«Bērnistaba» mazajiem lasītājiem piedāvā izdrukājamu pirmsābeci

"Bērnistaba" mazajiem lasītājiem sagatavojusi "Ābeci" pirmsābeces laikam. "Ābeci" LSM.LV ir iespējams izprintēt un lasīt, rakstīt, krāsot reālā vidē, "Bērnistabā" to var izdarīt virtuāli.

Bērniem piedāvājam "Ābeci", tā ir loģiska mācīšanās secība – vispirms vecākiem rakstījām burtu apguves idejas un ieteikumus, tad "Bērnistabā" izveidojām burtu spēles un vārdu salikšanas spēles, tagad laiks jaunai pieredzei grāmatas lasīšanā un darbu pildīšanā.

Grāmata radīta, lai veicinātu bērna interesi par grāmatu, lasīšanu, rakstīšanu, burtiem, esam sagatavojuši materiālu bērniem un nosaukuši to par "Ābeci", akcentējot nopietnu izziņas posmu bērna ceļā uz burtu zinībām.

Vecākiem jāzina, ka tas ir tikai ieinteresēšanas materiāls bērnam no trim gadiem, šajā grāmatā bērns darbojas savā izpratnes un vēlmju līmenī, daudzas lietas darot intuitīvi, bez dziļākas izpratnes, tāpēc svarīgi neuzspiest bērnam izpildīt visu, kas katram burtam sagatavots. Bērns izdarīs tik, cik spēj un interesē, pie atbilstīgās lapas varēs atgriezties tad, kad būs vairāk zināšanu un intereses par darāmo. Vecāku uzdevums būt blakus, palīdzēt bērnam, atbildot uz viņa jautājumiem, nepalaižot garām brīdi, kad bērnam par burtu zinībām ir liela interes.

Darbojoties ar "Ābeci", bērns gūst zināšanas un pieredzi par mācīšanās un izziņas procesu.

Svarīgākais noteikums – bērns dara tik un to, ko saprot, kas viņu interesē, nevajag uzspiest bērnam izpildīt visu, kas grāmatā atrodams.

Ja bērns sāk krāsot grāmatu no beigām, arī tad viss kārtībā, neliedziet to viņam.

Te ir iespējams "Ābeci" izprintēt un lasīt, rakstīt, krāsot reālā vidē, "Bērnistabā" to var izdarīt virtuāli.

Dokumenti

ĀBECE

Lejuplādēt

2.54 MB

 

 

 

 

Ieteikumi vecākiem darbam ar "Ābeci":

  • Izprintē lapas, tās sasprauž kopā, vislabāk lapas sastiprināt ar spirāli un uzlikt stingrākus vāciņus, lai grāmata kalpotu ilgāk.
  • Otrajā lapā ielīmē bērna fotogrāfiju vai uzzīmē portretu. Lapā ir vieta bērna vārdam, vecāki to var uzrakstīt ar zīmuli, lai bērns pārvelk vai atdarina rakstīto, bet var šo līniju atstāt neaizpildītu līdz laikam, kad bērns pats to spēs paveikt.
  • Burtu mācīšanas secība ir tāda, kā mēs to izmantojām LSM.LV vecāku un bērnu sadaļā publicētajos ieteikumos burtu mācīšanai, tur jūs varat smelties vēl citas idejas burtu  mācīšanai.
  • Strādājiet ar bērnu kopā, izlasiet un izrunājiet zīmējumā redzamo lietu nosaukumus, norādiet bērnam, ka, piemēram, blakus lellei ir rakstīts vārds "lelle", tas ir burts L, mēģiniet to kopā izrunāt, skaņu salikumi doti grāmatā. "Ābecē" rakstītie vārdi dalīti zilbēs tā, kā bērns vārdus izrunā.
  • "Ābece" noder arī bērnam, kurš jau pazīst burtus, raksta un lasa, to var izmantot kā zināšanu un galvenokārt savas pārliecības par prasmēm stiprināšanai. Burtu atvēruma kreisajā pusē ir balta lapa, to var izmantot rakstīšanai, zīmēšanai, attēlu pielīmēšanai par konkrēto burtu.
  • Ja bērns jau pazīst burtus vai prot lasīt un rakstīt un izmanto "Ābeci", mācoties latviešu valodu kā otro valodu, blakus vārdiem latviešu valodā var pierakstīt tulkojumu.

Galvenā uzmanība veltāma bērna pozitīvas un ieinteresētas attieksmes veidošanai pret grāmatu, grāmatas tekstu klausīšanos un vēlmi mācīties lasīt.

"Bērnistabā" var skatīties animācijas filmas, krāsot, klausīties mūziku, vakara pasaciņas un aizraujošus stāstus.

KONTEKSTS:

"Bērnistaba" ir Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio interneta projekts bērniem, kuri mācās pazīt burtus, ciparus, apgūst vārdus, iepazīst dažādas norises sabiedrībā un dabā, apgūst jaunas prasmes. Tajā bērni var uzzināt daudz jauna, papildināt un nostiprināt bērnudārzā un mājās apgūto. Saturs veidots, pamatojoties uz Izglītības un zinātnes ministrijas vadlīnijām pirmsskolai. 

"Bērnistabā" var skatīties arī animācijas, klausīties pasakas un bērnu raidījumus.

LSM.lv vecāku un bērnu sadaļa ir vieta, kur mēs sazināmies ar vecākiem, skaidrojot un iesakot, kā strādāt ar "Bērnistabas" materiāliem, publicējot dažādus materiālus par bērnu audzināšanu ģimenē un sabiedrībā.

E-pasts saziņai – [email protected], var sekot un sazināties arī sociālajos tīklos:  "Bērnistabas" "Facebook" kontā un tvitera kontā.

LSM.lv izveidots 2013. gada februārī, un tā klāstā ir ziņu portāls LSM.lv trīs valodās - latviešu, krievu un angļu, sabiedrisko mediju satura atskaņotājs replay.lv un bērnu satura vietne "Bērnistaba".

 

Raksta pirmpublikācija LSM.lv 2020. gada 17. jūlijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti