Kā bērnam viegli iemācīt atšķirt labo un kreiso pusi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Jaunajā mācību saturā pirmsskolai plānots, ka piecus sešus gadus veci bērni prot noteikt virzienu telpā un zina jēdzienus «uz priekšu», «atpakaļ», «uz augšu», «uz leju», «pa labi», «pa kreisi».

Iesakām pašiem mazākajiem!

Iesakām pašiem mazākajiem!

Mīļie vecāki, mēs esam radījuši drošu un radošu platformu zinātkāriem pirmsskolas vecuma bērniem - LSM Bērnistaba!

Bērnistabā ir interesanti un attīstoši uzdevumi, spēles, filmas, eksperimenti, zīmēšana, vakara pasaciņa un daudz kā cita.

 

Virzienu mācīšana nav vienkārša, bet to aizraujošu var padarīt ar spēles palīdzību. Sāksim mācības ar labās un kreisās puses noteikšanu.

Visieteicamākais virzienu mācīšanās sākums ir pats bērns - iemāciet bērnam, kura ir viņa labā, kura kreisā roka.

Te noderēs kāds atcerēšanās mehānisms.

Labročiem iemāciet, ka labā roka  ir tā, kurā tur karoti, zīmuli, šķēres. Kreiļiem iemāciet pretējo.

Jā, šīs arī varētu būt labs brīdis, lai bērnam skaidrotu, ka cilvēki ir dažādi - vienam vadošā roka ir labā, citam kreisā.

Nākamais solis – iemāciet, ka viss, kas atrodas labās rokas pusē ir labā puse - pa labi. Kopā noskaidrojiet, kura ir bērna labā auss, acs, plecs, kāja, gurns, kur ir vēdera labā puse, kur ir labais sāns, tāpat apgūstiet ķermeņa kreiso pusi.

Lai nostiprinātu apgūtās zināšanas, laiku pa laikam palīdziet bērnam, uzdodot jautājumus, radot situācijas, kurās zināšanas būtu jāpielieto – uzvelk vispirms labās (kreisās) kājas apavu vai cimdu, ieliek labajā (kreisajā) kabatā kādu priekšmetu, iet pa kāpņu labo pusi, noskaidro, pa kuru ielas pusi brauc transports.

Labā, kreisā puse! Spēles visai ģimenei

  • Soļot, skaitot: “Kreiso, labo!”
  • Novelk starta līniju, visi spēlētāji nostājas pie tās. Spēles vadītājs dod dažādas komandas – piemēram, lēkt ar labo kāju trīs soļus, iet ar kreiso kāju soli uz priekšu vai atpakaļ, pacelt labo vai kreiso roku un citas komandas. Tas, kurš kļūdās, dod ķīlu.
  • Spēlētāji nostājas brīvi – rokas stiepiena attālumā viens no otra, lai netraucēti varētu kustēties. Spēles vadītājs liek spēlētājiem darīt dažādas darbības – piemēram, pielikt labo roku pie kreisās auss, kreiso roku pie labās acs, kreisā sāna, labās kājas ceļa un citas. Spēles vadītājs ar laiku paātrina spēles tempu. Tas, kurš kļūdās, dod ķīlu. Spēlē, līdz visi kļuvuši par spēles vadītājiem.
  • Pa labi vai pa kreisi. Kad apgūta labā un kreisā roka, ir izpratne virzienam  - pa labi vai pa kreisi, varat zināšanas nostiprināt ar spēli. Spēlētāji sadalās pa pāriem. Viens dod norādes, otrs tās pilda – piemēram, ej pa labi, pa kreisi, atkal pa labi... Kad tas apgūts, spēli turpina ar aizsietām acīm, tad spēles vadītājam jāatbild par drošību, lai spēlētājs ar aizsietām acīm nesavainotos. Lai spēle būtu interesantāka, pamazām var paaugstināt sarežģītības pakāpi – ej trīs soļus pa labi, tad divus pa kreisi! Spēlētāji mainās lomām.
  • Darbību diktāts! Spēlētāji sadalās pa pāriem. Spēles vadītājs otram spēlētājam kādu priekšmetu liek nolikt un atkal paņemt, izmantojot norādes. Piemēram, bumbiņa jānoliek galda labās puses atvilktnē kreisajā pusē, tad jāpaņem un jānoliek uz galda kreisajā pusē. Spēlētāji mainās lomām.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti