Panorāma

Garas rindas pie Covid-19 vakcinācijas centriem

Panorāma

Eiropas kultūra izmēģina klātienes pasākumus

Vairākas Covid inficētas grūtnieces zaudējušas mazuļus

Vairākas Covid-19 inficētas grūtnieces Latvijā zaudējušas mazuļus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Šoziem un pavasarī vairākas ar Covid-19 smagi slimojošas sievietes Latvijā ir zaudējušas mazuli agrīni vai pēc 22. grūtniecības nedēļas. Tikmēr Rīgas dzemdību namā 45 Covid-19 pozitīvas sievietes laidušas pasaulē veselus mazuļus un tikai vienam no šiem zīdaiņiem atklāta inficēšanās.

Piecu mēnešu laikā, kamēr ārsts Kārlis Rācenis vadījis Covid-19 nodaļu Stradiņa slimnīcā, tajā ārstētas trīs grūtnieces. Visas trīs gaidīto mazuli zaudēja.

“Visām ir līdzība. Visas bija grūtnieces, trešajā trimestrī, un viņām īsti nebija citu riska faktoru. Nokļuva stacionārā, ārstēja Covid-19 – gaita bija citai smagāka, citai vieglāka. Pēc infekcijas ārstēšanas notiek šis nevēlamais notikums un bērns aiziet bojā ļoti strauji. Un mēs nesaprotam, kāpēc, jo pirms tam bērns jutās labi,” stāstīja Rācenis.

Arī Stradiņa slimnīcas Perinatālās aprūpes centra vadītāja Maira Jansone apstiprināja, ka nācies saskarties ar vairākiem gadījumiem, kas grūtniecības gaitu ietekmējusi grūtnieces inficēšanās ar Covid-19.

“Iznākumi ir dažādi. (…)

Ir pierādīts, ka Covid-19 ir saistīts gan ar priekšlaicīgu [grūtniecības] pārtraukšanos, spontānu abortu, priekšlaicīgām dzemdībām un [tādām], kur [bērni] nedzīvi dzimuši.

Tas atstāj sekas gan uz grūtnieci, gan jaundzimušo. Ja māte ir slima, ir temperatūra paaugstināta, tas izsauc skābekļa badu. Ir trombožu risks placentā, tas noved pie trombu riska,”  skaidroja ārste.

Zinātniskā literatūra par šādiem gadījumiem pagaidām ir skopa. Arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Patoloģijas dienesta vadītājs Ivars Melderis uzsvēra, ka šādu gadījumu ir pārāk maz, lai varētu izdarīt vispārīgus secinājumus.

Latvijā autopsijas materiāla izmeklējumi visos šajos gadījumos vēl turpinās. Tāpēc esot pāragri apgalvot, ka mazuļu nāvi izraisījis Covid-19 vai ar to saistītās komplikācijas. Par bērniņu nāves iemeslu šajā attīstības stadijā var kļūt virkne citu iemeslu.

Rīgas Dzemdību namā Covid-19 inficētām grūtniecēm izveidotas atsevišķas dzemdību telpas, iekārtota operāciju zāle un intensīvas aprūpes telpa bērniņam. Līdz šim te dzemdējušas 45 sievietes un visām ar mazuli viss ir kārtībā.

“Pamatā pacientēm ir bijuši ļoti viegli simptomi vai vispār bez simptomiem. Tikai pozitīvi testi. Bērniņš jau cieš no tā, ka mamma ir slima. Ja mamma ir slima, tad slimas ir plaušas. Un iespēja apgādāt ar skābekli cieš un no tā bērniņš aiziet bojā. Ne no paša vīrusa, bet no mātes slimības,” skaidroja Rīgas Dzemdību nama galvenā ārste Dace Rezeberga.

Mazuļi netiek šķirti no Covid-19 pozitīvas mammas, taču aprūpējot bēbīti, mammai ir jālieto maska. Covid-19 skartā ģimene ar citām nesatiekas, bet mājās turpina ārstēties ģimenes ārsta uzraudzībā.

No 45 gadījumiem, kad Covid-19 inficēta bijusi māte, tikai vienā gadījumā inficēts bijis arī bērniņš.

Pagaidām nav daudz un plašu pētījumu par Covid-19 ietekmi uz grūtniecību, mediķi ziņo par atsevišķiem gadījumiem, taču Lielbritānijā veikts apjomīgs vakcinēto grūtnieču pētījums.  “300 tūkstoš grūtniecēm ar “Pfizer” un “Moderna” [vakcīnām], nebija nekādu problēmu. Un īpaši ar šīm MRNS, bet “Jansen” un “Astra Zeneca” vakcīnām ir šis zemais, bet trombožu risks,” pauda Rācenis.

Latvijā pagaidām viedokļi par grūtnieču vakcināciju dalās un ne visi ārsti iesaka topošajām mammām potēties. Ar Rīgas Dzemdību nama ieteikumiem par vakcināciju grūtniecēm un sievietēm, kuras zīda bērnu, var iepazīties šeit. Ieteikumi izstrādāti sadarbībā ar Imunizācijas valsts padomi un Latvijas Ginekologu un Dzemdību speciālistu asociāciju 2021. gada aprīlī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti