Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Intervija ar PwC Latvija valdes priekšsēdētāju un vadošo partneri Zlatu Elksniņu-Zaščirinsku

Pēta to, kas spīd. Jaunais zinātnieks Rihards Ruska

Pēta to, kas spīd – jaunais un veiksmīgais zinātnieks Rihards Ruska

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Rihards Ruska ir jaunais zinātnieks, kurš strādā Latvijas Universitātes (LU) Cietvielu fizikas institūtā (CFI). Par saviem pētījumiem, kas saistīti ar luminiscējošiem materiāliem, viņš nupat saņēmis Jauno zinātnieku balvu.

Riharda Ruskas ceļš uz zinātni aizsākās jau agrā bērnībā. Skolā viņam ļoti labi padevās matemātika, vēlāk arī fizika, ķīmija un bioloģija.

Viņš Latvijas Televīzijai pastāstīja: "Man tēvs bērnībā mācīja reizrēķina tabulas, kad es vēl gāju dārziņā. Ja tā padomā, jau no pāris gadu vecuma tas tā lēnām, lēnām virzījies zinātnes virzienā."

Rihards universitātē sāka ar ķīmijas studijām, bet vēlāk nonāca fizmatos. Šobrīd viņš strādā Latvijas Universitātes Cietvielu fizikas institūtā, kur jau četrus gadus pēta luminiscējošus materiālus.

"Es pētu materiālus, kas spīd. Viņus apstaro ar viena veida gaismas stariem, bet spīd viņi cita veida gaismā. Tādus materiālus var izmantot dažādos sensoros. Piemēram, var ievietot luminiscences sensoru telpā, kurā ir indīgas gāzes. Un tad, spriežot pēc tā, kādā veidā materiāls spīd, var, piemēram, noteikt, kāda temperatūra ir telpā. Nav jāiet telpā iekšā. Vienkārši pēc tā, kādā krāsā ir materiāls, var pateikt, kāda ir temperatūra," viņš stāstīja.

Luminiscējošus materiālus izmanto arī bioloģijā. Nākotnē tie, visticamāk, būs ierasta lieta arī medicīnā, radot iedarbīgākus medikamentus.

"Spīdošo materiālu pieliek klāt kaut kādām zālēm. Un tad skatās, kā, piemēram, zāles ceļo pa peli. Tad var izprast, kā zāles ceļos cilvēkā," skaidroja Ruska.

Kolēģi Rihardu raksturo kā ļoti talantīgu jauno zinātnieku un stāsta, ka viņa iegūtās zināšanas ķīmijā paver daudz plašāku redzesloku fizikas jomā.

LU CFI Spektroskopijas laboratorijas vadošā pētniece Baiba Bērziņa sacīja: "Rihards ir brīnišķīgs jauns puisis, kam acis deg par savu specialitāti, kam ļoti patīk viss, ko viņš dara, un visu viņš dara ar prieku. Viņam vēl ir tā laime, ka viņš visu ātri aptver un visu var ātri apgūt un izdarīt."

Savukārt LU CFI Spektroskopijas laboratorijas vadošā pētniece Laima Trinklere norādīja: "Viņš nemaz nav slinks atšķirībā no citiem. Vienmēr ar lielu interesi pieiet saviem uzdevumiem, savam darbam. Izrāda iniciatīvu. Es zinu, ka viņš ļoti labi mācās, ļoti labi studē, viņam ir izcili panākumi. Jebkurā konkursā, kur viņš piedalās, viņš vienmēr vinnē. Tas ir ļoti interesanti, tāds nu var teikt, laimes bērns. Ļoti apdāvināts cilvēks."

Šobrīd Rihards aktīvi strādā pie jauna veida spīdīgo materiālu izstrādes, kas tiek veidoti no alumīnija nitrīda.

Viņš norādīja: "Parasti spīdošie materiāli ir ļoti dārgi. Izmanto kaut kādus ļoti eksotiskus savienojumus. Piemēram, lampās ir elementi, kas tikai vienā vietā Ķīnā tiek iegūti."

Riharda izstrādātie jaunie materiāli ir lētāk un vieglāk iegūstami nekā līdz šim ierastie. Par šiem veiksmīgajiem un perspektīvajiem pētījumiem viņš saņēmis Latvijas Zinātņu akadēmijas Jauno zinātnieku balvu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti