Rīta Panorāma

Top albums – komponista Ērika Ešenvalda un kora „Latvija” kopdarbs

Rīta Panorāma

Intervija ar Aivi Mirbahu

(NE)TIEŠĀ VARDARBĪBA: kritiens pa kāpnēm

VIDEO: Bērnu neapdomīga rotaļa var pārvērsties vaļējā galvaskausā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Kopā ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcu Latvijas Televīzija (LTV) uzsāk jaunu rubriku, kas veltīta bērnu traumatismam “(Ne)tiešā vardarbība”. Lai gan bērnu skaits Latvijā sarūk, traumatisms ir nemainīgi augsts. Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) ik dienu atved 70 -100 bērnu ar dažādām traumām. Tuvākajās nedēļās tiks aplūkoti 15 reāli gadījumi no ārstu prakses, skaidrojot, kā mēģināt nosargāt savus bērnus, lai izvairītos no traģiskām sekām. 

"Tika atvesta no reģionālās slimnīcas 7 gadus veca meitene. Bērns, kurš bija kritis no ļoti liela augstuma," norāda Arta Bārzdiņa, BKUS Intensīvās terapijas un anestezioloģijas klīnikas vadītāja.

Kā rīkoties pareizi?

 • nodrošināt drošu apkārtējo vidi
 • aizliegt apmeklēt bīstamas vietas
 • runāt, izskaidrot riskus
 • arī līdzcilvēkiem jāuzņemas atbildība
 • iejaukties, apturēt
 • vest pie vecākiem
 • zvanīt 112

Neviena nepieskatītā meitenīte bija nolēmusi daudzīvokļu namā pa trepju iekšpusi, staigājot aiz margām, no pirmā stāva nokļūt piektajā.

"4. stāvā bērns satika savu kaimiņu, kurš apvaicājās, kā viņai iet, bet kuram neradās ne mazākās aizdomas, ka tā ir ārkārtīgi bīstama spēle, ka tas var beigties slikti. Tas arī beidzās slikti, jo kaimiņš iegāja savā dzīvoklī, bet tālākais nav zināms," stāsta Bārzdiņa. 

Rezultātā slimnīcā tika nogādāts bērns ar ārkārtīgi smagu galvas traumu, kurš no ceturtā vai piektā stāva nokrita līdz pirmajam. Mediķiem nācās upurēt lielu daļu galvaskausa, citādāk bērns ātri vien būtu miris.

"Strauji progresēja smadzeņu tūska. Evakuēja galvaskausa kaulus, lai būtu smadzenēm vieta, kur palikt. Smadzenēm tūkstot, viņām nav, kur palikt, viņas spiežas. Ne tikai galva bija cietusi, bet viņa arī bija krītot atsitusies pret margām, trepju galiem, bija arī krūšukurvja un ribu lūzumi. Likās, ka ar dzīvību tas nav savienojams," ārste apraksta šausmīgo situāciju. 

Ārsti saka, tas bija brīnums, ka meitenīte izdzīvoja un šobrīd tāpat kā vienaudži viņa apmeklē skolu. Tomēr ar sekām būs jāsadzīvo visu atlikušo mūžu.

Traumas

 • galvaskausa bojājumi
 • smadzeņu tūska
 • traumēts krūšu kurvis
 • lauztas ribas

"Kad bērns nonāca neiroķirurģijas nodaļā, viņš bija spiests nēsāt ķiveri, jo smadzenes bija pārklātas tikai ar ādu," stāsta Bārzdiņa. 

Bērns tagad dzīvo ar plastmasas galvaskausu. Kā no šīs traģēdijas varēja izvairīties?

Skaidrs, ka 24 stundu vecāku nemitīgu uzraudzību nav iespējams nodrošināt. Tomēr ģimenei ir jāparūpējas par maksimāli drošu apkārtējo vidi. Tur, kur ir bīstami, bērnam nav ļauts doties vienam pašam vai ar draugiem. Jau laicīgi jāizskaidro, ka augstums ir bīstams un kādas ir kritiena sekas.

Līdzcilvēku atbildība – ja redzat arī svešu bērnu piedaloties bīstamā nodarbē, iejaucieties, apturiet, vediet pie vecākiem; ja neziniet, kas ir viņa ģimene, sauciet policiju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti