Acu kontakta nozīme emocionālās saiknes veidošanā ar bērnu. Praktiski ieteikumi vecākiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Audzināšanas mērķis ir mācīt pareizo uzvedību, jaunas iemaņas saskarsmē, tās mērķis nav iebiedēt, kaunināt vai likt kādam justies slikti. Acu kontaktam ir liela nozīme komunikācijā un emocionālās saiknes veidošanā gan bērniem savstarpēji, gan ar pieaugušajiem.

Rakstu sērijā mēs jūs iepazīstināsim ar iemaņām vai stratēģijām, kuras palīdzēs kontaktēties ar bērnu un izprast vecāku un bērnu rīcību motīvus, kā arī bērnam būs vieglāk kontaktēties ar citiem bērniem.

Sāksim ar tēmu par acu skatiena un acu kontakta nozīmi pozitīvā audzināšanas procesā, mācot pareizu uzvedību un uzlabojot bērna pašvērtējumu.

Acu skatiens un acu kontakts

Vecāku izglītības programma

Uzsākam jaunu rubriku vecākiem, publicējot materiālus par nevēlamām un vēlamām audzināšanas stratēģijām no fonda "Plecs" “Vecāku izglītības programmas” tēmām

Vēlamās audzināšanas stratēģijas:

Nevēlamās metodes:

  • Sūtīšana prom apdomāties vai likšana stūrī
  • Lekciju lasīšana
  • Dabīgās sekas
  • Loģiskās sekas
  • Mājas arests
  • Pēršana

Skatīšanās otram acīs mūs satuvina, acu kontaktam ir liela nozīme arī emocionālās saiknes veidošanā.

Vecākiem būtu vēlams mēģināt nodibināt acu skatienu katru reizi, kad komunicējat ar savu bērnu. Tas ne tikai sarunu padara nozīmīgāku, bet arī māca bērnam komunikāciju ar pieaugušajiem un citiem bērniem.

Par acu skatiena nozīmi komunikācijā ar bērnu daudzi vecāki, kuri apmeklēja vecāku izglītības kursus, ir teikuši atzinīgus vārdus, novērtējot metodes nozīmi -

ja kaut uz mirkli "noķer" bērna acu skatienu, tad tas, ko saka, kļūst daudz svarīgāks, daudz nozīmīgāks.

Vai mēs kā pieaugušie, ja kāds ar mums par nopietnu lietu runā pastarpināti, to uztvertu kā ko svarīgu, ja sarunas laikā cilvēks nevērš pret mums savu seju, savu ķermeni, kur nu vēl acu skatienu, uzsver projekta "Plecs" vadītāja Inga Oliņa.

Praktiski ieteikumi:

Iedzīvināt šo metodi var ilgākā laikā. Viss patiešām sākas ar skatīšanos uz cilvēkiem un skatīšanos acīs. Acu kontaktu nav iespējams veidot, mehāniski mācot skatīties acīs.

Regulāri veidojot acu kontaktu ar bērnu, mēs sūtām neverbālu ziņu, ka mēs viņu redzam, novērtējam, un viņš mums ir svarīgs.

Acu skatiens palīdz veidot emocionālo kontaktu, parādot, ka esam klātesoši un ieinteresēti, atklāti, uzticami. Tas ir drošu attiecību pamats.

Bērni bieži ir aizņemti rotaļās un nevar tik viegli pārslēgties uz sarunu vai sadzirdēt jūs. Acu kontakta nodibināšana var palīdzēt pārslēgt bērna uzmanību un sakoncentrēt uzmanību uz jums.

Centieties, lai jūsu acu skatiens ir gādīgs, laipns un labestīgs. Ja bērns runā, ar acu skatienu paudiet, ka esat ieinteresēts un gatavs uzklausīt.

Varat teikt, piemēram: “Lūdzu, paskaties uz mani” vai arī paņemt bērna rokas savējās un maigi pagriezt pret sevi, meklējot acu kontaktu. Nopietnu sarunu ar bērnu sāciet tad, kad esat nodibinājuši acu kontaktu, lai to izdarītu, pieaugušajam jāsēž vai jāpietupjas, lai būtu ar bērna skatienu vienā līmenī.

Kā mācīt uztvert acu kontaktu. Ieteikumi vecākiem

Sāciet ar to, ka paši skatieties acīs sarunas laikā. Ko tas nozīmē ? Ja bērns jums kaut ko vaicā, noliec malā visus darbus - ja klausieties, tad tiešām klausieties.

Ieteikumi:

  • ka jūs neskatāties visu laiku otra cilvēka acīs,
  • ka cilvēki vairāk skatās klausoties, nekā paši runājot,
  • ka jūs neskatāties nepārtraukti, bet pēc četrām, piecām sekundēm skatienu novēršat,
  • kā atšķiras acu skatiens, kurš nervozi šaudās apkārt,
  • kā izskatās acu skatiens kautrīgiem cilvēkiem,
  • izmēģiniet, kā tas ir, kad kāds klausoties nekustīgi skatās acīs,
  • izmēģiniet, kā tas ir, kad tu klausies, skaties acīs un māj ar galvu,
  • izmēģiniet kopā dažādus acu skatienus,
  • pavērojiet, kā jūs paši skatāties acīs citiem. Vai vispār skatāties?
  • kopīgi vērojiet citu cilvēku ķermeņa valodu!
  • pajautā, kā tu domā, kā konkrētais cilvēks pašlaik jūtas?
  • apturiet filmu, vērojiet tēlus un izrunājiet, kā viņi varētu justies! Izslēdziet skaņu un mēģiniet uzturēt dialogu starp galvenajiem varoņiem bez skaņas!
  • vērojiet, kā bērns veido kontaktu ar draugiem, iesaka uzvediba.lv..

Draudzība ir draudzība, bet pieklājība ir pieklājība. Jo līdzsvarotāk  bērns izturēsies pret citiem, jo līdzsvarotāk citi izturēsies pret viņu.

Lai iedrošinātu bērnu skatīties acīs, spēlējiet spēles, kur acu kontakts ir nepieciešams. Lai akcentētu acu skatiena nozīmi, spēlējot spēles, izmantojiet metodi - neskatīties acīs. Izmēģiniet abējādi - spēlējiet spēli ar novērstu skatienu un, skatoties acīs, tad pārrunājiet sajūtas un acu skatiena nepieciešamību gan satura uztverē, gan tā emocionālo nozīmi.

Ieteicamas spēles:

KONTEKSTS:

Labdarības maratonā "Dod pieci!" 2018.gadā saziedoja 120 046 eiro, kas caur Ziedot.lv un fondu “Plecs” tika novirzīti bezmaksas jauno vecāku atbalsta un mācību programmas izveidošanai un ieviešanai visā Latvijā.

Par ziedojumiem fonds "Plecs" var apmācīt 583 vecākus. Šobrīd ir apmācīti 344 jaunie vecāki. Lai gan pandēmijas dēļ grupu norise uz laiku ir apstādināta, drīzumā tās atsāksies, un līdz vasaras beigām par ziedojumiem tiks apmācīti visi 583 vecāki.

Ņemot vērā lielo pieprasījumu pēc programmas un ierobežotos līdzekļus, fonds “Plecs” ir nolēmis organizēt grupas, kur dalībai varēs pieteikties ikviens vecāks, individuāli sedzot mācību izmaksas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti