Daugavpils kā universitātes pilsēta iekļaujas starptautiskajā Autentiskuma pilsētu tīklā

Pērnā gada decembrī Patentu valde, Daugavpils Universitāte un Daugavpils valstspilsēta parakstīja memorandu par sadarbību Autentiskuma pilsētu tīklā. Tas nozīmē, ka Daugavpils kļuvusi par vienu no vairāk nekā 10 pilsētām Eiropā, kas ir gatavas veicināt sabiedrības izpratni par intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzību un uzlabot cīņu pret viltošanu un pirātismu vietējā līmenī.

Daugavpils kā universitātes pilsēta iekļaujas starptautiskajā Autentiskuma pilsētu tīklā
00:00 / 04:30
Lejuplādēt

Daugavpils ir pilsēta ar senu vēsturi, unikāliem un autentiskiem objektiem. Arī mākslinieka Marka Rotko darbi ir unikāli un autentiski. Tas ir apliecinājums projekta devīzei "Autentisks ir mūžīgs", Daugavpilī parakstot memorandu par sadarbību Autentiskuma pilsētu tīklā, pauda Patentu valdes direktors Agris Batalauskis. Viņš uzsvēra, ka tas ir jauns un interesants projekts.

"Baltijas valstu kontekstā Latvija ir vienīgā, kas šobrīd ir atradusi iespējas sadarboties ar pašvaldībām. Jau uzsākām sadarbību ar Liepāju. Daugavpils pašvaldība bija pretimnākoša kopā ar Daugavpils Universitāti sadarboties šī tīkla ietvaros, lai cīnītos pret viltojumiem un to izplatību," skaidroja Batalauskis. "Nākamo divu gadu laikā mēs koncentrēsimies uz iedzīvotāju informēšanu par intelektuālā īpašuma aizsardzību."

Daugavpils Universitāte līdz ar Daugavpils domi ir viens no partneriem šajā starptautiskajā Autentiskuma pilsētu tīklā, un tas nav nejauši, sacīja universitātes rektors Arvīds Barševskis: "Tā būs studentu iesaiste, uzņēmēju iesaiste."

Rektors Barševskis
Rektors Barševskis

Turklāt arī pašai augstskolai ir savs intelektuālais īpašums, ko aizsargāt.

"Universitātē ir arī viens Zinātnes un inovāciju centrs, un inovācijās ļoti bieži tās lietas, kas rodas, arī ir jāaizsargā no nozagšanas. Šī patentu sistēma universitātes pētniekiem ir jāzina," norādīja rektors.

Daugavpils Universitātes jaunizveidotā Zinātnes un biznesa centra vadītāja Inese Gavarāne uzreiz minēja divus virzienus, kuros jau pasaules līmenī izvirzījušies augstskolas zinātnieki.

"Daugavpils Universitātei ir viens patents par nanodaļiņu izmantošanu dažādu augu šķirņu audzēšanai un arī patents par jaunu krāsvielu sintēzi un pielietošanu viena parazīta dzimuma noteikšanai," pastāstīja Gavarāne.

Daugavpils Universitātes Zinātnes un ķīmijas katedras vadošā pētniece Jeļena Kirilova jau pirms trim gadiem Latvijas Radio stāstīja par augstskolas zinātniskajiem atklājumiem, kuri patentēti.

Universitātei ir sava misija arī darbībā Autentiskuma pilsētu tīklā, uzsvēra Gavarāne: "Ņemot vērā mūsu ģeopolitisko situāciju, tā varētu būt sociālā inovācija. Jo mums ir tehnoloģijas, izcils laboratoriju korpuss, kapacitāte, izcili zinātnieki.

Tagad mums vajag padomāt, kā to padarīt lietderīgāku iedzīvotājiem, lai cilvēks varētu atnākt uz universitāti, padalīties ar savu ideju, un tad mēs varētu padomāt – nodibināt kādu "startup" un tad iesaistīt citas valsts aģentūras, kas atbalstītu šo ideju."

Bet primāri, esot Autentiskuma pilsētu tīklā, Daugavpilī notiks iedzīvotāju izglītošana par intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzību.

"Piemēram, tad, kad mēs nospiežam fotoaparāta pogu, mēs jau kļūstam par autoriem un uz mums attiecas autortiesības. Par to arī iedzīvotājiem ir jāzina," sacīja Gavarāne.

Inese Gavarāne
Inese Gavarāne

Kā prast izmantot un aizsargāt savu intelektuālo īpašumu un tajā pašā laikā neuzķerties uz dažādu viltojumu un pirātismu izliktajiem āķiem, iegādājoties preces, ir galvenais Autentiskuma pilsētu tīkla devīzes "Autentisks ir mūžīgs" apliecinājums, atgādināja Patentu valdes direktors Agris Batalauskis:

"Lai cilvēki saprastu to nozīmīgumu, ka mēs šeit nerunājam par kompāniju peļņu, bet tīri par viņu pašu interesi. Viltotos produktus pasūtot, iegādājoties, piemēram, arī pa pastu kas nāk, ļoti daudz tiek izņemts. Šobrīd Latvijā tas apjoms trīskāršojies. Tas nozīmē, ka

cilvēkiem, izvēloties šādus produktus, ir jāapzinās, ka ir liela iespējamība, ka viņi to produktu nesaņems, zaudēs naudu. Otra lieta ir, ka cilvēkiem jādomā arī šādos gadījumos ļoti daudz par savu drošību un veselību."

Galu galā, pērkot autentisko, mēs bieži vien atbalstam arī vietējo, un tās ir arī valsts ekonomikas un arī vietējo ražotāju attīstības iespējas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti