Literatūre/sākumskola

"Literatūre/sākumskola". Lauris Gundars

Literatūre/sākumskola

Literatūre/sākumskola. Rakstniece Inese Paklone

Literatūre/sākumskola. Evija Gulbe

Nedarbi ir kā svari, uz kuriem tiek izsvērtas vērtības. Evijas Gulbes grāmata «Koko un Riko – skolas zvaigznes»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Bērnu dzejnieces un rakstnieces Evijas Gulbes grāmata “Koko un Riko – skolas zvaigznes” ir šīs grāmatu sērijas ceturtā daļa un tajā turpinās jau ieviesušās tradīcijas – žurkulēnu Koko un Riko blēņu un jautrības piedzīvojumi, kas, kā vienmēr, ir gan labestīgi, gan atjautīgi. Koko un Riko pienācis laiks uzsākt skolas gaitas, kur jātiek galā ar jauniem izaicinājumiem!

Lai izziņas piedzīvojumos varētu iesaistīties ikviens interesents, veicinātu bērnu lasītprasmi un palīdzētu iepazīt mūsdienu latviešu bērnu grāmatas un autorus, LSM.LV pēc katras no “Literatūre/Sākumskola” epizodēm dalīsies ar publikācijām, kurās atradīsiet katram raidījumam radītu metodisko materiālu ar uzdevumiem vecākiem un bērniem.
 

Žurkulēni Koko un Riko

Grāmatu sērijā par žurkulēniem Koko un Riko izdotas četras lasāmgrāmatas, divas audiogrāmatas, vairākas krāsojamās darbošanās grāmatas, burtnīcas skaitļu un burtu iepazīšanai, cietlapu grāmatiņas pašiem jaunākajiem lasītājiem un kabatas formāta grāmatiņas. Jaunākajā grāmatā turpinātas sērijas tradīcijas – Koko un Riko blēņu un jautrības bagātie piedzīvojumi.

Kamēr žurku puikas Koko un Riko sapņo, ka reiz kļūs slaveni, pienācis laiks doties uz skolu. Vai viņiem tas izdosies? Un ko iesākt, ja uz skolu negribas iet? Skolā jaunajiem censoņiem draiskulības piemirstas. Zinātkārie žurkulēni rēķina, dzied, vingro, slēpjas, izgudro un pavisam negaidīti kļūst arī par skolas zvaigznēm.

 

Fragments no grāmatas

“Uz skolu?” Riko ģīmis izstiepās gaaaarš.

Viņi tobrīd gribēja draiskoties, nevis iet uz skolu.

“Vai burkāni arī ies uz skolu?” Koko apvaicājās, cerot, ka skolā tāpat varēs bezrūpīgi niekoties ar burkāniem.

“Burkāni skolā neies,” sacīja Ģertrūde, paceldama katla vāku. “Tie ies katlā.”

Brīdi padomājuši, abi draugi nosprieda, ka iet skolā tomēr ir labāk nekā iet katlā.”

 

Blēņas aicina domāt un rada jūtas

Evija Gulbe ir latviešu bērnu dzejniece un rakstniece. Kopš 2011. gada izdotas astoņas Gulbes grāmatas pirmskolas un sākumskolas vecuma bērniem. Viņas grāmata “Koko un Riko” (2011) godalgota konkursā “Zvaigznes grāmata 2010. Latviešu oriģinālliteratūra bērniem un jauniešiem” un lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu un jauniešu žūrija 2012”. 2019. gadā grāmatu sērija “Koko un Riko” saņēmusi “Autoratlīdzības bezgalības balvu”.

2017. gadā Latvijas Leļļu teātrī iestudētas izrādes “Koko un Riko” un “Koko un Riko. Piedzīvojums ziemā”.

2017. gadā Gulbe uzņemta Latvijas Rakstnieku savienībā. Kopš 2018. gada Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomes valdes locekle.

Autore uzskata, ka ikvienā pieaugšanas stāstā skolas gaitu sākums ir nozīmīgs un svarīgs notikums, taču arī dzīves nopietnākajos brīžos dzīvesprieks un rotaļīgums var noderēt. Skola nav tikai iestāde, kur tiek saņemti un pildīti uzdevumi, skolā arī dzīvo, piedzīvo, izdzīvo un sadzīvo. Nonākot skolā, mācīšanās kļūst vairāk apzināta un mērķtiecīga, taču bērnam piemītošā dabiskā tiecība izzināt un pieredzēt nekur nezūd.

“Koko un Riko skolā mācās darīt darbus, pilda mājasdarbus un reizēm pastrādā arī kādu nedarbu. Vērtējot virspusēji, var šķist, ka nedarbam piemīt negatīva daba. Protams, lielākoties nedarbi ir nevēlami, taču pie tāda secinājuma nonākam, ejot arī nedarbu ceļu. Nedarbi ir kā svari, uz kuriem tiek izsvērtas vērtības. Blēņas aicina domāt un rada jūtas. Savukārt labestīgs nedarbs arī izklaidē un iepriecina. Gan darot darbus, gan nedarbus, sastopamies ar darbību. Savukārt darbība ir būtiska, lai mācītos un apgūtu. Grāmata “Koko un Riko – skolas zvaigznes” atgādina, ka draudzīgā un labvēlīgā vidē mācīšanās un grūtību pārvarēšana var kļūt par piedzīvojumu,” pauž dzejniece un rakstniece Evija Gulbe.

 

Žukulēnu piedzīvojumus vērtē mazie lasītāji no Ērgļiem

“Es izlasīju Evijas Gulbes un Lindas Lošinas grāmatas “Koko un Riko – skolas zvaigznes” un “Koko un Riko”. Izlasīju abas grāmatas, un man šķita, ka tās ir interesantas. Man visvairāk patika, kad Koko un Riko somā sabāza spilvenus, segas, telti un bumbu un nevarēja to panest. Man tas likās smieklīgi. Šajās grāmatās ir ap 50 lapaspuses, un es ieteiktu tās izlasīt arī citiem, jo tās ir interesantas,” saka 1. klases skolnieks Roberts.

“Šī grāmata māca, ka nekad nevajag atteikties no saviem sapņiem, jo agrāk vai vēlāk tie piepildīsies. Koko un Riko gribēja kļūt par zvaigznēm un arī kļuva par skolas zvaigznēm. Es šo grāmatu ieteiktu izlasīt, jo tā ir ļoti forša un tajā ir ļoti skaistas ilustrācijas. Un Evija Gulbe katras grāmatas beigās ieliek kādu foršu spēli, ko var spēlēt ar ģimeni un draugiem,” stāsta 1. klases skolniece Annija.

“Koko un Riko grāmata ir ļoti skaisti sarakstīta un noformēta ar skaistiem zīmējumiem. Man liekas, ka visi stāstiņi bija interesanti. Es ļoti gribētu izlasīt visas Koko un Riko sērijas grāmatas. Zinu, ka ir tāda grāmata, kur Koko un Riko uzvedās kā eņģelīši, un to visvairāk tagad vēlos izlasīt, lai uzzinātu, kas tur notika,” stāsta 1. klases skolniece Marta.

“Man patika tas, ka Koko un Riko visiem deva autogrāfus. Interesantākais bija tas, ka Koko bija dusmīgs, apgūlās, nolika saulespuķi pie savas sejas un tad atvēra muti un gaidīja, līdz sēkla iekritīs mutē!” stāsta 1. klases skolnieks Aksels.

Pašiem savi blēņustāsti!

Rakstniece Evija Gulbe un delveri žurkulēni no grāmatas “Koko un Riko – skolas zvaigznes” šoreiz ciemojās velniņu mājās “Brakos”. Tur kopā ar Ērgļu vidusskolas pirmklasniekiem tika sašķiroti darbarīki un arī nedarbarīki. Bērni izstrēba to, ko bija ievārījuši un sacerēja paši savu blēņustāstu.

Ar Koko un Riko blēņās un piedzīvojumos līdzdarboties var arī citi jaunie literatūristi. Raidījuma epizodes metodisko materiālu ar darba lapām un uzdevumiem sagatavojusi rakstniece Evija Gulbe un metodiķe Inese Lāčauniece. Materiālā atrodams Lindas Lošinas ilustrāciju motīvs, ko papildinājusi māksliniece Lāsma Olte. Metodiskais materiāls izmantojams kā mācību palīglīdzeklis skolās, kā arī vecākiem un bērniem.

Dokumenti

Evija Gulbe. Darba lapas

Lejuplādēt

2.53 MB

 

 

 

 

Piedzīvojumus kopā ar LSM.LV turpināsim, kad Viļānu vidusskolas skolēni kopā ar grāmatas “Okeāns un tuksnesis” autori Inesi Pakloni aizceļos no Viļāniem līdz okeānam un tuksnesim. Esiet gatavi nākamajiem uzdevumiem!

Raksta pirmpublikācija Lsm.lv 2021. gada 9. maijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti