteikt, ka tabakas izstrādājumus, aizstājējproduktus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un uzpildes tvertnes būs aizliegts pārdot personām, kuras ir jaunākas par 20 gadiem.

ĪSUMĀ:

  • Patlaban minētie produkti pieejami personām no 18 gadu vecuma. 
  • Ar likuma grozījumiem paredzēts tos ļaut iegādāties no 20 gadu vecuma.
  • Iecerēts arī liegt laist tirgū aromatizētus elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumus un tabakas aizstājējproduktus.
  • Piedāvātās likuma izmaiņas nepiedāvā aizliegt e-cigaretes vispār.
  • Atbalstu guva arī opozīcijas iecere liegt smēķēt Saeimas un valdības ēkās.
  • Paredzēts aizliegt smēķēšanu arī azartspēļu organizēšanas vietās. 

Izmaiņas atbalstīja 79 deputāti, bet pret tām balsoja 6 parlamentārieši.

Lai aizliegums stātos spēkā, likuma grozījumi parlamentā vēl jāatbalsta trešajā – galīgajā – lasījumā.

Patlaban minētie produkti pieejami personām no 18 gadu vecuma. 

Ar likuma grozījumiem arī iecerēts aizliegt laist tirgū elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumus un tabakas aizstājējproduktus, kas satur aromatizētājus.

Vienlaikus plānots noteikt ierobežojumu ražot un laist tirgū tabakas izstrādājumus, tabakas aizstājējproduktus vai elektroniskās smēķēšanas ierīces, kas vizuāli atgādina saldumus, uzkodas, kā arī rotaļlietas.

Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Inga Bērziņa ("Jaunā Vienotība") iepriekš pauda, ka nauda, kuru ienes smēķēšanas produktu tirdzniecība, nevar būt svarīgāka par cilvēka veselību un dzīvību. Viņas vērtējumā, īpaši būtiski rūpēties par mazāk aizsargātās sabiedrības grupas – bērnu un jauniešu – veselību, pēc iespējas samazinot smēķēšanas produktu pievilcību viņu acīs.

Ar grozījumiem plānotie tabakas lietošanas ierobežojumi publiskās vietās, tirdzniecības un reklamēšanas ierobežojumi, kā arī sponsorēšanas un iepakojuma nosacījumi attiektos arī uz tabakas izstrādājumiem, aizstājējproduktiem, elektroniskajām smēķēšanas ierīcēm un to uzpildes tvertnēm. Tāpat likumā plānots nostiprināt piemērojamo sodu par pārkāpumiem. Pašlaik tabakas karsēšanas ierīces, kā arī aizstājējprodukti likumā regulēti netiek.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē deputāti jau iepriekš atbalstīja aizliegt elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumus un tabakas aizstājējproduktus, kas satur aromatizētājus. Arī "Aizliegtais paņēmiens" vētījis e-cigarešu problēmu skolās.

Saeimas vairākums atbalstīja arī opozīcijas deputāta Armanda Krauzes (Zaļo un Zemnieku savienība) iesniegto priekšlikumu, kas paredz smēķēšanu aizliegt Saeimas un Ministru kabineta ēkās

Likuma grozījumi arī paredz liegumu smēķēt citās vietās. Piemēram, tika atbalstīts veselības ministres Līgas Meņģelsones (deleģēta no "Apvienotā saraksta") priekšlikums aizliegt smēķēšanu azartspēļu organizēšanas vietās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti