Vai zini?

Vai zini, ka Linarda Tauna mūžīgais mākonis cēlies no Bodlēra skaistajiem mākoņiem?

Vai zini?

Vai zini, ka tieši balss saites katram cilvēkam piešķir viņa unikālo balsi?

Vai zini, ka telpiskās spējas un prasmes ir būtisks nosacījums zināšanu apguvei?

Vai zini, ka telpiskās spējas un prasmes ir būtisks nosacījums zināšanu apguvei?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 4 mēnešiem.

Telpiskie procesi mūsos ir līdzīgi lielai daļai dzīvās dabas. Mēs spējam orientēties telpā un spējam atpazīt vizuāli telpisku attēlu saturu. Mums ir detalizēta telpiskā atmiņa. Orientējoties telpā, mēs veidojam kognitīvās kartes – ārējās pasaules pārveidotu atveidu prātā un smadzenēs.

Vai zini?

Latvijas Radio 3 ciklā "Vai zini?" kultūrpētnieki, vēsturnieki un citi eksperti skaidro dažnedažādus terminus, vēsta par interesantiem artefaktiem un neparastām idejām.

20. gadsimta četrdesmitajos gados ASV psihologs Tolmans veica eksperimentus ar žurkām un demonstrēja žurku spēju apgūt kognitīvās kartes un iemācīties navigāciju telpā.

Savukārt 2014. gadā Nobela prēmiju par kognitīvo karšu neirālo struktūru atklāšanu smadzenēs ieguva norvēģu zinātnieki Mozeri un britu zinātnieks O’Kīfs. Tādējādi ir skaidra neirālā struktūra procesiem, ar kuru palīdzību navigējam un uztveram telpu.

Vienlaikus šie un citi pētījumi arī liecināja, ka telpiski procesi ir daudz plašāki nekā tikai telpas uztvere. Piemēram, arī mūsu vērtējumi ir telpiski – zemāk un augstāk ir saistīts ar slikti vai labi vērtējumu. Arī laiku uztveram telpiski.

Mācoties abstraktu informāciju, to apgūstam labāk tad, ja spējam vizualizēt. Zinātnē ir daudz telpisku skaidrojumu netelpiskiem procesiem – melnā kaste psiholoģijā, viļņi fizikā, melnie caurumi fizikā utt.

Pēdējo divdesmit gadu laikā tika veikti apjomīgi pētījumi, kuros tika salīdzinātas vizuāli telpiskās prasmes un spējas zinātnē. Īpašs pārsteigums bija ļoti ciešā saistība starp veiksmi zināšanu apguves jomās kā matemātikā, inženierzinātnēs, eksakto zinātņu apguvē un vizuāli telpisko spēju labāku attīstību. Turklāt vizuāli telpiskās spējas var trenēt, tādējādi atvieglojot zināšanu apguves procesus.

Vai zini?

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti