Jauna auto noma Rīgā, «Google» meklētāja uzlabojumi un Dārta Veidera datorbalss. Tehnoloģiju ziņas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Digitālajiem gardēžiem Latvijas Radio raidījums "#DigitālāsBrokastis" piedāvā iknedēļas tehnoloģiju TOP. Iepazīsties ar aizvadītās nedēļas spilgtākajiem tehnoloģiju pasaules notikumiem un produktiem!

#DigitālāsBrokastis

#DigitālāsBrokastis

"Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" raidījums "Digitālās Brokastis" - Tava iknedēļas tehnoloģiju ziņu deva. Tehnoloģijas, digitālā kultūra un trendi, gadžeti un to apskati, kā arī sociālo tīklu jaunumi. Tiešraidē "Digitālās Brokastis" dzirdamas "Radio Naba" un "Latvijas Radio 1" ēterā katru piektdienas rītu 10.05.

Podkāsta formātā raidījums klausāms visās lielākajās straumēšanas platformās:

1. "Bolt" Rīgā un Jūrmalā atklāj automašīnu nomas pakalpojumu

Transporta platforma "Bolt" uzsāk automašīnu koplietošanas "Bolt Drive" pakalpojuma sniegšanu Rīgā un Jūrmalā tās lietotnē. Zīmīgi, ka Rīgā to varēs izmantot arī Vecmīlgrāvī, Rumbulā, Berģos, Mārupē, Babītē un Piņķos. Automašīnas var izmantot braucieniem gan pilsētā, gan ārpus tās un nomāt uz īsāku periodu vai pat visai dienai. Citās Latvijas pilsētās pakalpojumu pagaidām nav plānots piedāvāt, taču tas varētu tikt mainīts atbilstoši pieprasījumam.

Kā "Digitālajām brokastīm" atklāja Fēlikss Igaunis, "Bolt Drive" vadītājs Latvijā, lietotne brīdinās braucēju par ātruma pārkāpumiem, taču vienlaikus tā būs toleranta un nebrīdinās lietotāju par pāris kilometru stundā pārkāpumu virs atļautā braukšanas ātruma, jo GPS savienojums ne vienmēr var būt pilnīgi precīzs.

Runājot par cita veida ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem, automašīna visu laiku būs savienota ar "Bolt Drive" centrālo sistēmu, kas ievāks dažādus datus par braucēja paradumiem, piemēram, degvielas patēriņu. Lietotāji par pārkāpumiem tiks brīdināti vairākkārt, un tikai tad tiks bloķēts to konts.

"Digitālās brokastis" vaicāja Igaunim arī par lietotāju datu uzglabāšanu "Bolt", ņemot vērā dažādos datu noplūdes piemērus globālos uzņēmumos. "Bolt Drive" vadītājs pastāstīja tikai to, ka datu uzglabāšana atbilst Eiropas likumiem un noteikumiem un cilvēku datu verifikāciju "Bolt Drive" vajadzībām veic ārējā pakalpojuma sniedzējs.

Uzņēmums Latvijā jau piedāvā kopbraukšanas un elektrisko skrejriteņu nomas pakalpojumus, un neizslēdz iespēju pārskatāmā nākotnē arī Latvijā piedāvāt elektrisko divriteņu nomas pakalpojumu.

2. "Google" uzlabo savu meklētāju

Tehnoloģiju milzis "Google" paziņojis par būtiskiem uzlabojumiem "Google" meklētājā, lai meklēšanas pieredze kļūtu vēl vienkāršāka un precīzāka. "Google" meklētājā uzlabota rezultātu pasniegšana vizuāli pēc tam, kad tehnoloģiju uzņēmuma iekšējie pētījumi atklājuši, ka jaunākās paaudzes pārstāvji arvien vairāk informāciju meklē tieši "TikTok" un "Instagram", nevis "Google" meklētājā, vēstīja portāls "TechCrunch".

Izmaiņu rezultātā "Google" meklēšanas rezultātos lielāks uzsvars varētu parādīties uz vizuālo saturu – fotogrāfijām un video materiāliem, kā arī pats "Google" meklētājs sniegšot papildu padomus un atbalstu meklējuma veikšanas brīdī.

"Google" meklētāja lietotnē viedtālrunī uzreiz zem meklēšanas lodziņa pamanāmāk izcels vairākus "Google" meklētāja rīkus, piemēram, rīku, ar kura palīdzību "Google Translate" reāllaikā var iztulkot tekstu, kas nofotografēts ar telefona kameru.

Skolēniem saistošs varētu būt rīks, kas piedāvās atrisināt matemātikas vienādojumus.

Tāpat uzreiz "Google" meklētājā varēs identificēt dziesmu, kas tajā brīdī skan telpā. Un iepirkšanās pieredzi varētu uzlabot rīks, kas ekrānuzņēmumos atpazīst produktus un uzreiz tos atrod "Google" meklētājā.

Jānorāda, ka šie nav jauni "Google" pakalpojumi, bet gan iespējas, kuras "Google" grasās izcelt tās lietotājiem.

Savukārt, ierakstot savu vaicājumu "Google" meklētājā kā tekstu, "Google" jau rakstīšanas brīdī piedāvāšot trāpīgākus automātiskos teikuma papildinājumus (auto complete), kā arī pogas uz citām saistītajām tēmām. Piemēram, ja, gaidot zelta rudeni, ievadīsi meklētājā vārdu "Siguldas pils", tad "Google" meklētājs nākotnē varētu piedāvāt pogas ar tēmām "laikapstākļi", "vēsture" u.tml., lai plašāk izzinātu konkrēto tēmu.

3. Dārta Veidera balsi turpmāk sintezēs ukraiņu jaunuzņēmuma mākslīgais intelekts

Viena no visu laiku ikoniskākajām kino ekrānu balsīm – "Zvaigžņu karu" ("Star Wars") franšīzes lielākā ļaundara Dārta Veidera balss turpmāk ekranizācijās tiks atveidota ar mākslīgā intelekta palīdzību. Balss aktieris Džeimss Ērls Džons, sasniedzot cienījamo 91 gada vecumu, pēc 45 gadu ilgas lomas atveidošanas devis savu piekrišanu balsi turpmāk sintezēt datoram.

Ukraiņu jaunuzņēmums "Respeecher" jau licis lietā tehnoloģiju jaunākajā "Zvaigžņu karu" TV mini seriālā "Obi-Vans Kenobi" ("Obi-Wan Kenobi"). "Respeecher", kā vēstīja vietne "TechSpot", izmanto arhīvu materiālus un mākslīgā intelekta algoritmu, lai atveidotu runas plūdumu no aktieriem, kas vairs savas lomas nevar atveidot.

Kā skaidroja "Lucasfilms" galvenais skaņu inženieris Metjū Vuds, šim risinājumam atšķirībā no citiem piemīt arī "cilvēcisks piesitiens".

Balss aktieris Džeimss Ērls Džons pēdējo reizi veica īsu balss ierakstu 2019. gada "Zvaigžņu karu" filmai "Skaivokera atdzimšana" ("The Rise of the Skywalker"), taču arī Obi-Vana Kenobi seriālā Džons vēl joprojām sekoja līdzi izpildījumam, lai balss mantojums tiktu nodots tālāk godam. Dārta Veidera balsi plānots izmantot arī vēl citos nākotnes "Zvaigžņu karu" projektos.

Starp citu, "Zvaigžņu kari" nav vienīgā filma, kur izmantota balss sintēze: nesen uz ekrāniem iznākušajā 2020. gada filmā "Top Gun: Maveriks" tika atveidota Ledusvīra jeb Iceman balss aktiera Vala Kilmera sasirgšanas dēļ.

4. Rīgā eksperimentē ar viedo ielu apgaismojumu

Viedo pilsētu tehnoloģijām attīstoties, arī apgaismes līdzekļi kļūst "gudrāki", elektrību taupot brīžos, kad laternu "redzeslokā" nenotiek kustība. Tā, piemēram, šonedēļ "Tet" atklāja viedās pilsētas pirmo pilotprojekta risinājumu Ķīpsalā – viedo apgaismojumu. Gaismas ierīkotas Āzenes ielā un Zunda krastmalā. LED gaismekļi aprīkoti ar Latvijā ražotiem viedajiem kontrolieriem, kas pielāgo gaismas intensitāti satiksmes plūsmai ar mērķi ietaupīt elektroenerģiju līdz pat 90%.

40W gaismas aprīkotas ar kustību sensoriem, kuri palielina apgaismojumu laikā, kad gājēji, auto vai cita veida transporta līdzekļi dodas LED laternām garām. Nākotnē plānots izvietot arī sensorus, kas mērīs gaisa kvalitāti, trokšņus, UV radiāciju, temperatūru un gaisa mitrumu.

Līdzīgi apgaismojuma risinājumi jau ieviesti arī citviet Latvijā, piemēram, Biķernieku kompleksa sporta bāzē Rīgā. 

Kā "Digitālajām brokastīm" pastāstīja trases direktors Normunds Lagzdiņš, ziemas slēpošanas trases izveides vajadzībām uzstādītas 26 viedā apgaismojuma laternas. Topošajā slēpošanas trasē izmantoti LED gaismekļi, kas aprīkoti ar sensoriem un laika releju. Attiecīgi lampas savienotas sistēmā, lai tās ieslēgtos līdz ar diennakts tumšā laika iestāšanos. Pēc noklusējuma laternas spīd ar 15% jaudu, taču, sensoriem konstatējot kustību, gaismas 10 minūtes ieslēdzās pilnā spožumā.

5. Britu zinātnieki strādā pie lidojošiem 3D drukas robotdroniem

Londonas Impērijas koledžas inženieri strādā pie robotdrona, kas lidojuma laikā, dronam planējot virs pamatnes, veic 3D drukāšanu. Pat vairāki 3D drukas robotdroni lidojuma laikā sadarbojas, izsmidzinot vieglu cementa slānīti, kas sacietējot veido konkrētu konstrukciju. Tie ne tikai drukā, bet var arī veikt kvalitātes kontroles mērījumus izveidotajai struktūrai. Mērķis robotu radīšanai ir piedāvāt alternatīvu 3D printeriem, kas ir smagnēji un bāzēti uz zemes.

Zinātnieku vīzijās tie būtu daudzi paralēli strādājoši robotdroni, kas turpinātu viens otra iesākto un spētu strādāt mijiedarbībā. Zinātnieki iedvesmu guvuši no bitēm un lapsenēm. "Mums ir jāturpina no jauna iztēloties, kā roboti būvē konstrukcijas, jo robotu uzbūvi var attīstīt. Tie var lidot, tie var attīrīt, tie var mijiedarboties ar apkārtējo vidi, tie var smidzināt veidos, kādos cilvēki to nevar izdarīt. Šī iemesla dēļ iztēlei ir jāļauj lidot, un daba ir izcils iedvesmas avots," ziņu aģentūrai "Reuters" stāstīja Gaisa robotikas laboratorijas vadītājs Mirko Kovaks.

3D drukāšanas eksperts Fricis Pirtnieks "Digitālajām brokastīm" izgudrojumu komentēja šādi: "Lielisks pierādījums tehnoloģiju attīstībai! Droni ugunsdzēsēji, droni ēdienu piegādei, vēja turbīnu apsekošanai ir redzēti. Tas bija tikai laika jautājums, kad kāds mēģinās piesiet printeri zem dronu propelleriem. Šādai iekārtai gan jāpārvar lieli izaicinājumi: divkārši motorizētas sistēmas strādā kopā un cīnās gan ar ārējām svārstībām, piemēram, vēju, gan pašu radītām vibrācijām no printera.

Neesmu pārliecināts, ka šiem printeru droniem ir lieli ieguvumi ierastajā ražošanā, jo vienkāršs process tiek ļoti, ļoti sarežģīts un sadārdzināts. Taču šis ir kārtējais apliecinājums, ka droni mūsu vidē ir uz palikšanu. Tie kļūst mazāki, precīzāki un ar lielāku kravnesību. Ļoti ceru, ka šis nav vien publicitātes triks un drīz no angļu zinātniekiem redzēsim arī kādas pirmās radītās instalācijas."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti