Rīta Panorāma

Beļgijas Valonijā atklāta lielākā mošeja

Rīta Panorāma

EK iesaka sākt sarunas ar Bosniju par iestāšanos ES

Pētot vibrācijas, saprot konstrukciju tehnisko stāvokli

Saprast konstrukciju tehnisko stāvokli pēc vibrāciju pētīšanas. Jaunā zinātnieka Denisa Mironova stāsts

Deniss Mironovs, strādājot par skaņu inženieri, kādā brīdī sapratis, ka zinātniskā pieeja palīdz atrisināt dažādas tehniskas problēmas. Tā viņš nonāca zinātnē, kur šobrīd pēta, kā ar vibrāciju palīdzību ir iespējams noteikt dažādu konstrukciju tehnisko stāvokli. 

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) vadošajam pētniekam Mironovam bērnībā un jaunībā nebija mērķis kļūt par zinātnieku. Viņu aizrāvusi mūzika, skaņas akustika, un viņš pat ir strādājis par skaņu inženieri, ierakstot mūziku ierakstu studijās un apskaņojot pasākumus. Mācoties akustiku, sapratis, ka zinātniskā pieeja palīdz ļoti labi atrisināt tehniskas problēmas, tāpēc doktorantūrā uzsāka studijas RTU.

Mironovs stāstīja: "Mēs pētām, kā konstrukcijas svārstās, un pēc svārstībām varam noteikt konstrukcijas stāvokli. Ja konstrukcijā ir bojājums, tad to var atpazīt, pētot vibrāciju, pētot, kā vibrācija mainās laikā."

Latvijas Zinātņu akadēmija Mironovam piešķīrusi Vitauta Tamuža vārda balvu mehānikā par darbu "Konstrukciju stāvokļa monitoringa sistēmas izstrāde konstrukcijām ekspluatācijas apstākļos". 

"Šeit jūs redzat vienu paraugu no mūsu pētījuma, kuru mēs aprīkojām ar devēju tīklu. Tas ir jauns paņēmiens, jo mēs paraugu esam aprīkojuši ar plāniem devējiem, kas nozīmē, ka šo tīklu var iestrādāt konstrukcijā. Konstrukcija paliek pēc savas formas nemainīga. Tie ir devēji, devēju tīkli, kuri parāda ne tikai vibrāciju amplitūdu, ne tikai vibrācijas stiprumu, bet arī vibrācijas formas, kas jau ir nākamais līmenis šajā pētījumā," stāstīja Mironovs.

Devējus izvieto uz objektiem, katrs no tiem apkopo vibrācijas signālus, un visbeidzot datorprogramma pētniekam uzskatāmi parāda iegūtos datus gan vizuāli, gan matemātiski. Mironovs ar šo metodi pētījis vēja turbīnu lāpstiņu un helikoptera propelleru tehnisko stāvokli. Bet šo pašu metodi var pielietot arī citu objektu pētniecībā.

RTU Būvniecības mašīnzinību fakultātes dekāne Līga Gaile sacīja: "Deniss ir jauns, aizrautīgs zinātnieks. Tieši tāds, kāds Latvijai ir nepieciešams izaugsmei. Denisa disertācijas tēma ir tik aktuāla, ka varbūt varētu pievērst arī politiķu uzmanību tādēļ, ka tajā var meklēt atbildes uz jautājumiem, kā mēs varam ekspluatācijā esošās konstrukcijas, tādas kā problemātiskie tilti vai kādi torņi, droši ekspluatēt laikā, līdz mēs varam atrast kādus līdzekļus atjaunošanai."

Savukārt RTU pētnieks Rims Janeliukštis pauda: "Deniss ir ļoti zinošs savā jomā. Viņam ir zināšanas gan elektronikā, gan tajās jomās, kas saistītas ar modālo analīzi."

Zinātnē Mironovu aizrauj iespēja pētīt savai sirdij tuvas tēmas. "Tas, ka tu spēj strādāt ar to, ar ko citi cilvēki vai vairākums cilvēku nav strādājuši un nav pētījuši, nav pat aizdomājušies. Tas ir kaut kas jauns. Pat ja tas ir sīkumiņš, tomēr ir kaut kas jauns un tevi tas aizrauj," sacīja Mironovs. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti