Aktuāli

Veselības ministre Anda Čakša par ziņojumu "Par veselības aprūpes sistēmas reformu"

Aktuāli

"Providus" pētnieks Valts Kalniņš par valsts kapitālsabiedrību pārvaldes reformu

Mikrobioloģe Olga Valciņa par leģionāru slimības cēloņiem un risinājumiem

Regulāri tīrīt krānu galus un ievērot ūdens temperatūru – kā sevi pasargāt no leģionāru slimības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Šogad Latvijā no leģionāru slimības miruši trīs cilvēki. Lai pasargātu ūdensapgādes sistēmu no legionellas baktērijas, eksperti iesaka regulāri tīrīt krānu galus un dušas uzgaļus, pirms mazgāšanās notecināt ūdeni, kā arī karstā ūdens temperatūrai, sasniedzot dzīvokļus, jābūt ne zemākai par 55 grādiem.

Krāna ūdeni drīkst dzert

Leģionāru slimību izraisa legionellas baktērija, kas sastopama ūdenī.

Slimību nevar iegūt, dzerot ūdeni, kas piesārņots ar legionellām. Inficēties iespējams, ieelpojot aerosolizētu ūdens tvaiku.

Kad cilvēks saslimst ar leģionāru slimību, viņam sākas pneimonija.

„Tā sākas pēkšņi ar augstu temperatūru, ar sausu klepu, ar sāpēm krūtīs. Var būt arī sirds un nieru darbības  traucējumi,” skaidro Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemioloģe Antra Bormane.

Tomēr panikai nav nekāda pamata. Legionellas baktērija sastopama daudzās ūdenstilpēs un ēku ūdensapgādes sistēmās. Nelielās devās tās cilvēkam nav kaitīgas. Vidēji gadā Latvijā saslimst 20-40 cilvēki. Lieliska vieta, kur baktērijas var vairoties, ir cauruļu nogulsnēs.

„Tā ir vieta, kur baktērijām iedzīvoties, iekļūt iekšā un vairoties. Šīs bioplēves ir ļoti sarežģīts komplekss, kur dzīvo vienšūņi, amēbas un daudzas citas baktērijas. Legionellas var iekļūt iekšā un tur uzturēties. Bioplēves pasargā baktērijas no dezinfekcijas līdzekļiem, no temperatūras. Legionellas dzīvo arī amēbu vēderos. Tur tās vairojas līdz pat desmit reizes ātrāk, nekā brīvi dzīvojot ūdenī,” stāsta BIOR direktora vietniece Olga Valciņa.

Zinātniskais institūts BIOR ir veicis pētījumu, pārbaudot 220 Rīgas daudzdzīvokļu namu ūdensapgādes sistēmas – aptuveni pusē no tiem legionellas baktērija tika konstatēta.

Tas nenozīmē, ka cilvēkiem tagad būtu jāatsakās no mazgāšanās.

„Ideālā temperatūra, kurā legionellas var augt, ir no 35 līdz 45 grādiem. No 48 līdz 50 grādiem legionellas pārstāj vairoties, bet joprojām saglabā savu dzīvotspēju,” uzsver Valciņa.

Kā sevi pasargāt?

Rīgas Tehniskajā universitātē skaidro, kā pasargāt gan privātmāju, gan daudzdzīvokļu namu ūdens apgādes sistēmas no baktēriju vairošanās.

„Caurules fiziski iztīrīt teorētiski ir iespējams, bet tas ir neadekvāti dārgi un sarežģīts process, kurā tiek iesaistīti daudz un dažādi ķīmiski reaģenti. Vienīgais prātīgais risinājums Latvijas apstākļos ir temperatūra. Tīri dezinfekcijai un vairāk vai mazāk drošības nodrošināšanai pietiek ar 60 grādiem vienu līdz divas stundas reizi mēnesī, kas būtiski samazina risku saslimt ar leģionāru slimību,” skaidro Rīgas Tehniskās universitātes pārstāvis Sandis Dejus.

Tiesa, jo karstāks boilers, jo ātrāk caurulēs veidosies dažādas nogulsnes. Tādēļ jārēķinās, ka, ceļot māju, caurules tajā netiek uzstādītas uz visu mūžu. Kādreiz tās nāksies mainīt pret jaunām.

Legionellas kļūst bīstamas, kad ūdens ilgi stagnē jeb nenotiek ilgstoša tecināšana,

Latvijas Radio raidījumā „Labrīt” uzsvēra Valciņa.

Piemēram, kad cilvēki ir devušies atvaļinājumā vai cilvēki maz lieto ūdeni. Kad cilvēks pēc ilgstošas prombūtnes dodas dušā, vēlams dažas minūtes notecināt ūdeni, lai baktērijas aizplūst.

Valciņa vēl rekomendē cilvēkiem regulāri turēt tīrus un atkaļķot krānu galus un dušas uzgaļus jeb klausules.

Lai cilvēki būtu informēti par savas mājas ūdens temperatūru, Valciņa iesaka vērsties ar sarunu pie apsaimniekotāja, jo viņš varēs izstāstīt, kā uzbūvēta māja.

Valciņa atzina, ka ne visiem māju apsaimniekotājiem un iedzīvotājiem ir skaidri legionellas riski, vairošanas iemesli un apkarošanas tehnoloģijas. Tāpēc zinātniskais institūts BIOR trešdien, 5.aprīlī, rīko semināru namu apsaimniekotājiem, kurā stāstīs, kādos apstākļos veidojas legionellas baktērija un kā pasargāt ēku ūdenesapgādes sistēmu no šo baktēriju savairošanās.

Vēstīts, ka īpašu sabiedrības sašutumu izraisījis gadījums Aizkrauklē, kad bīstamā baktērija atklāta jaundzimušam bērnam. Pēc atklātajiem leģionāru slimības gadījumiem Veselības ministrija iecerējusi noteikt, ka karstā ūdens temperatūrai, arī sasniedzot dzīvokļus, jābūt ne zemākai par 55 grādiem, jo tas ļauj iznīcināt slimības izraisītāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti