Rīta Panorāma

Intervija ar Andri Sprūdu par G20 samitu un citām ārpolitikas tēmām

Rīta Panorāma

Laika ziņas

"Pirmās palīdzības ABC" - Ko darīt, ja lauzta roka, vai kāja?

VIDEO: Ja ir lauzta roka - ko darīt un kā palīdzēt?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ko darīt, ja lauzta roka vai kāja, un kādas ir tipiskākās iedzīvotāju pieļautās kļūdas šādās situācijās? To mediķi skaidro LTV raidījuma “Rīta panorāmas” rubrikā “Pirmās palīdzības ABC”.

Ja ir aizdomas par kāda kaula lūzumu, pirmais noteikums ir tas, ka traumētā daļa iespējami mazāk jākustina. Ja lauzta kāja vai roka virs elkoņa, jāgaida neatliekamās palīdzība mediķi, nevis jāmēģina pašam aizbraukt uz slimnīcu.

Kļūdas lūzuma gadījumā ir:

  • traumētās vietas kustināšana;
  • stiprināšana ar cietiem priekšmetiem;
  • mēģinājums pašam nokļūt ārstniecības iestādē, ja lūzuma vieta nav nostiprināta.

 

Pareiza rīcība lūzuma gadījumā:

  • gaidīt mediķu ierašanos;
  • ja trauma rokas daļā no elkoņa līdz plaukstai, tad:

- iesiešana lakatā;

- lakata nostiprināšana ar šalli.

Ja lūzums ir rokā no elkoņa līdz plaukstas daļai, tad cietušajam var palīdzēt apkārtējie.

Sākumā no pirmās palīdzības aptieciņā atrodamā trīsstūra veida lakatiņa izveido tādu kā somiņu, kur ievietot traumēto roku. Viss sākas ar mezgla iesiešanu platākajā lakata stūrī. Mezgla izmēram ir ļoti liela nozīme, un, lai tas būtu pareizs, jānomēra roka uz lakatiņa fona. Tad tas jāpārloka uz pusēm un pie traumētās rokas no pirkstiem līdz pat elkonim jānomēra. Aiz elkoņa izveido mezglu. Šādā veidā ir iegūta somiņa, kurā ievieto roku.

“Uzmanīgi vienu lakatiņa stūri velkot zem traumētās rokas uz augšu, velkam, līdz mezgls apstājas pie traumētās rokas elkoņa. Metam pāri. Otru daļu pāri veselajam plecam un, turot abus lakatiņa stūrus, izlīdzinām pa traumēto roku. Un tagad taisnā leņķī fiksējam lakatiņu. Mezglam ir jābūt uz viena sāna, lai tas nespiestos kaklā,” skaidro Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) galvenais speciālists pirmās palīdzības jautājumos Haralds Lučkovskis.

Arī plaukstai jāatrodas somiņā. Lai nodrošinātu traumētās rokas nekustēšanos, jāņem vēl viens lakats, no kura jāizveido šalle. “Tagad uzmanīgi zem traumētās rokas paduses laižot šo pārsēju, izlaižam apkārt un atkal mezglu veidojam vienā sānā vai cietušās rokas priekšpusē. Pirms fiksācijas pievelkam pie pašas rokas,” stāsta Lučkovskis.

Pēc tam var gaidīt mediķus vai doties uz ārstniecības iestādi. Ja pie rokas nav pirmās palīdzības aptieciņas ar lakatiņiem, var izlīdzēties, piemēram, ar segām. Nav ieteicams lūzumu stiprināt pie kaut kā cieta, piemēram, koka gabala, nav vēlama arī iekāršana jostā.

“Ja kauls ir lūzis ar nobīdi - un mēs šādā gadījumā sāksim siet pie malkas pagales -, tad mēs ne tikai kustināsim kaula galus, bet tajā pašā laikā, izspiežoties tūskai, tā var kavēt traumētās vietas asinsrites kvalitāti,” skaidro NMPD speciālists.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti