Kuri Latvijas iedzīvotāji var pieteikties Eiropas astronautu atlasei?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijas iedzīvotājiem, kuri vēlas piedalīties Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) astronautu atlasē, jābūt vismaz maģistra grādam dabaszinātnēs, ne mazāk kā trīs gadu pieredzei savā nozarē, perfektām angļu valodas zināšanām, kā arī izcilai veselībai, informēja Kosmosa industrijas asociācijas prezidents Pauls Irbins.

Atlasē īpaši aicinātas pieteikties sievietes un pirmo reizi pasaules vēsturē – arī cilvēki ar invaliditāti. Visiem pretendentiem nepieciešams apliecināt izcilu veselības stāvokli ar pilotu 2. klases medicīnas pārbaudi. Cilvēkiem ar invaliditāti arīdzan jāuzrāda medicīnisks atzinums, ka, neraugoties uz kustību ierobežojumiem, viņu veselība ir atbilstoša pilotu 2. klases medicīnas pārbaudē noteiktajam.

Svarīgs aspekts ir arī teicamas angļu valodas zināšanas un vēlamas arī krievu valodas prasmes, jo EKA astronautu sagatavošanā šobrīd cieši sadarbojas ar Krievijas kosmosa aģentūru.

“Būtiski arī saprast savu motivāciju − kā mana dalība var palīdzēt Eiropai būt aktīvai konkurētspējīgai kosmosa nozarē,” uzsvēra Pauls Irbins, piebilstot, ka motivācija, kādēļ cilvēks vēlas kļūt par astronautu un darboties kosmosa jomā, ir viens no kritērijiem, kas izrādījies izšķirošs iepriekšējā, pirms 11 gadiem notikušajā atlasē, kurā pieteicās 8413 kosmosa ceļotgribētāju.

“Ja kādam kļūšana par astronautu ir bērnības sapnis, vajag obligāti pieteikties, jo pats atlases projekts var palīdzēt pašam izprast savu iesaisti kosmosa jomā,” norādīja Irbins.

Vienlaikus jāpatur prātā, ka astronautiem misijās būs jāpavada ilgs laiks prom no mājām. Darba grafiks ir intensīvs – vismaz 12 stundas dienā. Tāpat pretendentam jābūt lielai stresa noturībai spriedzes situācijās. Kandidātiem nepieciešama arī pilotēšanas, niršanas, kalnu ekspedīciju un pirmās palīdzības pieredze.

Gan pilnam laikam, gan atsevišķām misijām

Atlasē plānots izvēlēt četrus līdz sešus karjeras jeb pilna laika astronautus un 20 projektu astronautus no visas Eiropas, kas tiks nodarbināti konkrētās misijās.

Irbins uzsvēra, ka “Eiropas astronautu atlase ir viens no lielākajiem notikumiem Eiropas sociālajā un ekonomiskajā dzīvē, jo tas ir laiks, kad Eiropa meklē labākos no sava vidus, kas varētu kļūt par astronautiem un pildīt ļoti sarežģītas misijas, kā arī attīstīt jaunas, izaicinošas tehnoloģijas.”

EKA atlasē tiks meklēti divu veidu astronauti: karjeras astronauti, kuri dosies ilgtermiņa misijās, tostarp lidojumos uz Mēnesi, un projektu astronauti, kuri nebūs pilna laika EKA darbinieki, bet tiks uzaicināti piedalīties konkrētās misijās.

Gan karjeras, gan projektu astronautu atlase notiks paralēli sešos atlases posmos, kas kopumā ilgs divus gadus un ietvers gan pretendenta motivācijas izvērtējumu, gan rūpīgu psiholoģisko un medicīnisko vērtējumu.

Šogad plānota pirmā un otrā astronautu atlases kārta, kad pretendenti tiks atsijāti pēc anketu izvērtēšanas un psiholoģiskās testēšanas. Nākamgad plānota skrupuloza medicīniskā atlase, praktiskā testēšana un intervijas. Gala lēmums ar konkrētu astronautu vārdiem tiks izziņots 2022. gada oktobrī, taču gatavošanās lidošanai kosmosā tad tikai sāksies. Reālās kosmosa misijās jaunie astronauti varētu doties pēc 4  gadiem.

Astronauti būs EKA organizācijas seja

Izvēlētie kandidāti ne tikai kļūs par astronautiem, bet arī par EKA vēstnešiem. Aizrautība un degsme iepazīstināt plašāku sabiedrību ar kosmosa nozari būs viens no būtiskākajiem kritērijiem, kas atlases laikā tiks vērtēts. Līdz ar to publikācijas, dalība projektos, zinātniskajās misijās un izdzīvošanas apmācībās būs nozīmīgas, aģentūrai izvērtējot dalībnieku potenciālu.

Irbins uzsvēra, ka Latvijas Kosmosa industrijas asociācija ir gatava aktīvi iesaistīties dalībnieku sagatavošanā. “Jau pašlaik esam apkopojuši 10 cilvēkus, kuriem ir praktiska interese pieteikties. Reizi nedēļā sazināmies, izrunājam, kādu palīdzību varam sniegt, piemēram, kad beigsies ierobežojumi, palīdzēt iziet niršanas apmācības.”

Pieteikumus atlasei var iesniegt EKA tīmekļa vietnē no šīgada 31. marta līdz 28. maijam.

KONTEKSTS:

Eiropas Kosmosa aģentūra (EKA) drīzumā izsludinās 11 gadu laikā pirmo astronautu atlasi. Pērn Latvija kļuva par aģentūras asociēto dalībvalsti, un tas nozīmē, ka pirmo reizi vēsturē arī Latvijas pilsoņi varēs pieteikties Eiropas astronautu konkursā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti