Grūtniecēm Latvijā rekomendē vakcinēties pret Covid-19 jebkurā grūtniecības periodā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Imunizācijas valsts padomes (IVP) un Latvijas Ginekologu un Dzemdību speciālistu asociācijas aprīlī izdotajās rekomendācijās par vakcinēšanos pret Covid-19 teikts, ka topošo māmiņu vakcinēšanās ir droša un rekomendējama. Rekomendācijās uzsvērts, ka vakcinācija ir labākais veids, kā pasargāt sevi no inficēšanās, kas var sagādāt nopietnas komplikācijas gaidību laikā.

ĪSUMĀ:

Rekomendācijas grūtniecēm

Lai informētu topošās un jaunās māmiņas par aktuālajiem jautājumiem saistībā ar vakcināciju pret Covid-19, Imunizācijas valsts padome un Latvijas Ginekologu un Dzemdību speciālistu asociācija izstrādājusi informatīvu materiālu, kas palīdzētu pieņemt izsvērtu un individuālu lēmumu šajā jautājumā.

Rekomendāciju mērķis ir sniegt uz pierādījumiem balstītas medicīnas atzinumus, iedrošināt un palīdzēt jaunajām un topošajām māmiņām izdarīt izsvērtu lēmumu.

Rekomendācijās par grūtnieču vakcinēšanos pret Covid-19 teikts, ka visas Latvijā pieejamās vakcīnas ir reģistrētas lietošanai Eiropas Savienībā un ir drošas, tomēr tā kā “AstraZeneca” un “Janssen” vakcīnām ļoti retos gadījumos ir konstatēta vakcīnām netipiska, bet bīstama blakusparādība – trombu veidošanās kombinācijā ar zemu trombocītu skaitu, grūtniecēm Latvijā rekomendēts vakcinēties ar “Pfizer”/”BioNTech” vai “Moderna” vakcīnām.

Veiktie klīniskie pētījumi un datu apkopojumi par grūtniecēm, kuras vakcinētas pret Covid-19, neuzrāda nelabvēlīgu ietekmi nevienā grūtniecības periodā, tādēļ, līdzīgi kā gripas vakcīnai, ar to var vakcinēties jebkurā grūtniecības laikā. Vakcinācija pret Covid-19 neietekmē arī auglību un ģimenes plānošanu. Tieši pretēji – tā ir rekomendējama, jo pasargās no smagas vai simptomātiskas Covid-19 saslimšanas iespējamās grūtniecības laikā.

Vakcinēties pret Covid-19 var arī jaunās māmiņas, kuras zīda bērnu. Neviena no vakcīnām (piemēram, gripas) neietekmē laktāciju vai mātes piena sastāvu, tāpēc tā ir droša.

Covid-19 infekcijas riski grūtniecēm

Grūtniecēm ar Covid-19 infekciju ir lielāks slimības smagas gaitas un komplikāciju risks, salīdzinot ar tādas pašas vecuma grupas sievietēm, kuras nav grūtnieces, teiks rekomendācijās. Ārvalstu pētījumos apkopotie dati norāda, ka šādas komplikācijas biežāk novēro vēlīnos grūtniecības laikos – palielināts risks (aptuveni piecas reizes lielāks) vidējai un smagai slimības norisei ar nepieciešamību ārstēties slimnīcā, tajā skaitā aptuveni 1,5 reizes lielāka iespējamība, ka būs nepieciešama ārstēšana Intensīvās terapijas nodaļā un aptuveni divas reizes lielāka nepieciešamība pēc plaušu mākslīgās ventilācijas.

Covid-19 infekcija grūtniecēm palielina arī noteiktu sarežģījumu risku. 2–3 reizes biežāk notiek priekšlaicīgas dzemdības, ir augstāks augļa bojāejas risks grūtniecības laikā, ievērojami palielinās nepieciešamība jaundzimušajam ārstēties intensīvās terapijas nodaļā.

Risks smagai un vidēji smagai Covid-19 saslimšanas norisei grūtniecei ievērojami paaugstinās, ja:

  1. Paciente nodarbināta kādā no paaugstināta riska jomām (veselības aprūpes sistēmā, sociālajā aprūpē, pirmsskolas vai izglītības iestādēs un tamlīdzīgi).
  2. Pacientei ir kādas nopietnas saslimšanas vai papildu riska faktori jau pirms grūtniecības:
  • liekais svars vai aptaukošanās (ķermeņa masas indekss virs 30 kg/m2);
  • hipertensija (paaugstināts asinsspiediens);
  • 1. un 2. tipa cukura diabēts, kā arī ar gestācijas diabēts (ar grūtniecību saistīti cukura vielmaiņas traucējumi);
  • smagas nieru, plaušu un sirds saslimšanas un citas hroniskas saslimšanas;
  • paciente ir vecāka par 35 gadiem;
  • paciente ir smēķētāja;
  • HIV infekcija.

Covid-19 vakcinācijas ieguvumi grūtniecēm

Vakcinācija pret Covid-19 ir drošākais veids, kā pasargāt sevi no Covid-19 infekcijas smagām un simptomātiskām formām, teikts rekomendācijās. Savukārt vakcīnu drošības un efektivitātes prasības atbilst tikpat augstiem standartiem kā citām vakcīnām un medikamentiem.

Bērnu infektoloģe un pediatre Dace Zavadska LSM.LV norādīja, ka vakcinēšanās pret Covid-19 ieguvumi ar katru nedēļu un mēnesi arvien nosveras par labu vakcīnai grūtniecības laikā: “Jo vairāk laiks rit uz priekšu, jo vairāk redzam, ka grūtnieces saskaras ar augstu risku Covid-19 infekcijas norisē. To diemžēl esam redzējuši arī Latvijā.

Tādās pasaules valstīs kā ASV vai Izraēla, kur savakcinēts liels cilvēku daudzums, ir savakcinēts arī liels daudzums grūtnieču un rezultāti ir labi.

Šie reālās dzīves dati parāda, ka vakcīnas grūtniecēm ir vajadzīgas un drošas. Iespējams, ka šajā jautājumā nemaz nenonāksim pie atsevišķa pētījuma grūtniecēm, jo dati būs pietiekoši no jau savakcinētās sabiedrības daļas.”

Vakcīnas pret Covid-19 visā pasaulē saņēmuši daudzi simti miljonu cilvēku, tajā skaitā arī ļoti daudz grūtnieču. Piemēram, ASV 2021. gadā līdz aprīļa vidum pret Covid-19 vakcinētas vairāk nekā 90 000 grūtnieces un tur pārsvarā izmantotas “Pfizer”/”BioNTech” vakcīnas. Nav saņemti nekādi signāli par vakcīnu drošības problēmām, un tā tiek rūpīgi uzraudzīta.

“Transplacentāri antivielas, ko mamma nodot savam bērniņam laikā, kad kā grūtniece vakcinējas pret Covid-19, ir svarīgas bērna pirmajiem sešiem mēnešiem. Tas ir laiks, kad ar vienu šāvienu varam noķert abus zaķus. Piemēram, ar vakcināciju pret garo klepu topošā māmiņa tiek vakcinēta bērna dēļ, tomēr ar Covid-19 varam pasargāt gan mammu, gan jaundzimušo. Covid-19 infekcija var nopietni ietekmēt grūtniecības iznākumu, tai skaitā izraisīt priekšlaicīgas dzemdības, savukārt ar vakcināciju to varam novērst,” norādīja Zavadska.

Attieksme pret vakcinēšanos – piesardzīga

Ginekoloģe un dzemdību speciāliste Santa Markova pauda, ka grūtnieču un jauno māmiņu piesardzīgā attieksme pret vakcināciju ir saprotama, tāpēc ārstu pienākums ir sniegt zinātniskos atzinumos balstītu informāciju un palīdzēt pacientam pieņemt pamatotu un individuālu lēmumu. Tas viss jādara, ievērojot grūtniecības norises gaitu un katra trimestra īpatnības, korekti jāizvērtē iespējamos smagas Covid-19 norises un vakcinācijas riskus un ieguvumus.

"Ja paciente kādu apsvērumu dēļ tomēr izvēlas nevakcinēties, mediķu pienākums ir atbalstīt un sniegt rekomendācijas, kā drošāk sevi un gaidāmo bērnu pasargāt no infekcijas. Šīm rekomendācijām jābūt zinātniski pamatotām un kritiski izvērtētām, nevis mītos, pieņēmumos vai personiskos spriedumos balstītam,” uzsvēra Markova.

Latvija vadlīniju un rekomendāciju izstrādē izmanto un ņem vērā starptautiskus zinātniskus avotus, uz pierādījumiem balstītus pētījumus, kā arī starptautisku organizāciju atzinumus. IVP un Latvijas Ginekologu un Dzemdību speciālistu aprīlī izdotās rekomendācijas balstītas uz tādām starptautiskām organizācijām kā Pasaules Veselības organizācija (WHO), Apvienotās Karalistes Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācija (RCOG), ASV Slimību kontroles centrs (CDC), Eiropas Zāļu aģentūra (EMA), Amerikas Dzemdību speciālistu un ginekologu koledža (ACOG), kā arī tādiem uz pierādījumiem balstītiem, zinātniskiem avotiem kā akadēmiskais izdevums “JAMA Internal Medicine”, Amerikas Dzemdību speciālistu un ginekologu izdevums "AJOG" un citiem. Šis ir vadošās ekspertīzes organizācijas Eiropā un to vadlīnijas atzīst Eiropas valstis, norāda Markova.

Pētījumi pārsvarā tiek veikti ASV un Anglijā, jo šajās valstīs ir lielāks iedzīvotāju un attiecīgi arī grūtnieču skaits. Tām ir arī ievērojami resursi un zinātniskās tradīcijas pētījumu veikšanā, kā arī, pateicoties valstu nacionālajām vakcinācijas stratēģijām un pieejamajam vakcīnu daudzumam, šajās valstīs ir desmitos miljonu mērāms vakcinēto personu skaits. Tiek publicēti aizvien jaunu pētījumu rezultāti, līdz ar to tiek papildinātas un pilnveidotas arī rekomendācijas un vadlīnijas. Šāda prakse ir visā pasaulē un visās medicīnas jomās, it īpaši saistībā ar Covid-19.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti