Rīta Panorāma

Francijā parastas mašīnas pārveido par ceļojumu auto

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Kā izvēlēties drošu nometni bērnam?

Reģistrācija, ēdināšana, darbinieki... Kā pārliecināties, vai izvēlētā bērnu vasaras nometne ir droša?

Tuvojoties vasarai, daļai vecāku jau laikus jāsāk domāt par to, uz kādu nometni skolēnu brīvlaikā sūtīt savas atvases. Pirms bērnam izvēlēties nometni, vecākiem ieteicams pārliecināties par nometnes drošību, oficiālu reģistrēšanu, ēdināšanu un citiem aspektiem, to var izdarīt vietnē nometnes.gov.lv.

Valsts izglītības satura centra pārstāve Jana Veinberga iesaka – "ja nometne vēl nav atrasta, tad noteikti vecākiem vajadzētu pārrunāt ar bērnu, kādu nometni viņš gribētu, kādas ir viņa intereses. Ir dienas nometnes, un ir diennakts nometnes. Varbūt bērns jūtas nedroši palikt pa nakti, bet varbūt viņam ir interesantas nodarbības dienā."

Nometņu organizatori pamazām sāk savas nometnes plānot un veikt visus nepieciešamos saskaņojumus.

Veinberga: "Pirmā lieta, kas ir jāizdara, ir jāieiet mūsu vietnē "nometnes.gov.lv". Tur parādās visas Latvijā reģistrētās nometnes, un arī ir nometņu vadītāju reģistrs. Var atrast nometnes vadītāju pēc vārda, uzvārda, un tad noteikti ir jāskatās, vai viņam ir derīga nometnes vadītāja apliecība. Ja nometnes šajā vietnē vispār nav, tas nozīmē, ka nometne nav oficiāla, nav reģistrēta. Labāk šādā nometnē bērnus nelaist, jo tad neviens īsti nevar garantēt ne drošību, ne to, ka tiks izpildīta nometnes programma."

Lai nometne varētu notikt, tās organizētājiem ir jāizpilda noteiktas prasības. Visvairāk saskaņojumu jāsaņem nometnēm, kurās bērni paliek pa nakti.

"Ja nometnēs notiek ēdināšanas pakalpojumu sniegšana, tad nometnēm jābūt reģistrētām Pārtikas un veterinārajā dienestā, ko var izdarīt ļoti vienkārši, – uzņēmējs vai organizators, kurš vēlas organizēt nometnes, iesniedz nometnes.gov.lv pieteikumu, un viņu automātiski atsūta uz Pārtikas un veterinārā dienesta e-pastu, un dienests viņas automātiski piereģistrē," skaidro PVD Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vadītāja Vineta Grīnberga.

Organizatoriem jārēķinās, ka Pārtikas un veterinārais dienests nometnēs mēdz veikt ēdinātāju kontroles. Saskaņojumi jāsaņem arī no Veselības inspekcijas un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD).

"Mēs pārbaudām evakuācijas ceļu atbilstību, ugunsdzēsības sistēmu darba spēju. Mēs pārbaudām visu, kas attiecas uz bērnu drošību attiecīgajās telpās. Īpaši tiek likts uzsvars uz tām telpām, kuras nav paredzētas cilvēku izmetināšanai naktī," VUGD Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes priekšnieks Dzintars Lagzdiņš.

To, vai visi saskaņojumi ir saņemti, var pārbaudīt interneta vietnē nometnes.gov.lv.

"Ja nometnei ir visi saskaņojumi, tad nometne rādās zaļā krāsā. Ja visu saskaņojumu vēl nav, vēl kaut kas ir procesā, tad būs dzeltena. Ja vispār nav saskaņojumu, tad būs pelēka," skaidroja Veinberga.

Vecākiem, aizpildot nometnes organizatoru piedāvāto anketu, svarīgi tajā sniegt patiesu informāciju, piemēram, par bērna peldētprasmi, veselības stāvokli, alerģijām, vai ir jālieto kādi medikamenti un tā tālāk.

"Noteikti vecākiem ir jānoslēdz līgums ar nometnes organizatoru. Šajā līgumā parasti ir atrunāti visi aspekti gan par pienākumiem, tiesībām, gan par atbildību, gan par maksāšanu," akcentēja Veinberga.

Pirms nometnes izvēles ir vērts arī papētīt internetā atsauksmes par nometnes organizatoriem, kā arī aptaujāt savus draugus un paziņas, lai bērnam izvēlētos labāko variantu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti