FOTO: Nakts ultramaratonā «Zilonis Babītē» uzvar taku skrējēji Ničipors un Vāce

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ultramaratonisti Dmitrijs Ničipors un Sigita Vāce naktī uz 4.jūniju bija ātrākie taku skrējēji 53 kilometru garajās sacensībās “Zilonis Babītē”. Trīs dažāda garuma distances purvainajā trasē pieveica vairāk nekā 300 dalībnieku.

Piedzīvojis nosaukuma un norises vietas maiņu, “Zilonis Babītē” šogad pārcēlās no Kuldīgas novada Ziloņa ezera krastiem uz Pierīgas mežiem Babītes pusē. Divreiz aizvadītā ultramaratona “Zilonis tumsā” dalībnieki paredzēja, ka arī nieka 21 kilometru no Rīgas centra skrējiena trase būs pārbagāta ar grāvjiem, purviem, aizaugušām meža takām un teju neskrienamām stigām.

Divus mēnešus pēc skrējiensoļojuma “Rīga-Valmiera”, skrējējiem atkal tika dota iespēja, pārbaudīt sevi un savus konkurentus nakts režīmā, kad cilvēka organisms pieradis gulēt. Tāpēc vairāk nekā 60 ultramaratonisti izvēlējās “Zilonis Babītē” un Dzilnuciemā pie Božu ūdenskrātuves devās divu apļu 53 kilometru garajā distancē.

No skrējiena pirmajiem metriem līdergrupas vadību uzņēmās kocēnietis Dmitrijs Ničipors, skrienot pa priekšu arī tiem, kas bija izvēlējušies divreiz īsāko viena apļa 26,5 kilometru distanci.

Skriešanu naktī apgrūtināja smilšainās takas un akmeņu šķembām nobērtie meža celiņi, tomēr lielākais izaicinājums bija 1,4 kilometrus garais “kultūras kilometrs” Rāvājā pie Tīreļiem. Vairākas daiļā dzimuma pārstāves ne reizi vien palika purvainajā trasē līdz ceļgaliem, gaidot, kad garām skries kāds puisis un palīdzēs tikt ārā no slīkšņas, lai naktī turpinātu sacensības. Distances maršruts stiepās garām Cenas tīrelim, un atceļā no tālākā punkta tas veda pāri Mazajam tīrelītim.

Nedēļu iepriekš aizvadītajās peldskriešanas sacīkstēs “Amber Race” Dmitrija Ničipora komanda izcīnīja otro vietu, taču, lēkājot pa purva ciņiem un skrienot cauri vaivariņu audzēm, handikaps pār tuvākajiem sekotājiem tika iekrāts līdz pat astoņām minūtēm. Skrējiensoļojuma Rīga-Valmiera trešās vietas ieguvējam pietrūka septiņas minūtes, lai kļūtu par vienīgo skrējēju, kas distanci veic ātrāk par četrām stundām (4:06:49). Uzvarētājam “Zilonis Babītē” 53 kilometru skrējiens bija pēdējais nopietnais pārbaudījums pirms 10.jūnijā plānotā 214 kilometru Igaunijas ultramaratona “Laulasmaa Ultra”, kur Ničipors vēlas izpildīt Spartatlona kvalifikācijas normatīvu.

Otro un trešo vietu Babītes takās sadalīja komandas “VSK Noskrien Rieksti” pārstāvis Dainis Limanāns un piedzīvojumu sacensībās rūdītais Pēteris Grīviņš. Pirmo apli ātrāk noskrēja Limanāns, piekāpjoties Grīviņam tikai “kultūras kilometra” ātrumposmā. Uzsākot otro apli, vicelīderis starpfinišā pārģērbās un palaida garām savu sīvāko konkurentu, tā radot spriedzi par otrās vietas likteni. Tomēr naktij piemērotākās drēbes nāca par labu, jo apļa otrajā pusē Grīviņš tika panākts un apsteigts. Pēdējos kilometros Limanāns pat samazināja atstarpi no līdera līdz nepilnām piecām minūtēm (4:11:36) un atkārtoja pirms nedēļas iespēto, kad otrais palika Madonas Stirnu buka 20 kilometru distancē. Pēteris Grīviņš “Zilonis Babītē” finišu sasniedza vēl trīs minūtes vēlāk (4:14:41).

Aiz labāko trijnieka ierindojās Konstantīns Biktimirovs (4:18:41) un Artis Maksims (4:21:51), kuri bija ātrāki par vadošo trijnieku “Kultūras kilometrā”. Tikmēr pirmā “Zilonis tumsā” absolūtais uzvarētājs Jānis Actiņš (4:34:08) triumfēja savā veterānu vecumgrupā un ir viens no retajiem dalībniekiem, kas piedalījies visos trijos nakts Ziloņa skrējienos.

Savu pērn Kuldīgas pusē izcīnīto čempiones titulu Babītē aizstāvēja Sigita Vāce (5:38:32), tuvākās konkurentes apsteidzot par aptuveni ceturtdaļstundu, kaut pēc pirmā apļa pārsvars pār rogainingos rūdīto Daci Veipu bija vien nepilnas četras minūtes.

Ja vīru konkurencē intriga bija par otrās un trešās vietas sadalījumu, tad dāmu konkurencē otrais aplis bija daudz saistošāks, jo Ieva Upmace (5:52:47) spēja pakāpties no sestās vietas uz otro, pēdējā kilometrā apdzenot Ilvu Kārkliņu (5:54:04).

Lai arī ātrāk par sešām stundām izdevās finišēt tikai trim dāmām, lēkājot pāri grāvjiem, no kuriem, ne visiem varēja tikt pāri nesaslapinoties, Baibai Gabrānei (6:08:26) savā debijas ultramaratonā izdevās uzvarēt junioru grupā.

Summējot abus “kultūras kilometra” caurskrējienus, visātrāk šos 2,8 kilometrus veica Dace Veipa, kurai nakts skrējiens ietilpa gatavošanās plānā pasaules čempionātam 24 stundu sacensībām.

Viena apļa 26,5 kilometru skrējienu no 110 dalībniekiem ātrāk par divām stundām distanci veica Francijā dzīvojošais Kristaps Jaudzems (1:52:58), orientierists Jānis Kūms (1:53:33) un Kaspars Adijāns (1:54:53). Tikai nedēļu pirms “Zilonis Babītē” Jaudzems bija piedzīvojis neveiksmi Francijas 85 kilometru “Maxi Race”, taču, skrienot netālu no Ziemassvētku kauju piemiņas vietām, atgādināja, ka uzvara vienā no “Noskrien ziemu” posmiem nebija neaušība.

Tikmēr Jānis Kūms bija veiklākais 1,4 kilometru “Kultūras kilometrā”, ko vienīgais veica ātrāk par septiņām minūtēm (0:06:57). Savukārt Igaunijas 12 stundu Vecgada skrējiena uzvarētājs Kaspars Adijāns pārbaudīja savas spējas pirms 10.jūnija “Laulasmaa Ultra” 214 kilometriem.

Dāmu konkurencē 26,5 kilometrus visātrāk veica Jolanta Krastiņa (2:17:49), Liene Allere (2:23:36) un Linda Beldava (2:30:57). Nūjotāju ieskaitē šo pagaro distanci bija izlēmuši pieveikt 35 dalībnieki.

Deviņu kilometru skrējienā, kuram starts tika dots pusnaktī, piedalījās visvairāk aktīvistu. Pusotra simta dalībnieku vidū ātrākie bija militāro aprindu komandas “ASK patria” pārstāvji Jānis Mežiels un Agate Kristapsone. Arī deviņu kilometru distancē netrūka nūjotāju.

Šogad pirmo reizi Latvijas Vieglatlētikas savienība (LVS) piedāvā cīnīties par Latvijas kausu taku skrējienos, kurā apvienotas sešu sacensību 9-15 kilometru garas distances, tostarp “Zilonis Babītē” 9 kilometru skrējiens.

Pēc diviem posmiem līderu piecinieks ir Jānis Mežiels (1967 punkti), Kristaps Broks (1878), Jānis Vītiņš (1713), Ritvars Klapars (1579) un Jānis Zālītis (1506). Sieviešu vērtējumā vadošajā pieciniekā atrodas Laura Pētersone (1800), Liene Mudrova (1543), Jana Puze (1539), Sintija Bite (1501) un Anete Pažusa (1485). Nākamos ieskaites punktus varēs pelnīt 1.jūlijā Veclaicenē, kur risināsies Kornetu Stirnu Buks.

Tikmēr “Zilonis Babītē” garā distance jau trešo reizi iekļauta Latvijas kausa ultra skriešanas distancēs, un pēc otrā posma vadošais piecinieks ir Dmitrijs Ničipors (1965 punkti), Pēteris Grīviņš (1960), Konstantīns Biktimirovs (1892), Artis Maksims (1824) un Ainārs Kumpiņš (1801). Piecas punktiem bagātākās dāmas ir Ieva Upmace (1852), Antra Lukševica (1817), Natālija Treulande (1725), Daina Drozdova (1555) un Inta Zīriuse (1288).

Kungu līderis Dmitrijs Ničipors tieši Latvijas kausu nosauca par vienu no iemesliem, kāpēc naktī skriet pa izaicinošo “Zilonis Babītē” trasi. Arī Konstantīns Biktimirovs neslēpa savu sezonas mērķi - pacīnīties par augstu vietu sezonas ultra skrējienu kopvērtējumā. Latvijas kausa ieskaites nākamais ultramaratons būs 114 kilometru garais “Cēsis Eco Trail” 5.augustā, kurā tiks izcīnītas arī Latvijas čempionāta medaļas taku skrējienos.

Bez Latvijas kausa punktiem ultramaratonu varēs skriet mēnesi agrāk – 8.jūlijā Rīgas Uzvaras parkā, kur risināsies sešu stundu sacensības “Pārspēj sevi”. Taču Latvijas skrējēji nevar bez ultramaratoniem iztikt ne vienu, ne divus mēnešus. Šajā nedēļas nogalē Igaunijā tiks aizvadīts jau pieminētais 214 kilometru “Laulasmaa Ultra”, savukārt Itālijas Apenīnos risināsies pasaules čempionāts taku skrējienos, kur 49,9 kilometru distancē savu varēšanu demonstrēs arī Latvijas izlase. Tikmēr “Zilonis Babītē” idejas un trases autors Vilmārs Zeme skries 100 jūdžu kalnu ultru “Ak, mans dievs!” Portugāles takās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti