Eksperte: Tievēšanas tabletes - vilšanās par rezultātu un sabojāta veselība

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 9 mēnešiem.

Ir vasara, peldsezonas laiks, kad visi gribam izskatīties gana labi un slaidi. Pieci.lv iedziļinājās jautājumā par to, uz ko tik cilvēki nav gatavi, lai tiktu pie kārotās figūras. Internetā ir pilns ar dažādām reklāmām, kas piedāvā ātri atbrīvoties no nevēlamajiem kilogramiem, taču cik daudzi no mums aizdomājas par šo brīnumlīdzekļu reālo darbību un iespējamo kaitējumu mūsu organismam.

Vasarai tuvojoties un pašā tās plaukumā vairums cilvēku sāk rūpīgi piedomāt par savu figūru. Citi sporto, citi ievēro veselīgu dzīvesveidu un izvēlas veselīgu pārtiku, bet citi notic kādam brīnumlīdzeklim. Internetā meklējot „kā notievēt?”, uzreiz piedāvā simtiem dažādu pulverīšu, tējiņu vai tablešu. Piedāvājumā var apjukt, bet brīnumlīdzekļu valdzinājums ir acīmredzams, - tie sola mazināt izsalkuma sajūtu, dedzināt taukus un dažās nedēļās atbrīvoties no vairākiem kilogramiem. Turklāt tas viss tiek solīts, nepieminot smagu darbu, sportu vai atteikšanos no neveselīgas pārtikas.

Internetā pārdod Latvijā aizliegtus līdzekļus

Arī interneta forumos diskusiju par dažādiem uztura bagātinātājiem, kas palīdz ātri nomest lieko svaru, netrūkst. Tāpat netrūkst komentāru, kuros sievietes dalās pieredzē ar to, ka pēc šādu līdzekļu lietošanas gadījies nokļūt slimnīcā, trakomājā vai pat kapos. Un tik un tā šādus līdzekļus joprojām reklamē, un tik un tā interneta forumos atrodami arī mobilo tālruņu numuri vai e-pasti, kas piedāvā tabletes un pulverus iegādāties no rokas rokā.

Par to, ka tablešu nelegālajā tirgū joprojām ir apgrozījums, var pārliecināties, sazvanot interneta forumā ievietotu mobilā tālruņa numuru. Puisis ir atsaucīgs, īsts eksperts šajā jautājumā, un piedāvā tievēšanas tabletes.

- Hallo!
- Sveiki! Vai Rihards?
- Jā.
- Šeit tev zvana meitene... Es atradu interneta forumā ogrenet.lv pagājušajā gadā piedāvātās tabletes.
- Jā, jā.
- Tu viņas vēl joprojām piedāvā?
- Ir joprojām, jā.
- Un kā tur notiek tā vienošanās?
- Jūs vēlaties Rīgā? Nu principā es vairāk Rīgā esmu.
- Un tad skaidrā naudā vai ar pārskaitījumu?
- Skaidrā naudā! Varam satikties. Ja pa pastu, tad gan ar pārskaitījumu. Kā Jums labāk? Ērtāk?

(Rihards piedāvā tabletes iegādāties no viņa personīgi, jo konkrētais ražojums „Lida” jau kādu laiku Latvijā ir aizliegts.)

- Kādas ir vispār tās atsauksmes par tām? Es neesmu nekad tādas lietojusi. 
-  Teiksim tā... Šīs ir tās ejošākās. Cilvēki atgriežas pie viņām, - tie, kas ir palietojuši. Es jau kaut kādus piecus gadus tieši šitā. Ir arī tā saucamā jaunā „Lida” zaļā paciņā. It kā uz pusi vājāka, bet cilvēki teica, ka viņa nav efektīva. Tā vecā tā kā palika topā.

Tievētāji par "brīnumlīdzekļu" lietošanu runā nelabprāt

Mēģinājām sazināties ar tievētājiem, taču tas izrādījās grūtāk, nekā domājām. Atsaucības nav, jo neviens negrib par to runāt atklāti. Īsai sarunai ar pieci.lv piekrita 29 gadus vecā Inga, kura ir lietojusi tievēšanas funkcijas tabletes, ko viņai nopirka mamma, tiesa gan, ne bēdīgi slaveno „Lidu”. Inga stāsta, ka nekādus brīnumlīdzekļus nekad vairs nelietos, jo zaudētais svars drīz vien ar uzviju atgriezies atpakaļ:

„Viņas bija jāēd pirms ēšanas un viņas it kā palīdzēja pārstrādāt pārtiku, izvest taukus un samazināja apetīti, taču nevienu no šiem efektiem es nesajutu, ko man solīja. Es ieturēju gan uzturu veselīgu, gan es biju sportojusi, es biju skrējusi vakaros. Es centos darīt vairākas lietas. Tajā brīdī es efektu nekādu nesagaidīju, jo šis bija posms, kad es pirms tam biju ļoti daudz notievējusi, svars bija mazinājies un es to gribēju kaut kādā veidā stimulēt. Stimulēt man nesanāca, neskatoties uz to, ka es sportoju, bet tā kā man vēlāk paskaidroja, man vienkārši bija jāsagaida brīdis, kad man atkal sāktu nākt nost svars. Bet es nesagaidīju un pēc tabletēm... jā, es sāku uzbaroties. Neko es nelasīju, neko es nepārbaudīju. Tas bija tāds ātrs lēmums. Un es ļoti tagad to nožēloju. Tas nebija absolūti vajadzīgs.”

Ingai tabletes nepalīdzēja, bet acīmredzot desmitiem citu cilvēku tās joprojām pērk, arī no jau iepriekš sazvanītā Riharda, kurš gan piedāvāja nelegālās tabletes „Lida”.

- Aptiekā tādas nevar nopirkt?
- Nē.
- Kā nē?
- Viņas nav Latvijā atļautas. Viņām iekšā ir tāds subnitrīts, internetā vari palasīt. Līdzīgi kā kofeīns darbojas, uzmundrina un pārsniedz aptiekā pieļaujamo... Aptiekā pieļaujamajiem medikamentiem ir 15 miligrami uz kapsulu, bet „Lidai” ir 24 vai pat 25 miligrami. Latvijā to neatļauj. Principā līdzvērtīgi produkti ir aptiekā nopērkami, bet ar mazāku to sastāvu.
- Es tev uzzvanīšu un tad mēs varētu vienoties par to tikšanos Rīgā, ja?
- Droši, droši!

Dietoloģe: Sievietes akli tic solītajam efektam, nedomājot par sekām

Ar Rihardu korespondente tomēr nesatikās, taču ar Paula Stradiņa Klīniskās slimnīcas dietoloģi Lailu Meiju gan. Ārstei ir bijusi pieredze ar pacientēm, kuras pēc šādu uztura bagātinātāju lietošanas iedzīvojušās nopietnās veselības problēmās. Meija atzīmē, ka pie vainas ir sieviešu vieglprātība un paļaušanās uz jebkuriem solījumiem:

„Šie solījumi ir pilnīgi neticami, fantastiski. Es domāju, katram vajadzētu paņemt šo informāciju un izlasīt no sākuma līdz beigām. Un tad var padomāt, vai tiešām tas viss, ko sola, - vai tas ir reāli? Un, ja tiešām šis preparāts to dara, tad kāpēc šī problēma – liekais svars un aptaukošanās – vēl nav atrisināta? Visbiežāk cilvēki meklē brīnumlīdzekļus. Būtība ir tāda, ka, lai mazinātu svaru, ir jāmaina dzīvesveids. Tur nav ne brīnumdiētas, ne brīnumlīdzekļu”.

Dietoloģe uzskata, ka problēma nav tikai nepatiesajās reklāmās un tievētāju naivumā, bet arī šo līdzekļu pašreizējā uzraudzībā.

„Būtība ir tāda, ka uztura bagātinātājs nav medikaments, līdz ar to mums nav tādas drošības, ka būs efekts. Un tajā pašā laikā par blakusefektiem nav pietiekami daudz informācijas. Medikamentiem visas problēmas, blakusefekti tiek reģistrēti. Uztura bagātinātājiem ir otrādi. Ir daudz solījumu, bet par šo piesardzību varbūt daži vārdi. Nevienam uztura bagātinātājam tu nevari būt drošs, kāda deva ir iekšā šīs aktīvās vielas. Ir daudzas zinātniskas laboratorijas, kas ir to pārbaudījušas, un nesakritība ir fantastiska,” stāsta Laila Meija.

PVD nepietiekamais finansējums neļauj laboratoriski pārbaudīt visu uztura bagātinātāju sastāvu

Arī Diāna Birkenfelde no Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD), kas uzrauga un reģistrē šos uztura bagātinātājus, piekrīt dietoloģes teiktajam, ka nereti produkta marķējums atšķiras no tā reālā sastāva. Viņa stāsta, ka tas skaidrojams ar iestādes nepietiekamajiem finanšu līdzekļiem veikt laboratoriskas pārbaudes visām tabletēm, kapsulām, pulveriem:

„Šobrīd mēs arī esam dienestā par to daudz sprieduši, bet šeit ir nepieciešams finansējums, lai varētu daudz plašāk veikt laboratoriskos izmeklējumus, jo faktiski savādākā veidā nav iespējams pierādīt to, ka, piemēram, šī viela, kas ir produktā, ir tādā daudzumā, kas neatbilst tam deklarētajam vai tur ir kāda cita viela.”

PVD ir lūdzis papildus finansējumu, lai veiktu laboratoriskas analīzes vismaz tiem uztura bagātinātājiem, kas ir riska grupā. Pagaidām šādu finanšu līdzekļu iestādei nav.

Šokējošākais ir tas, ka sievietes ir informētas par šo līdzekļu radītajām blakusparādībām, bet tik un tā pievilcīga ķermeņa vilinājums ir spēcīgāks par veselo saprātu.

„Ir bijuši arī tādi kuriozi gadījumi, kad atnāk paciente un saka „jā, man lietoja viena draudzene, viņai bija ļoti slikti, - sirds pa muti kāpa ārā, naktis negulēja. Svaru zaudēja, bet bija ļoti slikti. Tad vēl viena, - viņai arī bija slikti, - un tad es mēģināju”. Ja tas jau ir tiešām tik uzskatāmi redzams, tad cik tālu cilvēkam ir jāiet, ja ir skaidri redzams, ka tas ir kaitējums organismam? Kāpēc sieviete rūpīgi izvēlas drēbes, skatās, no kāda materiāla pērk krēmus, bet neizvērtē to, kas tiešām ietekmē visas organisma šūnas, ko lieto iekšķīgi? Šīs sekas var būt pat neatgriezeniskas, - par to neiedomājas. Tas ir vieglākais ceļš. Ir patīkami noticēt kādam brīnumam. Tas ir patīkami, - izlasīt „nopērc šo te pulverīti vai tabletītes un pēc dažām nedēļām būs tādi un tādi rezultāti”,” par sieviešu vieglprātību brīnās Laila Meija.

Aptiekās pērkamos līdzekļus neuzskata par efektīviem

Bet ne viss tievēšanas līdzekļu tirgus ir nelegāls un aknām nāvējošs. Ir arī pilnīgi legāli līdzekļi, kurus varam iegādāties jebkurā no aptiekām. „Mēness aptiekas” farmaceite Kristīne Šuļmane skaidro, kuri no likumīgi atļautajiem līdzekļiem ir ejošākie mūsu tirgū:

„Pirktākie līdzekļi ir tie, kuri vai nu samazina apetīti, vai nu tādi līdzekļi, kas samazina tauku uzsūkšanos, ko cilvēki saņem ar uzturu. Un tad tie līdzekļi darbojas tā, ka, ja cilvēks lieto uzturā ēdienu, kas satur taukus, tad tie tauki no zarnu trakta iziet un viņi netiek uzsūkti tālāk. Līdz ar to organisms uzņem mazāk kaloriju un sāk patērēt jau uzkrāto. Visbiežāk tabletes. Ļoti populāras ir arī tās tējas, ko lietoja agrāk un tagad. Tām parasti ir vēderu mīkstinošs efekts un tās darbojas ātri, bet diemžēl nav tik efektīvi.”

Farmaceite stāsta, ka visbiežāk šos līdzekļus pērk sievietes vecumā ap 30 un 40 gadiem, nereti sievietes iegādājas tabletes un tējas arī saviem vīriešiem. Šo līdzekļu zelta laiks ir pavasaris, kad sākam gatavoties vasarai.

Vai pulverīši un kokteilīši ēdienreižu aizstāšanai nonāks pārtikas veikalos?

Bez tabletēm topā ir arī dažādi pulverīši un kokteilīši ēdienreižu aizstāšanai, kurus kā diētisko pārtiku piedāvā dažādi interešu klubiņi, piemēram, „Herba Life” un citi. Šobrīd izcēlies strīds starp Zemkopības ministriju, kas paredz atļaut šo pseidopārtiku piedāvāt pārtikas veikalos un Veselības ministriju, kas ir pret. Zemkopības ministrijas pārstāve Sarma Sleže stāsta, ka ar šādu ideju ministrijā vērsušies uzņēmēji, un ministrija atbalsta ideju par pulverīšu pusdienām.

„Un, ja šajos interešu klubiņos viņi tiek izplatīti, tad kālab mēs to nevarētu legalizēt normālā veidā, ja tas notiek jau gadiem? – vaicā Sleže.

Veselības ministrija oponē, ka tā nu gan nevar. Ministrijas viedokli pauž  Lāsma Ļaksa:

„Mēs neatbalstām to, ka šāda diētiskā pārtika uztura aizvietošanai būtu pārdodama parastā veikalā, kafejnīcā, uz ielas un tamlīdzīgi. To neatbalstām, jo saskaņā ar uztura ieteikumiem un arī ar dietologu viedokli - svara samazināšanai ir nepieciešamas veselīgs uzturs, pietiekamas fiziskās aktivitātes. Šādi pārtikas produkti varētu maldināt patērētāju un neveicināt veselīga dzīvesveida izvēli. Ja cilvēks ienāk veikalā un viņš vienkārši to iegādājas, tas tiešām varētu būt ar ne visai labvēlīgu ietekmi, piemēram, bērniem un jauniešiem, grūtniecēm, cilvēkiem ar kaut kādām noteiktām hroniskām saslimšanām. Viņi varētu to pārmērīgi lietot un pēc tam rastos kaut kādas veselības problēmas. Tomēr būtu nepieciešama ārsta konsultācija vai vismaz uztura speciālista konsultācija.”

Zemkopības ministrijā gan pieturas pie pozīcijas piedāvāt šādu pārtiku jau safasētās porcijās lielveikalos, taču norādot to, ka tā paredzēta tikai  vienas vai divu ēdienreižu aizstāšanai.

„Ja šo pārtikas produktu drīkst izplatīt lielā traukā, teiksim, kilogramīgā vai pieckilogramīgā, vai vienalga kādā, tad kāpēc to nevar sagatavot no šī lielā trauka vienas ēdienreizes porciju?  Vai arī - ja viņš ir sagatavojis jau iepriekš, teiksim, glāzi ar dzērienu, šai glāzei kaut kur blakus būtu paskaidrojošs raksts jebkādā veidā, - vai uz glāzes vai blakus lapiņa, vai jebkādā veidā patērētājam pieejama informācija par šo produktu. Tas vienkārši atvieglo patērētājam dzīvi,” spriež Sleže.

Reāli šī cīņa izšķirs tikai viena gada likteni, jo, sākot ar 2016.gadu, pēc Eiropas Savienības regulām dalībvalstīs vairs nebūs jēdziens “diētiskā pārtika ēdienreižu aizstāšanai”, un šādi kokteilīši būs pieejami mūsu veikalos - vien ar speciālu veselīguma norādi, protams.

Ārste: Vēlme tievēt pastāv, tāpēc bizness ripo

Bet vēl atcerēsimies, ka sievietes bija ar mieru dzert šādas tabletes par spīti draudzeņu ciešanām, un, kā saka dietoloģe, šī vēlme nav nekas jauns. Viņa stāsta par dažādām trakām metodēm, kā kādreiz sievietes cīnījušās ar liekajiem kilogramiem:

„Ir preparētas pat lenteņu oliņas, kuras varēja nopirkt aptiekā. Tad ir arī vemšanas līdzekļi lietoti, un tad ir tāds vēsturisks pulveris Amerikā, kur vienlaicīgi ir vielas, kas gan veicina caureju, gan vemšanu vienlaicīgi. Ir arī mēģināts aizšūt muti ciet ar ķirurģiskiem līdzekļiem. Ir Amerikā tāds līdzeklis, kad iztaisa atverīti kuņģī, un tas, ko cilvēks var daudz apēst, tas pēc tam nonāk maisiņā, un to pēc tam var izvadīt podā.

Joprojām cilvēki meklē vienkāršu atrisinājumu, vienkāršu brīnumu, lai cik tas arī neliktos absurds. Ja vēsturiski tie bija tārpi – lenteņu oliņas -, tad tagad jau ir gatavi ēst pat zemei līdzīgu masu, kā arī ļoti negaršīgas un nepatīkamas lietas, bet ar šo īslaicīgo apziņu, ka tas mani glābs. Rezultāts beigās ir negatīvs. Tad ir vilšanās un pārdzīvojums par nejēdzīgi iztērēto naudu un vēl nav zināms, kas tālāk būs ar veselību un svara regulēšanu.”

Kopumā var secināt, ka, visticamāk, šādus līdzekļus turpinās lietot  joprojām, jo, lai gan daudz ir dzirdēts par bēdīgiem tievētāju stāstiem, šis bizness joprojām dzīvo uz urrā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti