Literatūre/sākumskola

«Literatūre/sākumskola». Andra Manfelde «Kurš no mums lidos?»

Literatūre/sākumskola

Literatūre/sākumskola

Literatūre/sākumskola. Andra Manfelde «Kurš no mums lidos?»

Lietas, pie kurām mēs pierodam, kļūst «neredzamas». Andras Manfeldes grāmata «Kurš no mums lidos?»

Kādā pavasara dienā Karostā bija tik bieza migla, ka varēja ieraudzīt tikai savu roku, un grāmatas "Kurš no mums lidos?" autores Andras Manfeldes meita vaicāja: "Kur tad baznīca?  Nobruka?" Tajā mirklī grāmatas pavediens bija rokā! Autore iztēlojās, kā būtu, ja migla izklīstu un katedrāles vairs nebūtu, jo "pārāk ilgi esam skatījušies kā uz tukšu gaisu". Mēs pierodam pie lietām, kas mums mīļas, un tad tās kļūst itin kā neredzamas…

Lai izziņas piedzīvojumos varētu iesaistīties ikviens interesents, veicinātu bērnu lasītprasmi un palīdzētu iepazīt mūsdienu latviešu bērnu grāmatas un autorus, LSM.LV pēc katras no "Literatūre/Sākumskola" epizodēm dalīsies ar publikācijām, kurās atradīsiet katram raidījumam radītu metodisko materiālu ar uzdevumiem vecākiem un bērniem.

Mūsu vide nav pašsaprotama

Andra Manfelde (1973) ir rakstniece un dzejniece. 2004. gadā uzvarējusi Dānijas Kultūras institūta rīkotajā, Hansam Kristianam Andersenam veltītajā pasaku konkursā. 2005. gadā saņēmusi Ojāra Vācieša prēmiju par dzejas krājumu "Tranšejas dievi rok". 2005. gadā iznācis autobiogrāfiskais romāns "Adata", pēc romāna motīviem 2006. gadā iestudēta arī rokopera "Adata" (mūzikas autors Zigmars Liepiņš). 

2008. gadā par dzejoļu krājumu "Betona svētnīcas" saņēmusi Annas Dagdas balvu, bet 2010. gadā iznākusi dokumentālās proza un dzejas grāmata "Ceļojums uz mēnesi. Visbija – Ventspils – Visbija", kurai piešķirta Egona Līva balva. Grāmata "Zemnīcas bērni" (2010) saņēmusi Starptautiskās Rakstnieku un tulkotāju mājas un Ventspils domes balvu. Romāns "Virsnieku sievas" saņēmis E. Līva piemiņas balvu "Krasta ļaudis" (2017). Grāmata "Kurš no mums lidos?" 2018. gadā saņēmusi Latvijas Literatūras gada balvas apbalvojumu kā labākais oriģinālliteratūras darbs bērniem.

Grāmatā "Kurš no mums lidos?" galvenajās lomās ir trīs bērni – Fēliksa, Dodō un Ķī. Viņi dzīvo Karostas nomalē pie jūras. Kādā pavasara rītā uzrodas tik bieza migla, ka pat pirkstu gali nav ieraugāmi. Kad biezā dūmaka izklīst, viņu skaistākās ēkas — Katedrāles — vairs nav. Bērni dodas to meklēt un atrod trīs brīnumstikliņus. Caur tiem var redzēt ļoti dīvainas lietas – gan neparastus, gan pavisam ikdienišķus tēlus. Skumju Princesi, Dusmu Dāmu, Tukšrosības Kundzīti, Kūku Tanti un citus.

"Lietas, pie kurām mēs pierodam, kļūst "neredzamas". Vai tās būtu mantiņas, suns, kaķis, mājas, skola un varbūt pat mamma vai tu pats. Piemēram, epidēmija "neredzamu" padarīja skolu un klasi. Zinu, ka tagad daudzi bērni ilgojas pēc mācībām klātienē. Mana viskvēlākā vēlme būtu, lai bērns vidi, kurā viņš dzīvo, neuztvertu kā pašsaprotamu un tamdēļ garlaicīgu, bet saskatītu brīnumus ķieģeļrūtiņu mājā dzīvojošā dūšīgā kaimiņienē, dusmīgā sētniekā vai ietiepīgā balodī un uzrakstītu pats savu pasaku. Jo lidošana jau nav tikai fiziska, bet lidot var... arī ar sirdi. Putna lidojuma rakurss nepieciešams ne tikai bērniem, bet arī vecākiem," tā spriež grāmatas autore Andra Manfelde.

Krāslavas Varavīksnes vidusskolas skolēni par grāmatu

"Grāmatā ir ļoti daudz varoņu, bet mans vismīļākais varonis ir Nikolajs Niko. Man liekas, ka viņš ir labsirdīgs un neparasts, jo blakus Niko ir visas dzīvās būtnes – bites, spāres, dunduri un arī odi," stāsta 5. klases skolnieks Vjačeslavs.

"Man patika tas, ka grāmata ir daudz dažādu notikumu un visu laiku parādās jauni varoņi, kuriem ir neparasti vārdi – Kūku Tante, Skumju Princese, Tukšrosības Kundzīte, Vienaldzības Medūza. Man ļoti gribējās uzzināt, kur pazuda Katedrāle," saka 5. klases skolniece Milāna.

"Man patika grāmata "Kurš no mums lidos?", jo kopā ar saviem klases biedriem nokļuvu ļoti dažādās vietās. Gan lidoju ar Tilta putnu, gan iepazinu Bārbiju pasauli, gan nonācu jūras dzelmē pie medūzām. Tas bija aizraujošs ceļojums," stāsta 5. klases skolnieks Tomass.

 

Fragments no grāmatas

"Todien laukā bija biezum bieza migla.

Ķī skrēja mums apkārt un ik pa brīdim kļuva neredzams. Man bija cerīgi nelabas bailes, ka viņš pazudīs pavisam. Mamma teica, lai Ķī turas somas saitē, bet uz ilgu laiku tas nelīdzēja.

– Mamma, kas tas ir par biezeni?

– Nu, kā? Tu domā, migla? Vakar taču bija ļoti silti. Bet pavasaros sasilst tikai gaiss. Jūrā vēl paslēpusies ziema. Tad jūra sāk svīst un tā rodas migla.

– Migla ir jūras un pavasara sastrīdēšanās? Kā es un brālis?

Mamma neatbildēja. Miglas biezenis man likās skaists, bet es sāku uztraukties, jo Katedrāle vairs nemaz nebija saskatāma. Redzēju kastaņkoku zarus, žoga restes un tālāk neko. Zari izskatījās pēc debesīs iebakstītiem pirkstiem. Šķita, tie kutina mākoņu pavēderes un klusiņām ļauniņām smejas. Uz to galiem krājās jūras asaras. Lēni pakšķēja lejā. Cik pelēks. Smaržo pēc ūdens.

– Kur tad baznīca? Nobruka? – Ķī pajautāja savā ierastajā optimista balsī.

Viņš vienmēr bija pozitīvi lādēts kā baterija. Bet mamma steidzās un atkal neko neatbildēja. Varu derēt, ka viņa nemaz nedzirdēja. Viņas ausis bija piebāztas ar miglu un sērām. Jo sēras – tās ir domas par tēti. Nē, ne jau brūns sērs uz vates kociņa, kā domā muļķīgais, mazais Ķī… Mammas ausīs bija sērojošas miglas pilnas, un tāpēc viņa nedzirdēja Ķī spiegšanu un manus jautājumus.

Es izstiepu roku gaisā, un mana roka pazuda. Mani pārņēma miglainas manis nebūšanas bailes. Es cieši ieķēros mammas rokā. Otru roku iedevu Ķī. Mēs gājām, un viss izskatījās tik spocīgi. No mašīnām pāri bija palikušas tikai ugunis."

 

Kurš no mums lidos?

Vēl nekas nav redzams, tikai miglā ietinusies pilsēta. Rakstniece Andra Manfelde "Literatūre / Sākumskola" jaunākajā epizodē pārcēlusi grāmatu "Kurš no mums lidos?" no Liepājas uz Krāslavu – uz pilsētu, kurā vēl nekad nav bijusi. Krāslavas Varavīksnes vidusskolas 5. klases skolēni ir rakstnieces gidi un tiekas Krāslavas katedrāles ēnā, lai pārspriestu uzburtos tēlus. Kurš no viņiem lidos?

Iepazīties ar grāmatā uzburtajiem tēliem un miglā ietinušos pilsētu iespējams arī raidījuma epizodes metodiskajā materiālā. Darba lapas ar uzdevumiem sagatavojusi grāmatas autore kopā ar metodiķi Inesi Lāčaunieci. Materiālā atrodamas Andras Manfeldes un Jāņa Esīša ilustrāciju motīvs, ko papildinājusi māksliniece Lāsma Olte. Metodiskais materiāls izmantojams kā palīglīdzeklis mācībām skolām, kā arī vecākiem un bērniem.

 

Dokumenti

Manfelde. Darba lapas

Lejuplādēt

6.19 MB

 

 

 

 

Izziņas piedzīvojumus noslēgsim ar rakstnieču Ievas Melgalves un Elizabetes Lukšo-Ražinskas grāmatu "Emī un Rū. Robota Sirds". Raidījumā iesaistīsies un ar grāmatu tēliem šoreiz iepazīsies Ulbrokas vidusskolas skolēni!

Literatūre/Sākumskola

 

Raksta pirmpublikācija Lsm.lv 2021. gada 8 jūnijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt