Kas ir cilvēka papilomas vīruss? Pusaudži jautā, speciālisti atbild

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 8 mēnešiem.

Cilvēka papilomas vīruss jeb CPV ir vīruss, ko viens otram var pārnest ādas vai gļotādas kontakta laikā. CPV izraisa arī rīkles, maksts, dzimumlocekļa un taisnās zarnas vēzi. Tādēļ ir ļoti svarīgi vakcinēties. Latvijā pret šo vīrusu vakcinējas no 12 gadu vecuma, bet svarīgi to darīt pirms dzimumdzīves uzsākšanas. Vakcinēties ieteicams arī zēniem.

Veselības aprūpes speciālisti apliecina, ka dažu jauniešu zināšanas par seksu un intīmo veselību ir ārkārtīgi zemas. Vēloties uzrunāt vecākus, jauniešus, pedagogus, Lsm.lv sadarbībā ar projektu Zinatiekare.lv publicēs dažādus stāstus, atbildot uz populārākajiem jauniešu jautājumiem, kas atlasīti gan internetā, gan ar ginekologu un jauniešu psihologu palīdzību.

Pusaudzes stāsts

 

Sveiki. Mani sauc Sabīne. Man ar audžumammu ir ļoti labas attiecības. Mēs varam runāt par pilnīgi visu. Viņa ir mana labākā draudzene. Es viņai stāstu, kā man ir gājis skolā, un viņa stāsta, kā viņai iet darbā. Mēs kopā ejam uz veikaliem, un sestdienās mums ir tāda tradīcija: mēs aizejam uz kādu restorānu un pēc tam kopā Google Review rakstām par viņu smieklīgas atsauksmes. Mana audžumamma ir ļoti forša.

Vienīgā lieta, par ko mēs nekad nerunājam, ir viss, kas saistīts ar seksu. Man liekas, viņa par to ar mani gribētu runāt, bet viņa vienkārši kautrējas. Es daudz nezinu par viņas bērnību, bet man šķiet, viņas vecāki bija diezgan stingri. Varbūt viņa ar mani par seksu nerunā tāpēc. Vienreiz, kad man bija kādi septiņi gadi, es vannas istabā atradu viņas paketes un jautāju, kas tas ir, bet viņa tikai nosarka un teica, ka pastāstīs man vēlāk. Protams, tā nav liela bēda. Mūsu skolā bija atbraukuši cilvēki, kas visu pastāstīja, un mēs varējām uzdot visus sev interesējošos jautājumus. Vairāk vai mazāk es visu zinu. Zinu arī to, ka man drīz sāksies mēnešreizes. No vienas puses, es to gaidu, bet, no otras puses, drusku baidos, jo man šķiet, man to vajadzēs pastāstīt audžumammai, un man negribas viņu satraukt.

Pirms dažām dienām viņa teica, ka man būšot jāaizbrauc pie ārsta. Es viņai prasīju, kāpēc (jo es jutos vesela), bet viņa sacīja, ka man būšot jāvakcinējas pret cilvēka papilomas vīrusu. Veidā, kā viņa to pateica, es sapratu, ka tas vīruss kaut kā ir saistīts ar seksu. Audžumamma bija tikpat izvairīga, kā tajā reizē, kad es viņai prasīju, kas ir paketes. 

Es par to pastāstīju savām draudzenēm un pāris draugiem, bet arī viņi nezināja, kas tas papilomas vīruss īsti ir. Dažas manas draudzenes teica, ka, iespējams, pret to jau esot vakcinētas, bet arī viņas nebija īsti drošas. Mani draugi par tādu nebija dzirdējuši vispār.

Jautājums: Kas ir cilvēka papilomas vīruss? Kādā vecumā pret to ir jāvakcinējas? Un vai pret to var vakcinēties arī zēni?

Speciālistu atbilde

Cilvēka papilomas vīruss jeb CPV ir vīruss, ko viens otram var pārnest ādas vai gļotādas kontakta laikā. Tātad – arī maigojoties vai nodarbojoties ar seksu, izmantojot prezervatīvu. CPV iekļūst dzemdes kakla šūnās un ilgākā laika posmā var radīt vēzi. CPV izraisa arī rīkles, maksts, dzimumlocekļa un taisnās zarnas vēzi. Tādēļ ir ļoti svarīgi vakcinēties.

Latvijā pret šo vīrusu vakcinējas no 12 gadu vecuma, bet galvenais ir to darīt pirms dzimumdzīves uzsākšanas. Tad vakcīnai ir lielāks efekts. Protams, ja ir vēlme, to var darīt arī pēc dzimumdzīves uzsākšanas līdz pat 45 gadu vecumam. Diemžēl vēl nav konkrētu pierādījumu par to, cik vakcīna efektīva pēc dzimumdzīves uzsākšanas.

Pret šo vīrusu būtu ieteicams vakcinēties arī zēniem, jo puiši šo vīrusu pārnēsā un arī viņiem var būt dzimumlocekļa vēzis.

Konteksts:

Jauniešu auditorijai domātajā projektā "Zinatiekare.lv"  jauniešus izglīto par attiecībām, intīmo veselību, komunikāciju internetā, kā arī seksu. Projektā iesaistīti mediķi, psihoterapeiti, aktieri un pedagogi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti