Dienas ziņas

Gaismas pils sveic miljono apmeklētāju

Dienas ziņas

Noskaidroti labākie "Gaismas nesēji"

Latvijas satelīts "Venta-1" gaida lidojumu izplatījumā

Latvijas pirmais satelīts orbītā dosies maijā vai jūnijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Iepriekš dažādu iemeslu dēļ satelīta "Venta-1" došanās orbītā tika atlikta, bet zinātnieki sola, ka tas varētu notikt jau pavisam drīz - maijā vai, vēlākais, jūnijā. Satelīts riņķos 600 kilometru augstumā un signālus sūtīs uz staciju Irbenē.

Maijā vai jūnijā, iespējams, tiks palaista nākamā Indijas nesējraķete, ar kuru orbītā ap Zemi beidzot plānots nogādāt arī Latvijas pirmo satelītu "Venta-1". Iepriekš satelīta lidojums dažādu iemeslu dēļ tika atlikts. Ventspils Augstskolas zinātnieki, kas ir projekta autori, norāda, ka vairs nekādu atkāpju nebūs, un apliecina, ka satelīta lidojums ir iekļauts nākamajā nesējraķetes lidojumā, un šogad zinātnieki varēs uzsākt arī pētniecības darbu signālapstrādē.

Ideja radīt Latvijā pirmo satelītu ''Venta-1'' radās jau pirms 11 gadiem, tomēr tā palaišana orbītā ap Zemi dažādu iemeslu dēļ vēl aizvien nav notikusi. Ventspils Augstskolas zinātnieki apgalvo, ka šobrīd ir noslēgti visi nepieciešamie līgumi un norit pēdējie priekšdarbi, lai satelīts beidzot tiktu nogādāts izplatījumā. Lidojums varētu notikt ne vēlāk kā jūnijā.

Ventspils Augstskolas rektora pienākumu izpildītājs Kārlis Krēsliņš norāda, ka palaist satelītu gribējuši jau pirms trijiem četriem gadiem, bet dažādu apstākļu dēļ tas nav izdevies. Prieks tomēr, ka padarītais nekur nepazudīšot un vainagosies panākumiem.

Iepriekš satelīta lidojumi atcelti vairākkārt. Pēdējais atcelts pērn jūnijā. Indijas nesējraķete devās izplatījumā, taču Latvijas satelītu izņēma no kravas drošības iemeslu dēļ. Krēsliņš paskaidroja, ka Latvijas satelīts no kravas izņemts nelielā svara dēļ, kas Visumā varētu veicināt sadursmi ar citiem satelītiem.

Pretēji izskanējušām runām, Latvijas satelīts visu šo laiku atradies Indijā un, kā uzsvēra Krēsliņš, tas neesot bijis atstāts bez uzraudzības. Latvijas zinātnieki sadarbībā ar Vācijas kolēģiem veikuši arī zināmas korekcijas.

Plānots, ka ''Venta-1'' riņķos pa polāru orbītu ap Zemi aptuveni 600 km augstumā. Proti, orbīta šķērsos Latviju, un līdz ar to no satelīta varēs saņemt datus un nosūtīt tam vadības komandas. Sakarus ar satelītu uzturēs no zemes stacijas Irbenē. Pavadoņa galvenais uzdevums būs sekot kuģu kustībai un drošībai.

Jau ziņots, ka Latvijas satelīts “Venta-1” tika radīts kā izglītības projekts 2011.gadā. Satelītā ievietoja Automātiskās identifikācijas sistēmu (AIS), kas uztvertu kuģu orientēšanās signālus un tālāk tos noraidītu uz Ventspils Augstskolā izveidoto staciju. Papildus “Ventā” ievietoja kameru, kas uzņemtu zemes fotoattēlus, tomēr līdz šim visi mēģinājumi satelītu nogādāt līdz galamērķim ir bijuši nesekmīgi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti