Literatūre/sākumskola

"Literatūre/sākumskola". Andra Manfelde "Kurš no mums lidos?"

Literatūre/sākumskola

Literatūre/sākumskola. Andra Manfelde "Kurš no mums lidos?"

Literatūre/sākumskola. Juris Zvirgzdiņš un Inguna Cepīte

Ceļojums no Rīgas līdz Rīgai pa pēdām dzejolim

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 10 mēnešiem.

Ingunas Cepītes un Jura Zvirgzdiņa grāmata “No Rīgas līdz Rīgai. Tobiass un Tama lielajā Eiropas bibliotēku ceļojumā” ir bagātīgi ilustrēts stāstījums pasakas formā par rotaļu lāča Tobiasa un kaķa Tamas ceļojumu pa Baltijas jūras reģiona valstīm, grāmatas noslēgumā atgriežoties Rīgā uz Latvijas Nacionālās bibliotēkas atklāšanas svinībām.

Lai izziņas piedzīvojumos varētu iesaistīties ikviens interesents, veicinātu bērnu lasītprasmi un palīdzētu iepazīt mūsdienu latviešu bērnu grāmatas un autorus, LSM.LV pēc katras no “Literatūre/Sākumskola” epizodēm dalīsies ar publikācijām, kurās atradīsiet katram raidījumam radītu metodisko materiālu ar uzdevumiem vecākiem un bērniem.

 

Lācis Tobiass un kaķis Tama

Tobiasam dzejoļa skaitīšanas laikā pazudis gan pats dzejolis, gan tā slavenais autors – viņam tas jāatrod, kļūstot par detektīvu. Bez japāņu drauga Tamas, viņa ķepdatora un interneta būtu grūti uzzīmēt ceļojuma maršrutu apkārt Baltijas jūrai, kā arī sameklēt Ziemassvētkos pazudušo dzejoli. Tobiass un Tama ir pārliecināti, ka tu turi rokās desmit Eiropas valstu lieliskāko grāmatu un rakstnieku enciklopēdiju. Abi cenšas izveidot lasītāju klubiņu, kurā Muminu ģimenes draugi no Somijas iepazīsies ar Baktērijas jaunkundzi no Polijas, mazo Nāriņu, Ezīti miglā, Sprīdīti, autokrāvēja vadītāju Kurtu un abām Lotiņām.

“Šajā grāmatā gan lasītājs, gan viņa lielie brāļi vai māsas, tāpat arī vecāki ne vien apceļo 10 Baltijas jūras valstis, ne vien katrā valstī, katrā apciemotajā pilsētā sastop pazīstamus un varbūt mazāk pazīstamus, bet vēl iepazīstamus grāmatu varoņus un grāmatu autorus. Šī grāmata ir īsts Sprīdīša ceļojums, jo izrādās – izceļojoties pa pasauli, jāatgriežas mājās, lai atrastu pazaudētu dzejoli. Un mājās sapulcējušies grāmatu varoņi ne tikai no Baltijas jūras valstīm – tie ir grāmatu tēli no visas Eiropas,” par grāmatu stāsta viena no tās autorēm Inguna Cepīte.

Inguna Ula Cepīte un Juris Zvirgzdiņš kopā sarakstījuši divas apjomīgas grāmatas – “No Rīgas līdz Rīgai. Tobiass un Tama lielajā Eiropas bibliotēku ceļojumā” (2014), ar ko tika atklāta Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunā ēka, tās bērnu literatūras centrs, piedaloties simtiem bērnu no visas Latvijas, kā arī “Cekulaina zīle dzied... Stāsti par Rīgas vēsturi” (2015). Šobrīd top arī Jurim Zvirgzdiņam veltītais Cepītes bērnu grāmatu cikls “Emma un ekrāni”.

Grāmata “No Rīgas līdz Rīgai. Tobiass un Tama lielajā Eiropas bibliotēku ceļojumā” lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu žūrija” ieguva visvairāk zēnu balsu no visām grāmatām, kaut grāmata domāta gan meitenēm, gan zēniem, patiesībā visai ģimenei – arī lielajiem brāļiem un māsām, vecākiem. Grāmata ieguva arī grāmatniecības nozares gada balvu bērnu literatūrā “Zelta ābele”.

Iepazīšanās (fragments no grāmatas)

– Es esmu lācis Tobiass. Daži saka, ka esmu pārāk lēnīgs. Es domāju, ka tā nav taisnība. Kaut gan bibliotēkā, kur Ziemassvētkos pie eglītes skaitīju dzejoli, aizmirsu tā beigas. Autoru arī neatcerējos. Ziemassvētku dāvanu es tomēr dabūju. Tajā bija puzle, kurā attēlota Baltijas jūra un dažādas valstis tās krastos.

– Bet es esmu kaķis Tama. Esmu dzimis Japānā, lieliski pārzinu ķepdatoru un internetu. Ja Tobiass lūdz, es cenšos palīdzēt. Es izdomāju, ka mēs varētu apceļot visas uz puzles redzamās zemes un sameklēt pazudušās dzejoļa beigas un tā autoru.

Ko par grāmatu domā mazie lasītāji no Pļaviņām?

“Man grāmata ļoti patika. Tā atgādināja par tēliem, kuru grāmatas esmu lasījis. Bija interesanti tas, ka ceļotāji apceļoja daudzas valstis, un dažās es pats esmu bijis. Man patika tas, ka ceļotāji bija divi, jo vienam ceļot bija daudz garlaicīgāk. Man patika, ka grāmatā tika aprakstīti arī tādi pasaku varoņi, par kuriem vēl neko nezināju. Tāpēc es nolēmu, ka par viņiem grāmatas es izlasīšu!” tā atzina Pļaviņu novada ģimnāzijas 3. klases skolnieks Renārs.

“Man patika tas, ka Tobiass skaitīja dzejolīti un aizmirsa otro pantiņu un autoru. Man ļoti patika tas, ka viņš bija neatlaidīgs un meklēja gan pazudušo pantiņu, gan autoru. Man patika, ka tad, kad viņi bija dažādās valstīs, tika pievienotas dažādas piezīmes no Tamas ķepdatora. Piemēram, cik valstīs ir iedzīvotāju vai kādas ir apskatītākās vietas… Man likās, ka bija ļoti interesanti, jo bija daudz vairāk varoņu. Kad lasīju vienu nodaļu, uzreiz gribējās ķerties pie nākamās, lai noskaidrotu, vai dzejolis un autors tika atrasts,” stāsta Pļaviņu novada ģimnāzijas 3. klases skolniece Elīza.

 

Apceļosim Baltijas jūras valstis!

Grāmatas autori Inguna Cepīte un Juris Zvirgzdiņš mazos literatūristus no Pļaviņu novada ģimnāzijas šonedēļ veda ceļojumā pie Baltijas jūras. Piedzīvojuma meklētāji ceļoja no Rīgas līdz Rīgai un sekoja pa pēdām dzejolim, ko lācis Tobiss reiz pazaudēja pie Ziemassvētku egles!

Izziņas piedzīvojumā pa Baltijas jūras valstīm, iepazīstoties ar slaveniem grāmatu varoņiem un autoriem, aicinām arī citus! Raidījuma epizodes metodisko materiālu ar darba lapām un uzdevumiem speciāli jums sagatavojuši grāmatas autori kopā ar metodiķi Inesi Lāčaunieci. Materiālā atrodamas Elīnas Brasliņas ilustrāciju motīvs, ko papildinājusi māksliniece Lāsma Olte. Metodiskais materiāls izmantojams kā palīglīdzeklis mācībām skolām, kā arī vecākiem un bērniem.

 

Dokumenti

Cepīte. Zvirgzdiņš. Darba lapas

Lejuplādēt

4.32 MB

 

 

 

 

 

Piedzīvojumus turpināsim, kad rakstniece Andra Manfelde kopā ar Krāslavas Varavīksnes vidusskolas skolēniem pievērsīsies lidošanai. Raidījumā tiks izzināta grāmata “Kurš no mums lidos” un tās autore pieskatīs, lai bērni neapmaldītos Krāslavas miglā!

 

Raksta pirmpublikācija Lsm.lv 30. maijā 2021. gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti