Rīta Panorāma

Intervija ar ALTA prezidentu Ēriku Lingebērziņu

Rīta Panorāma

Paula Šūmane, Sibēliusa Vijoļkoncerts un LNSO

Saruna ar Inesi Mauriņu un Ivetu Mintāli par Sievietes Sirds veselības dienām februārī

Februārī norisināsies Sievietes sirds veselības dienas; aicina uz bezmaksas konsultācijām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 4 mēnešiem.

Lai pievērstu uzmanību sievietes sirds veselībai, izglītotu par izplatītākajiem riska faktoriem un iedvesmotu veselīgam dzīvesveidam, biedrība ParSirdi.lv sadarbībā ar Latvijas Kardiologu biedrību un Paula Stradiņa Klīnisko universitātes slimnīcu februārī organizē izglītojošu un informatīvu akciju "Sievietes sirds veselības dienas". Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" viesojās biedrības ParSirdi.lv vadītāja Inese Mauriņa un kardioloģe, profesore Iveta Mintāle.

Kāpēc tieši sieviešu sirds veselības dienas? Mintāne skaidro, ka sievietēm, salīdzinot ar vīriešiem, ir atšķirīgi sirds un asinsvadu slimību simptomi. Agrāk tika uzskatīts, ka tie ir netipiski, proti, simptomi izpaužas citādāk, tomēr jaunākie pētījumi pierāda, ka simptomi ir atšķirīgi un tāpēc tie nereti netiek laicīgi atpazīti, līdz ar to netiek precīzi diagnosticētas slimības un ārstēšanās ir novēlota. Vīriešiem ir tipiskās sāpes krūtīs pirms infarkta, sievietēm šādas izpausmes parasti ir reti, "gribam mācīt atpazīt pazīmes, simptomus, kas var liecināt par sirds slimību. Vīriešiem vairāk ir lielo asinsvadu ateroskleroze, sievietēm ateroskleroze ir mazajos asinsvados, kas nedot ierastās sūdzības''.

"Joprojām sirds un asinsvadu slimības ir izplatītas, bet pamazām situācija uzlabojas. Latvijā sievietēm vairāk nekā 60% ir paaugstināts holesterīns, 30% ir augsts asinsspiediens un aptaukošanās. Šie riska faktori ilgākā laikā var novest pie sirds veselības katastrofām. Katra savas veselības labā var vairāk kustēties ikdienā, veselīgāk ēst un mazāk stresot. Katram Latvijas iedzīvotājam ir iespēja reizi gadā bez maksas veikt veselības profilaktisko apskati, nosakot holesterīna līmeni, asinsspiedienu, cukura līmeni. Akcijas ietvaros būs iespēja līdz oktobra beigām saņemt konsultācijas pie mediķiem," skaidroja Mauriņa.

Sirds un asinsvadu slimības ir galvenais sieviešu nāves iemesls pasaulē un Latvijā – 2021.gadā no asinsrites slimībām mirušas 9 846 sievietes (7 066 vīrieši)*. Saskaņā ar "Latvijas iedzīvotāju kardiovaskulāro un citu neinfekcijas slimību riska faktoru šķērsgriezuma pētījumu"**, 24% sieviešu ir paaugstināts asinsspiediens, 61% sieviešu ir paaugstināts "sliktā" jeb ZBL holesterīna līmenis, 21% ir paaugstināts cukura līmenis asinīs, 29% sieviešu ir liekais svars, bet 30% ir aptaukošanās (ķermeņa masas indekss virs 30), savukārt 15,2% sieviešu ikdienā smēķē.

Bezmaksas veselības konsultācijas tiešsaistē

No 6.–28.februārim aicinām konsultēties ar pieredzējušām un zinošām ārstēm – kardioloģi, endokrinoloģi un uztura speciālisti tiešsaistes platformā ''Medon''. Saņemt konsultāciju ir ērti un vienkārši, neizejot no mājas vai pat darba vietas. Viss, kas nepieciešams, ir dators vai viedtālrunis un interneta pieslēgums. Lai pieslēgtos, būs nepieciešams sevi identificēt, izmantojot Smart-ID vai internetbanku. Pieteikšanās konsultācijām no 3. februāra: www.medon.lv

Izglītojošs materiāls sievietēm

Biedrība ParSirdi.lv sadarbībā ar kardiologiem un uztura speciālistiem izstrādājusi izglītojošu un iedvesmojošu informatīvo materiālu "Sievietes sirds", ar kura saturu var iepazīties un lejuplādēt te.

Sievietes sirds veselības dienas notiek, iedvesmojoties no starptautiskās kustības ''Go Red for Women'', kuras mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību augstajai sieviešu mirstībai no sirds un asinsvadu slimībām visā pasaulē.

Ik gadu februāra sākumā pasaulē tiek atzīmēta Wear Red Day, kas ir sieviešu sirds veselības veicināšanas kustības Go Red For Women akcija un kuras ietvaros dāmas tiek aicinātas tērpties sarkanā.

Sirds veselības skaitļi, kam jāpievērš uzmanība:

  • Par ideālu asinsspiedienu visos vecumos tiek uzskatīts 120/80 mmHg. Par paaugstinātu asinsspiedienu jeb hipertensiju var liecināt šādi skaitļi: ≥140/90 mmHg, mērot pie ārsta; ≥135/85 mmHg, mērot mājās.
  • Ieteicamais pulss miera stāvoklī: 60–75 sitieni minūtē
  • Veseliem cilvēkiem un cilvēkiem ar mērenu/vidēju sirds un asinsvadu slimību risku sliktajam holesterīnam jeb ZBLH ir jābūt 1,8–2,6 mmol/l***
  • Cilvēkiem ar būtiski paaugstinātu risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām (augsts risks) ZBLH līmenim asinīs ir jābūt zem 1,8 mmol/l.
  • Cilvēkiem ar zināmu/pierādītu holesterīna izgulsnēšanos sirds vai citās artērijās (ļoti augsts risks) ZBLH līmenim asinīs ir jābūt zem 1,4 mmol/l.
  • Optimālais glikozes ("cukura") līmenis tukšā dūšā: zem 5,5 mmol/l.
*Saskaņā ar https://statistika.spkc.gov.lv/
**Pētījumu veica Latvijas Universitātes Kardioloģijas un reģeneratīvās medicīnas institūts Eiropas Sociālā fonda projekta "Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi" (identifikācijas Nr.9.2.4.116/I/001 ietvaros 2019.gadā.
***Saskaņā ar 2021.gada Eiropas Kardiologu biedrības vadlīnijām.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti