Vanagkalnā ar «Latloppet» pirmo posmu startē tautas slēpojumu karuselis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 3 mēnešiem.

Iepriekšējo gadu ziemas manāmi ierobežoja distanču slēpotājus un sacensību rīkotājus, taču šoziem nedēļu nogaļu piedāvājums atgriezies ar vērā ņemamu sacensību piedāvājumu. Janvārī notikušas jau vairākas vietēja mēroga sacensības darba dienās, kā arī 27. janvārī ar klasiskā soļa “Latloppet” pirmo posmu Jaunpiebalgā sākās brīvdienu tautas slēpojumu sezona.

Pēdējo gadu ziemas bija tik trūcīgas ar sniegu, ka kaimiņnovados esošie populāro sacensību rīkotāji Alaukstā un Vanagkalnā rīkoja tautas slēpojumus vienā dienā un dalībnieki bija spiesti izdarīt smagu izvēli par labu vienam vai otram pasākumam.

Savulaik valstī populārākais tautas slēpojums “Apkārt Alaukstam” vairākkārt atcēla pasākumu, iemaksātās dalības maksas pārceļot uz nākamo sezonu. Vienīgi šonedēļ notiekošais tautas slēpojums “Madona” var lepoties ar neizlaistām sacensībām pēdējo astoņu gadu laikā. Kaut arī sinoptiķi nespēj precīzi prognozēt laikapstākļus visai ziemai, LSM.lv ieskatīsies šī gada distanču slēpošanas kalendārā.

Visdrošākie par savu norisi var būt slēpojumi, kas risinās mākslīgā sniega trasēs. Piecās kārtās no janvāra vidus līdz marta vidum trešdienu vakaros Tukuma pusē apgaismotā trasē risinās “Milzkalna apļi 2019”. Citās trešdienās no janvāra līdz februārim četros posmos interesentus aicina “Cēsu ziemas apļi 2019”. Tāpat trešdienu vakaros piecos posmos Madonā notiek slēpošanas seriāls “Smecere”, kur gan katrs posms atšķiras ar slēpošanas soli un individuālu vai masu startu. Savukārt Sigulda slēpotgribētājus aicina ar vērtīgu balvu izlozi uz trim posmiem ceturtdienās visiem entuziastiem “S-Slēpo!” un četriem posmiem piektdienās skolēnu ziemas čempionātā, kur iespējams cīnīties par atbalstītāju sporta ekipējumu.

Kaut arī populārāks ir slidsolis jeb slēpošana brīvajā stilā, netrūkst distanču slēpotāju, kas priekšroku dod klasiskajam solim. Aizvadītajās brīvdienās Vanagkalnā risinājās pirmais “Latloppet” posms, kur starp pusotra simta dalībniekiem 17 kilometros ātrākie bija Jānis Teteris (0:52:25) un Laima Klauža (1:05:20), bet 7 kilometru veselības slēpojumā veiksmīgākie bija Tomass Randa (0:24:16) un Samanta Krampe (0:26:12).

Miniseriāla abi atlikušie posmi klasiskajā stilā ar kopēju startu risināsies 24. februārī Ērgļos ar vietējo aktīvistu brāļu Oltu  iesaistīšanos un 9. martā Madonas sporta un atpūtas bāzē “Smeceres sils”.

Turpat Madonā šonedēļ sāksies brīvdienu tautas slēpojumu karuselis. 2. februāra sacīkstēm 30 kilometru meistaru, 15 kilometru tautas, 7 kilometru veselības, 2,5 kilometru jauniešu un bērnu distancēs pieteikušies 300 dalībnieki. Viņu vidū ir arī mūziķis Intars Busulis no Talsiem.

Pēdējos gados vienmēr notikušās sacensības “Madona” ir viens no trim Latvijā populārākajiem slēpojumiem līdzās Vanagkalna trīsdienu festivālam “Pāri Piebalgas pakalniem” un pļavu slēpojumam “Apkārt Alaukstam”.

Raimonda Dombrovska rīkotais slēpošanas festivāls Jaunpiebalgas augstienē sniegiem bagātajā ziemā šogad risināsies trīs dienas no 8. līdz 10. februārim, un programmā iekļauti piektdienas vakara sprinti, ugunskuri, dzīvā mūzika, nakšņošana skolā, sestdienas 38 kilometri kāpumos un nobraucienos vīriem un 28 kilometri sievietēm, izklaidējošas stafetes, filmu festivāls, lekcijas un balle kultūras namā, svētdienas 15 kilometru slēpojums pieaugušajiem, bērnu starti 2-5 kilometru distancēs un tirdziņš.

Sportiskais gars neizpaliks blakus esošajā Vecpiebalgas novadā, kur  23.februārī dalībnieki mērosies spēkiem 22 kilometru slēpojumā “Apkārt Alaukstam”. Spēcīgākie, kas būs pārbaudījuši sevi jau Madonā un Vanagkalnā, dosies arī otrajā aplī, lai mērotu 44 kilometru distanci. Veselības klases pārstāvji startēs 7 kilometru trasē, savukārt bērni mēros līdz kilometram garu distanci. Dalībnieku skaits trīs nedēļas līdz startam pārsniedz trīs simtus.

Ne tik masveidīgi, bet ne mazāk vērienīgi slēpošanas svētki plānoti arī citviet Vidzemē. Nākamajā dienā pēc Madonas slēpojuma, 3. februārī varēs doties divos virzienos – uz Gulbenes novada Āriņu slēpojumu vai Pļaviņu novada Vietalvas tautas slēpojumu Mailēs, kur 25 kilometru slēpojums tika aizvadīts arī aizvadītajās brīvdienās. 

Savukārt vienlaikus ar Vanagkalna festivālu 10. februārī Ogres Zilo kalnu slēpošanas trasēs risināsies sacensības 15, 9 un 3 kilometru distancēs, kā arī bērnu slēpojumos no 300 līdz 900 metriem. Marta pirmajos datumos risināsies “Alūksnes ziema”, kas aicina sacensties tuvāko novadu skolēnus, kā arī uz tautas slēpojumu ar 15, 10 un 3 kilometru distancēm, kā arī bērnu trasēm, liecina informācija Latvijas Slēpošanas savienības mājaslapā.

Ja prognozētās siltās gaisa masas no Melnās jūras pabojās ziemu februārī, tad iecerētais tautas slēpojumu kalendārs varētu ciest plānoto distanču garumu ziņā, taču sniegs Vidzemē allaž saglabājas ilgāk nekā galvaspilsētā un citās pilsētās. Laikapstākļi mazāk ietekmēs augstāk nosauktās vietēja mēroga sacensības darbadienu vakaros mākslīgā sniega trasēs. Līdz nedēļas beigām necietīs arī Madonas tautas slēpojumam paredzētā sniega kārta.

Samērā droši par sacensību norisi var justies tie, kas plāno doties uz Igauniju izbaudīt pasaules līmeņa masu sportu. Pēdējo četru gadu laikā slēpojums atcelts tikai 2016. gadā.

17. februārī Otepē risināsies 46. Tartu maratons, kur 63 un 31 kilometru trasēs dosies vairāki tūkstoši slēpotāju klasiskajā un brīvajā solī. Katru gadu slēpotājtūristi no neskaitāmām valstīm ierodas Igaunijā, lai piedalītos vienā no “Worldloppet” posmiem.

Ne viens vien Latvijas entuziasts sācis tieši ar slavenā Tartu maratona zīmoga nospiedumu īpašā pasē, lai pēc tam to aizpildītu deviņu citu valstu slēpojumos dažādos kontinentos un iegūtu kāroto meistara titulu. Taču Otepē no Latvijas ieradīsies ne tikai spiedogu kolekcionāri, bet arī ikviens, kurš vēlēs būt daļa no masu sporta vai cīnīties par godalgotām vietām savās vecumgrupās.

Savukārt ultraslēpotāji 23. martā pulcēsies Munameģa apkārtnē netālu no Apes, lai sevi pārbaudītu “Hannja 100”, piecu kilometru aplī 20 reizes riņķojot Hānjas biatlona trasē.

Par spīti mainīgajiem laikapstākļiem Vanagkalna slēpošanas festivāls 2018.gada februārī spēja pulcēt dalībniekus septīto gadu pēc kārtas, iemantojot aizvien jaunus Piebalgas pakalnu cienītājus
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti