Panorāma

Iedzīvotāju uzskati par valdības ministriem

Panorāma

Lietuva gatavojas parlamenta vēlēšanām

Rindā pēc invaliditātes

Vairāk nekā trīs mēnešus bez ienākumiem. Šādā neapskaužamā situācijā nonākusi kāda invalīde, kas jau no vasaras sākuma gaida ikgadējo invaliditātes statusa atjaunošanu. Kamēr viņas iesniegums nav izskatīts, invaliditātes pabalsts netiek izmaksāts. Veselības un darbaspējas ekspertīzes ārstu valsts komisijā (VDEĀK) sakrājušies vairāk nekā trīs tūkstoši neizskatītu iesniegumu.

Maija (vārds mainīts) jau mēnesi apmeklē bezdarbniekiem domātos zviedru valodas kursus, lai saņemtu 100 eiro lielo stipendiju. Staigāt viņai ir grūti, un sēdēt ārsts atļāvis ne ilgāk kā 45 minūtes no vietas, bet stipendija ir nepieciešama, jo citu ienākumu kundzei nav bijis jau kopš jūlija. Tad beidzās viņas invaliditātes statuss, kas vēl aizvien nav pagarināts, lai arī visi nepieciešamie ārstu atzinumi nodoti 28. jūnijā.

"Kad es sāku vākt [dokumentus], viņiem mājaslapā bija rakstīts – jānodod dokumenti 2-3 nedēļu laikā pirms termiņa beigām, es arī nodevu šajās robežās. Pēc nedēļas, kad es biju nodevusi dokumentus, es iegāju viņu mājaslapā, un jau bija norādīts 4-5 nedēļas līdz termiņa beigām," stāsta Maija.

Šobrīd ieraksts Veselības un darbaspējas ekspertīzes ārstu valsts komisijas mājaslapā aicina Rīgā, kur situācija ir vissliktākā, dokumentus iesniegt jau 10 līdz 12 nedēļas, tātad pat trīs mēnešus pirms invaliditātes termiņa beigām. Bet Maija jau mēnesi ik nedēļu zvana uz komisiju un jautā, kā noris iesniegumu izskatīšana. Komisijā atbild, ka jāizskata 200 lietas dienā, ka rinda uz priekšu iet lēni, bet Maija ir sašutusi un izmisumā:

"(..)Es saku, nu bet es esmu pie tā vainīga? Es nodevu 28.jūnijā, zināt, man gribas ēst... Štrunts būtu par ēšanu, pa šiem trīs mēnešiem man ir beigusies zobu pasta, es nevaru nopirkt tualetes papīru, es nevaru atļauties no pirkt ziepes. Zobus es tīru ar ūdeni un reizi nedēļā – ar zobu pastu. Man ir ļoti noveicies, man ir lielisks znots, kurš strādā viens pats, un kuram ir divi bērni. Abiem viņiem nav ne rudens, ne ziemas apavu, un šo rudens un ziemas apavu viņiem nav, jo znots mani baro visus šos trīsarpus mēnešus. Tad, respektīvi, es aplaupu pati savu mazbērnus. Un aplaupu nevis savas vainas dēļ. Es esmu nodevusi visu, kā pienākas, laicīgi."

Labklājības ministrs devies reģionālajā vizītē un nepiekrīt sarunai arī pa telefonu, komentāru solot nākamnedēļ, bet ministrijas valsts sekretārs atzīst – situācija nav normāla. Kā skaidro ministrijas valsts sekretārs, krīzes laikā ievērojami palielinājies personu ar invaliditāti skaits.

Šobrīd komisijā sakrājušies vairāk nekā trīs tūkstoši neizskatītu iesniegumu. VDEĀK vadītājs Andris Zīverts kā risinājumu min jaunos 17 darbiniekus, kas šobrīd tiek apmācīti:

"Šī grupa ir 4 mēnešu kursos, tātad līdz Jaunajam gadam. Ar jauno gadu varētu stāties darbā – bet šobrīd ir oktobris, tātad vēl 3 mēnešus situācija nemainās? - situācija nepasliktināsies, tas ir droši, neskatoties uz pieaugošo iesniegumu skaitu, jo mazliet rindu pagarināja arī atvaļinājumu periods un šis Pērtiķa gads mums bija ļoti nelabvēlīgs, jo daudzi slimoja, mums vienlaikus slimoja četri ārsti  un ļoti ilgstoši."

Zīverts gan apgalvo – cilvēki, kam invaliditātes pabalsts ir vienīgie ienākumi, ir starp tiem, ko apkalpo prioritāri:

"Neviens cilvēks, es to droši varu apgalvot, neviens cilvēks bez ienākumiem nav atstāts. Mūsu klientiem, kas ir darbspējīgā vecumā, nestrādā un pārtiek tikai no šīs pensijas, ja viņi ir vērsušies, mēs nākam pretī."

Jautāts par Maijas kundze situāciju, viņš norāda – iespējams, viņa darbiniekiem nav pastāstījusi, ka pabalsts ir viņas vienīgie ienākumi.

Jāsaka, ka arī vienkārša sazināšanās ar ekspertīzes komisiju cilvēkiem ar zemiem ienākumiem ir problemātiska, jo, zvanot uz mājaslapā norādīto tālruni, atskan šāds paziņojums: Labdien, jūs sazvanījāt VDEĀK, kvalitātes novērtēšanas nolūkos saruna var tikt ierakstīta. Šis ir maksas zvans.

"Man ir priekšapmaksas karte, es nevienam nezvanu, jo es taupu savu naudu, lai zvanītu VDĒAKu," saka Maija.

"Viņš nav maksas pakalpojums, bet pēc būtības neviens zvans nav bez maksas Mēs rīkojāmies, kad veicām iepirkumu, un šis operators piedāvāja viszemākos izcenojumus, mēs esam ieguvuši ekonomiju – bet klientiem jāmaksā – iespējams, ka kādam tas iznāk dārgāk, iespējams," atzīst Zīverts.

Vadītājs arī uzsver – operatora piemērotā maksa esot pavisam neliela, un vispār – atbildība par iepirkumiem guļas uz ministrijas pleciem. Tikmēr daži opozīcijas deputāti uzrakstījuši vēstuli labklājības ministram ar aicinājumu lemt, vai nav nepieciešama ekspertīzes komisijas vadītāja nomaiņa.

 

17 komentāri
Cilvēks
Kāpēc Latvijas politiķi tik ļoti nemīl, varbūt pat ienīst cilvēkus?! Tas taču ir visās jomās: mazi pabalsti vecākiem par bērniem, smieklīga minimālā alga, milzīgi nodokļi, algas ka ubagu pabalsti, tā varētu turpināt. Kāpēc, politiķi, jūs mūs tik ļoti neieredzat? Un cik mums nav gadījumu, kad slimnieki meklē aizdevumus, aizņemas naudu, lai varētu ārstēties, ja to nespēj, tad rezultātā invaliditāte. Tautu par invalīdiem padara. Nu kāpēc valsts no mums tikai prasa, bet neko nedod, izturas ka pret kaujamiem lopiem. Nu kā no manis var prasīt cieņu pret šo politiķu kliķi, ja reiz pretī ir vienīgi nicinājums.
>>veletājs
Āboltiņa neko nepirka, toties tava Putinistu Saskaņa katrās vēlēšanās ieperas kriminālprocesos par balsu pirkšanu un izzog valsti :)))
veletājs
Un kāpēc........nu tak nebalsojam par viņiem, minimālās balsis saņem bet tak SAČUPOJAS LAJ PALIKTU PIE VARAS. Āboltiņa pat nopirka pujsīti laj ieņemtu viņa vietu un TIK LTV REKLAMĒJAS pec padzīšanas ........
Un kāpēc
tu turpini balsot par šiem politiķiem?
un
Cik daudzi no šiem 3. grupas invalīdiem tiešām nevar strādāt pat ar slotu vai veikt kādu citu vienkāršu darbu?
Gudriniece atradusies
To uzprasi tantei ,kura staigā atspiedusies uz spieķa. Vai viņa nevar slaucīt ar brīvo roku ielu un ziemā šķūrēt sniegu.
Spoks
Fui! Šis bardaks vairs nav vispār nekādu komentāru cienīgs!!! Cik ta var?! Zb.,jo tālāk,jo trakāk!
Spoks
Fui! Šis bardaks vairs nav vispār nekādu komentāru cienīgs!!! Cik ta var?! Zb.,jo tālāk,jo trakāk!
Klau
PSRS vergs un Putina kalps,ja tev nepatīk brīvība,brauc uz savu parašku,tur tu brīvību tikai Holivudas filmās redzēsi.
PSRS
Tā ir ,kad VERGIEM - KALPIEM iedo BRĪVĪBU.......
MFG64448
TAS IR MĀKSLĪGĀS RINDAS.......LAI IZSKATĪTOS KAD VIŅI IR PĀRSTRĀDĀJUŠIES ,,,,,,,
zinātājs
"ka", tu dauni, nevis "kad"
Vērtējums
Visu cieņu bezdarbniekiem, bet kāpēc tā zviedru valoda viņiem tiek piedāvāta? Vai te ir atbilstība... Par laicīgu dokumentu izskatīšanas termiņiem gan piekrītu.
Vita Eglīte
Tik lielu haosu labklājības nozarē nav spējuši "savārīt" neviens no iepriekšējiem ministriem. Reira kunga plāns samazināt bezdarbnieku skaitu - samazinot NVA filiāļu skaitu, lai cilvēki nespētu piereģistrēties bezdarbnieku statusam jau "iet uz urrā". Drīz samazināsies valstī invalīdu skaits, jo cilvēki nevar saņemt lēmumu, samazināsies arī to invalīdu skaits, kuriem nepieciešams asistents. Shēma - uzlabot valsts labklājības rādītājus, nepieļaujot cilvēku reģistrēšanos, tā ir "supernova".
Valsts aplaupītu
ne tikai invalīdus, bet pat bezpajumtniekus, ja vien mācētu... Tas nekas, ka invalīdi savairojušies tāpēc, ka kopš krīzes laikiem normāla medicīniskā aprūpe ir pieejama gandrīz vairs tikai deputātiem un ministriem.
tikai nevajag :)))
pirms krīzes medicīnas aprūpe bija tieši tāda pati kā tagad, valsti vadīja tie paši politiķi, jo tauta balsoja par tiem pašiem politiķiem
tieši tā
daudzi no invalīdiem nebūtu invalīdi, ja būtu bijusi pieejama normāla veselības aprūpe, laikmetam atbilstoša diagnostika (nevis ģimenes ārsts un maņu un čuju bez izmeklējumiem uzstāda diagnozi un pasaka) un pienācīga ārstēšana (nevis tas bardaks, kas slimnīcās valda).
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Populārākie
Interesanti