Panorāma

Vientuļos joprojām rinda, naktī robežpunktu slēgs

Panorāma

Panorāma

Noslēdzies 68. pasaules čempionāts aršanā

Kuldīgas novadā lietaini aizvadīts 68. pasaules čempionāts aršanā

Kādām jābūt prasmēm, lai piedalītos pasaules čempionātā aršanā, un kāda vaga paliek aiz labākajiem arājiem nedēļas nogalē varēja redzēt Kuldīgas novada Padures pagastā. Tur saimniecības "Upeskalni AB" laukos notika 68. pasaules čempionāts aršanā.  

Abas Pasaules čempionāta aršanā sacensību dienas sākās ar dalībnieku traktoru parādi, jo uz lauka devās visi reizē. Pirmā diena bija atvēlēta sacensībām rugainē, otrā – zālājā. Kurā no sagatavotajiem laukumiem dalībnieki startēs, viņi bija izlozējuši jau iepriekš. Trīs stundu laikā dalībniekiem bija jāapar 0,2 hektāru liels gabals. Un katra darbība stingrā tiesnešu uzraudzībā.

Aršanas čempionāts
Aršanas čempionāts

"Latvijas Arāju organizācijas" valdes priekšsēdētājs Aigars Laurinovičs pastāstīja vairāk par vērtēšanas sistēmu: "Viens ir dziļums, tas ir tas visvienkāršākais, kur nomēra un ir. Tas, kas ir trīs tiesnešu komisijai jāpieņem, ir iedot vērtējumu par taisnumu, sakļaušanos, augu atliekām, kādas ir, sēklas gultni, slejas saarumu, atarumu, attālumu. Šīs visas lietas ir tās, kas ir jāskatās."

Latvija čempionāta dalībnieki ar laikapstākļiem nebija lutināti – lielākoties pūta vējš un lija lietus, un tāda bija arī čempionāta otrā diena, kad gāza kā ar spaiņiem, un labākais sabiedrotais bija lietusmētelis un gumijas zābaki.

Lietus mitējās vien sacensību noslēgumā. Tas ietekmēja gan sacensību norisi, gan atstāja iespaidu uz rezultātiem. 

Arī Pasaules Aršanas organizācijas vadītājs Kolins Millars atzina, ka laikapstākļi sacensībām bija skarbi: "Jā, šodien bija ļoti slikti. Dalībniekiem pat devām 20 minūšu papildlaiku, lai viņi varētu pabeigt savu arumu. Tas bija diezgan grūti ne tikai dalībniekiem, bet arī tiesnešiem, kas to vērtēja, un visiem rīkotājiem. Bet mēs tikām galā."

Aršanas čempionāts
Aršanas čempionāts

Pasaules čempionāts aršanā notika jau 68. reizi. Latvijā tas vēl nebija noticis. Pavisam piedalījās 46 dalībnieki no 24 valstīm. Latviju pārstāvēja divi – Ričards Dambergs no Kandavas tehnikuma un Jānis Vaitkevics no Dobeles novada. Viņa pērn Īrijā izcīnītā 6. vieta Latvijai paliek labākais rezultāts, jo šai reizē Ričardam 21., bet Jānim 14. vieta. 

"Traki gāja. Šodien apstākļi nu visiem vienādi. Bet nu vienkārši drausmīgi, otrā galā tur viss ūdenī vienkārši, arumu neredz, kas veidojas. Jauns sporta veids – zemūdens aršana," komentēja Jānis.

Sacensības notika divās kategorijās – ar parastajiem un maiņvērsēja arkliem. Abās zelta medaļa dosies uz Īriju – parastajos arklos pirmā vieta Imūnam Treisijam, bet maiņvērsēja – Džonam Vīlanam. Viņam šī ir jau ceturtā uzvara. Kā stāstīja Vīlans, viņš ar aršanu nodarbojas jau 25 gadus.

Aršanas čempionāts
Aršanas čempionāts

"Esmu arājs un esmu izcīnījis vairākus pasaules čempiona titulus, tāpēc tas ir sporta veids, kas man visu laiku ir priekšplānā. Un, ziniet, ir jāpieliek milzīgas pūles, ja vēlies gūt panākumus, tāpat, kā jebkurā citā sportā," sacīja Vīlans.

Ne viens vien aršanā nolūkojās ar lielu interesi, neaizmirstot arī pajokot. 

Alsungas pagasta iedzīvotāja Sanita Fišere: "Vīri saka, ja viņi šitā artu, nākošgad viņu pabeigtu un aiznākošgad sētu. Mūsējiem stundā hektārs apmēram. Bet šeit ir pa glauno."

Padures pagasta iedzīvotāja Agate Kruskopa: "Tas bija vienreizējs notikums manā dzīvē. Noteikti neko tādu vairs neredzēsim. Mēs neesam lauksaimnieki, vajadzēja latviešus atbalstīt."

Un pavisam noteikti līdzjutēju ziņā Latvija bija pirmajā vietā arī pasaules čempionātā aršanā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti