Naktī būs vērojams gada krāšņākais «zvaigžņu lietus»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Augusta vidus ir "krītošo zvaigžņu" laiks, kurā daudzi nelaiž garām izdevību vērot ikgadējo Perseīdu plūsmu. Šogad maksimums gaidāms trešdienas naktī uz 13.augustu. 

Visvājākos meteorus varēs pamanīt, pateicoties īpaši labvēlīgajiem apstākļiem - Mēness dos vien 4% no sava maksimuma un, protams, skaidrās naktis neapgrūtinās debesu vērošanu siltajā vasaras laikā. Iespaidīgāks "krītošo zvaigžņu" laiks ziemeļu puslodē ir tikai decembrī, bet tad ir krietni mazāk skaidro nakšu, kurās vērot debesis.

Diena pirms jaunā mēness fāzes nozīmē to, ka nav naktī nav jādodas tālu no pilsētas, lai gaismas piesārņojums netraucētu vērot sīkās daļiņas - komētas Svifta-Tatla atlūzas un putekļus, kas tuvojas no Perseja zvaigznāja puses un uzliesmo, lielā ātrumā iekļūstot Zemes atmosfērā. Lielākā daļa nenonāk līdz Zemei. 

Šo daļiņu plūsma vērojama no jūlija vidus līdz augusta otrai pusei, taču tieši vasaras pēdējā mēneša vidū var novērot lielāko Perseīdu plūsmu. 

Vislabākā redzamība ir pēc pusnakts, tā turpinās atlikušo nakts daļu. Reizēm stundas laikā iespējams saskaitīt pat 100 meteorus.

Ar iespaidiem var dalīties arī sociālajos tīklos, lietojot mirkļbirku #Meteowatch

"Zvaigžņu lietus" intensīvākajā laikā no 13.līdz 16.augustam Latvijas Astronomijas biedrība (LAB), SIA "StarSpace" un projekts "Meteoriti.lv" sadarbībā ar Mālpils profesionālo vidusskolu organizē semināru "Ērglis 2015", kura laikā tiks vadītas lekcijas un konkursi, kā arī veikti debess spīdekļu novērojumi un praktiskas nodarbības astrofotogrāfēšanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Tehnoloģijas un zinātne

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti