Normāla ģimene

Vai esmu vienīgais, ar ko tu varētu būt kopā? – Ilze un Jānis | #8

Pāri mums pašiem

Baltā jeb žēlastības svētdiena: kāda ir tās izcelsme un nozīme

Pēdējais pāris šķiras – Jānis un Sanita | #9

«Normāla ģimene». Pēc 15 gadu laulības uzdāvināt otram šķiršanos

Jānis un Sanita iepazinās pirms 18 gadiem un bija precējušies 15 gadus, taču nu jau gandrīz gadu ir šķīrušies. Jau pēc pirmā bērna piedzimšanas Sanita saprata, ka kaut kas īsti "nestrādā". Ļoti būtisku lomu attiecību iziršanā spēlēja arī abu seksuālā nesaderība, kas vienlaikus arī pamatīgi grāva Jāņa pašapziņu. Tagad abiem ir ļoti labas attiecības un dziļāka komunikācija nekā iepriekš. Abi ir labi draugi, kuri var pārrunāt pat randiņus un dot viens otram attiecību padomus.

Dažas atziņas

  • Jānis nebija Sanitas tips, taču azartu un "pikantumu", ko Sanita meklē gan attiecībās, gan dzīvē kopumā, sākumā piešķīra tas, ka Jānis attiecību sākumā nebija brīvs.
  • Sanita attiecību sākumā pelnīja daudz vairāk nekā Jānis, un visu attiecību laiku bija kā dzinulis tam, lai Jānis censtos, attīstītos un augtu – par to Jānis Sanitai ir ļoti pateicīgs.
  • Jānis bija uzaudzis patriarhālā ģimenē, kur visu noteica tēvs, un sākotnēji centās šādu modeli realizēt arī viņa un Sanitas ģimenē, bet tas nepavisam nestrādāja – Sanita vienmēr ir bijusi ar spēcīgu viedokli, kuru aizstāv un nepadodas.
  • Jāņa un Sanitas attiecības vislabāk "strādājušas" tad, kad bija jārisina kopīgas problēmas, – abi ir lieliska komanda, kas var kopīgi mesties iekšā dažādos projektos.
  • Viens no būtiskākajiem iemesliem, kā dēļ izira abu attiecības, ir seksuālā nesaderība – abu seksuālās enerģijas ir pārāk atšķirīgas, un vienā brīdī abi saprata: paliekot kopā, viens no viņiem vienmēr būs nelaimīgs un nedabūs to, ko vēlas.
  • Sanita bija piedāvājusi Jānim arī atvērtu attiecību modeli, taču viņš nebija gatavs to pieņemt – pats uzskata, ka visdrīzāk savas audzināšanas dēļ.
  • Kopš šķiršanās abu attiecības ir daudz labākas: Sanita un Jānis ir labi draugi, spēj gandrīz visu pārrunāt, un attiecības ir ieguvušas nebijušu dziļumu – abi ir apņēmušies, ka vienmēr būs ģimene, vecāki saviem bērniem, kas spēj kopīgi būt klātesoši bērnu dzīves lielajos notikumos. 

"Gaļēdājs nevar būt zālēdājs"

Kas ir "Normāla ģimene"?

Kas ir "Normāla ģimene"?

Latvijas Radio podkāsts "Normāla ģimene" eksperimentālā formātā vēstī par dažādu ģimeņu attiecībām. Ģimenes bez intervētāja klātbūtnes savās virtuvēs spriež par attiecībām un dzīvi ar bērniem, ļaujot pastarpināti būt klāt viņu privātajā sarunā.

Kā tapa podkāsts, lasi šeit.

Podkāstu klausies:

Šobrīd katrs dzīvo savā pilsētā – Sanita un abu divi bērni Rīgā, bet Jānis Liepājā. Viņi par sevi saka – esam labi draugi. Abi var daudz ko pārrunāt, un pēc šķiršanās komunikācija ir ne tikai labāka, bet arī dziļāka un, kā saka Sanita, jēdzīgāka.

Abi iepazinās Ventspilī, kur Sanita mācījās augstskolā. Jānis bija viņas kursa biedra draugs, kurš laiku pa laikam atbrauca ciemos. Satikās gan viņi tikai Sanitas izlaidumā – Sanita nosēdās Jānim pretī pie galda, un abi norunāja līdz rītam. Tikšanās uz abiem atstāja iespaidu. "Jānis gan viennozīmīgi nebija mans ierastais vīrieša tips," atzīst Sanita. Viņai vienmēr esot patikuši tumšmatainie, bet Jānis esot viņu "paņēmis ar savām smadzenēm".

Jānis tobrīd nebija brīvs – viņam bija jau citas attiecības, un šobrīd viņš ir pārliecināts, ka tas patiesībā "nospēlēja" viņam par labu: tas Sanitai esot devis to "pikantumu", to adrenalīnu, ko viņa vienmēr visur meklē, jo, Jāņa vārdiem sakot, Sanita ir cilvēks, kas dzīvo un bauda adrenalīnu, kamēr viņš pats esot drīzāk flegmatisks, viņam patīkot miers un klusums. "Taču, ja kaut ko gribu, to arī parasti panāku, iegūstu," Jānis atzīst, un toreiz esot nomērķējis uz Sanitu.

Tovasar sākās abu slepenās attiecības, par kurām nevienam nestāstīja, jo Jāņa līdzšinējās attiecības nebija beigušās. Tā tas turpinājās apmēram gadu, bet toreiz abu attiecības, kaut piesātinātas, esot bijušas diezgan destruktīvas – "kurš kuru", kuram būs vara, kurš panāks savu, un Sanitai tas bija emocionāli grūti. Tāpēc brīdī, kad viņa satika citu vīrieti, ar kuru aizrāvās, Sanita no Jāņa aizgāja. Tobrīd Jānis jau bija izšķīries no otras draudzenes, un pēc laika pajuka arī Sanitas jaunās attiecības. Tad no Jāņa pienāca "slavenā īsziņa", kuru abi labi atceras un kurā Jānis rakstīja, ka "gaļēdājs nevar būt zālēdājs" – ar domu, ka abiem vajag to "gaļu", kas ir tikai otrs, ne kāds cits. "Tobrīd es sajutu uzvaras garšu – iekšēji pateicu "Yes!!!"," smejas Sanita, lai gan abi satuvinājās tikai palēnām.

Neapmierinātība – jau pēc pirmā bērna piedzimšanas

Attiecību sākumā Sanita pelnīja krietni vairāk nekā Jānis – viņa kā speciāliste jau bija sevi pierādījusi. "Manī tas radīja ja ne gluži diskomfortu, tad diezgan spēcīgu pamudinājumu un iekšēju dzinuli neatslābt un turpināt attīstīties gan," atzīst Jānis. Un Sanita, lai gan nebūt ne merkantila, vienmēr bija prasīga un motivēja Jāni iet uz priekšu: "Es visu laulības laiku tev esmu elpojusi pakausī…"

Bildinājis Jānis Sanitu esot "ļoti neromantiski". Viņam vienmēr esot tā, ka, ja atnāk kāda doma, tad naktī nevar aizmigt un viss uzreiz jāatrisina, tāpēc arī toreiz viņš Sanitu pamodinājis divos naktī, lai uzdotu svarīgo jautājumu. Gadu pēc kāzām pieteicās abu meita Elza. Tas esot viens no Sanitas mazajiem aizvainojumiem, ka Jānis esot izplānojis abus bērnus, tie piedzimuši tad, kad viņš esot gribējis un tā nolēmis.

Sanita sāka just zināmu emocionālu neapmierinātību ar laulību jau starp meitas un dēla piedzimšanu.

Šķita, ka kaut kas abu attiecībās tomēr līdz galam "nestrādā". Bija arī Sanitas mazā aizraušanās ar darba kolēģi, kas pēc tam arī šķitis kā signāls, ka laulībā viņa nejūtas līdz galam novērtēta un mīlēta. Taču šis mazais flirts Jāni ļoti sapurināja – "kā auksta duša". Pēc tam uz laiku atkal kļuva labāk, abi sasparojās, turklāt nopirka dzīvokli. Tas bija vēl viens projekts, ko realizēt, emocionāli nedaudz atkāpties no abu attiecībām un mesties iekšā tajā.

Lieliska komanda, kad jārisina problēmas

Abi ir vienisprātis – viņi ir lieliska komanda, kad jārisina problēmas un jāsadarbojas kāda projekta realizācijā. "Mēs esam baigais spēks," saka Sanita. Kopā abi spēj radīt lietas, labi plānot. Sanāk smieklīgi, jo Sanita strādā finanšu nozarē, bet Jānis ar informācijas tehnoloģijām, taču kopīgajos ārpusdarba projektos tieši Jānis parasti atbild par finansēm, budžetu, kamēr Sanita mazliet lidinās un sapņo. Bet abi spēj sagrupēties, iet uz konkrētiem mērķiem.

Kad Jānis izdomāja, ka laiks otram bērnam, Sanitai laiku pa laikam bija sajūta, ka nav emocionāla piepildījuma: tas nebija īsti mīlestības trūkums, bet viņai kaut kā pietrūka attiecību dziļumā un kvalitātē. It kā ej uz priekšu, dari, viss ir labi, esi veiksmīgs, nodrošināts, bet… Jānis atzīst, – viņš zinājis, ka Sanita attiecībās nav īsti laimīga, bet atskatoties saprot, ka toreiz nespēja pieņemt domu, ka laulība varētu būt beigusies. It kā šķita – atrisinās visas problēmas un tad jau atkal satuvināsies, lai gan patiesībā abiem bija tieši pretēji: kad nebija kopīgu plānu, mērķu un problēmu risināšanas, attiecības vienmēr pasliktinājās.

"Šķirties es nevēlējos arī savas mātes dēļ," atzīst Jānis. Viņai esot bijis ļoti svarīgi, ka mazbērni uzaug pilnā ģimenē. Pats Jānis uzauga patriarhālā ģimenes modelī, kur tēvs bija valdonīgs, bet māte pratusi viņu pavirzīt uz vajadzīgo pusi nemanot.

"Man tas šķita pareizs modelis, kuru sākotnēji centos iedzīvināt arī savā laulībā,"

Jānis atzīst.

Bet tas neesot izdevies, jo Sanita nāk no pavisam cita modeļa. Pati saka, ka viņas ģimenē gan esot valdījis matriarhāts, sievietes vienmēr bijušas spēcīgas. "Esmu skaļa, var teikt, arī valdonīga," saka Sanita. Nemitīgi notika cīņas par varu, un Sanitai vienmēr bijusi svarīga sava pozīcija, "savu krāsu aizstāvēšana". Viņa negribējusi vēl 20 gadus nodzīvot šādā laulībā…

Jānis un Sanita.
Jānis un Sanita.

Galvenā problēma – seksuālā nesaderība

Ļoti atšķiras arī abu temperamenti: Sanitai vajag adrenalīnu un action, kamēr Jānim patīk dzīvot mierā – ja brauc ceļojumā, tad Jānim patīk pačilot pie baseina, pagulēt, bet Sanitai vajag plānus, notikumus, kaut vai aiziet uz klubu padejot. "Bet mēs vienmēr uzticējāmies viens otram, nekontrolējām viens otru, ļāvām darīt tās lietas, kas interesē," saka Sanita. Savā ziņā katrs rotēja savā orbītā un saskārās tikai atsevišķos punktos. Jau neilgi pēc dēla piedzimšanas abi pirmoreiz patiešām nolēma, ka vajadzētu iet katram savu ceļu. Tad Sanita sāka meklēt citu dzīvesvietu un nopirka to dzīvokli, kurā tagad dzīvo kopā ar abu bērniem. Ironiskā kārtā sanāca, ka šis dzīvoklis atkal kļuva par viņu kopīgo projektu – atkal bija kaut kas, ko tandēmā darīt, risināt.

Viens no būtiskākajiem iemesliem, kā dēļ izjuka abu attiecības, ir tieši pāra seksuālā nesaderība. Jānis atzīst: "Mana seksuālā enerģija ir tāda, ka šim procesam jābūt lēnam, mierīgām un izjustam, bet Sanitai arī seksā nepieciešams draivs, spēcīgas emocijas." Citreiz esot sanācis un bijis forši, bet ikdienas seksuālā dzīve bija tāda, ka diezgan nopietni iesitusi pa Jāņa pašapziņu – tāpēc ka viņš juties atgrūsts, nepieņemts. "Kad kaut kas nesalīmējās seksuālajā jomā, Jānis bija sliktā omā, izlika to uz mani un bērniem, tas arī man lika justies vainīgai un šķita ļoti neveselīgi, savā veidā mēs viens otru mocījām," atceras Sanita.

Galavārds – Jānim

Viss pamatīgi eskalējās pirms gada. Iepriekš Jānis bija piedzīvojis ar Covid-19 pandēmiju saistītu pārdegšanu darbā, bija aizgājusi mūžībā viņa mamma, un pagājušajā septembrī viņš sāka nopietni domāt par to, ka kaut kas jāmaina. "Es kļuvu ļoti neciešama," saka Sanita. Abi jau it kā bija mēģinājuši šķirties, bet Sanita saprata, ka Jānim līdz šim secinājumam jānonāk pašam – viņai šķita, ka tas notiks tikai tad, kad Jānis to būs pilnībā akceptējis.

Un tā nu atkal pienāca brīdis, kad Jānis pamodināja Sanitu naktī un teica: "Viss, šķiramies."

"Protams, tajā brīdī tas bija šoks arī man," atzīst Sanita. "It kā tas ir tieši tas, ko gaidīji un pat cerēji to sagaidīt, bet šoka stāvoklis iestājas tāpat."

Jānis ir pateicīgs Sanitai par iespēju nonākt pie šī lēmuma pašam: "Tas bija ļoti labi, ka Sanita mani nepadzina, bet ļāva pašam nonākt līdz pārliecībai par šķiršanās nepieciešamību. Tas jau tā emocionāli bija ārkārtīgi grūti, bet ļaujot man pieņemt lēmumu, Sanita ļāva man justies labāk kā vīrietim, tas nebija tik sāpīgs sitiens."

Jānis, domājot par tālāko, bija sapratis, ka abu seksuālo dzīvi labot nav iespējams – viņi ir pilnīgi atšķirīgi, un, ja arī būtu palikuši kopā, seksuālajā ziņā noteikti viens no viņiem būtu cietis, nesaņēmis to, ko vēlas. Jānis saprata, ka attiecības agri vai vēlu beigsies un, jo ilgāk tās vilksies, jo lielāka iespējamība, ka viss beigsies slikti: ar drāmu, krāpšanu. Sanita gan kādā brīdī Jānim bija piedāvājusi arī atvērtu attiecību modeli, taču viņš tam neesot bijis gatavs – nespējis to pieņemt, iespējams, savas audzināšanas ietekmē. Šķiršanās Jānim šķitis galvenokārt pragmatisks lēmums.

Lai cik arī grūti, tas tomēr ir mazākais ļaunums, ko var nodarīt viens otram un bērniem, jo beigu posmā jau bijis daudz skaļu strīdu.

Pēc lēmuma abi vēl kopīgi ar bērniem nosvinēja Ziemassvētkus un Jauno gadu, pēc tam pateica bērniem, bet ne citiem ģimenes locekļiem, jo nevēlējās, lai visi tēmu iztirzā, cenšas pamācīt. Par finansiālo pusi abiem domstarpības nav bijušas: Jānis izteica piedāvājumu, kurā Sanita neko nemainīja – nebija diskusiju par to, kas pienākas kuram un bērnu nodrošināšanai. Sanita gan zina: ja kādreiz viņai un bērniem kas notiks un kaut ko vajadzēs, Jānis vienmēr nāks palīgā. Viņa ārkārtīgi novērtē, ka abiem pēc šķiršanās izdevies attiecības uzturēt ļoti labas un emocionāli inteliģentas.

Bērni, "Tinder" un draudzība uz mūžu

Bērni šķiršanos uztvēruši atšķirīgi. Meitai jau ir 13, un viņa spēj daudz vairāk izsecināt pati. Sanitai šķiet, ka viņa jau esot tam bijusi gatava un savā ziņā pat atvieglota, uztvērusi to gana veselīgi. Ar astoņus gadus veco dēlu bijis sarežģītāk – mājās uzvedības problēmas nelikušas sevi manīt, taču signāli, ka puika tomēr netiek galā ar situāciju, nākuši no skolas: viņš meklējot konfliktus, grib izlādēt emocijas, kļuvis nepārliecinātāks par sevi, savām zināšanām, lai gan līdz šim ļoti labi mācījās. Vecāki aizveda dēlu uz smilšu terapiju, lai izrunājas un paliek vieglāk, un uzskata to par ļoti pareizu soli.

Protams, bērni ļoti ilgojas pēc tēta, prasa, kad viņš atkal atbrauks ciemos, taču tagad, kad Jānis ir ar bērniem, visi laiku kopā pavada daudz jēgpilnāk, attiecības viņam ar abiem bērniem ir dziļākas un kvalitatīvākas. Arī Sanita atzīst, ka ikdiena un sadzīve kļuvusi daudz relaksētāka, viņa pati jūtas mierīgāka, velta vairāk laika sev. "Es Jānim uzdāvināju šķiršanos!" smejas Sanita. Un patiesi – Jānis atzīst, ka šis bijis nozīmīgu pārdomu posms, kad saprast, ko pats grib, sākt rūpēties par savu ķermeni, pārvērtēt, kas noticis, ko īsti vēlas no dzīves:

"Es būtu varējis nolaisties, bet tā vietā es savācos, un – dzīve iet uz priekšu!"

Interesanti, ka Jānis un Sanita var savā starpā pārrunāt randiņus un attiecības, dod viens otram padomus. Jānis drīz pēc šķiršanās piereģistrējies "Tinder", un tas bijis kaut kas pavisam jauns – galu galā, bija pagājuši vairāk ne 15 gadi kopš būšanas "brīvajā tirgū"! Sākumā saprata, ka viņam īsti tur "neiet", ka kaut ko dara nepareizi, un sācis izglītoties, kāda tad ir tā mūsdienu situācija, ko moderna sieviete vēlas un meklē. Jānis daudz uzzinājis no "Youtube" kanāliem, kur meklējis informāciju par attiecībām, un kādu laiku uz "Tinder" randiņiem gājis kā uz darbu, lai visu notestētu…

Abi ar Sanitu spēj par to sarunāties. Sākumā Sanita gan bijusi pārsteigta, ka Jānis jau trīs mēnešus pēc šķiršanās iet uz randiņiem, ka viņam bijuši seksuāli kontakti… pati vēl neesot bijusi gatava, bet tas nav licis justies slikti – bijusi ziņkāre, un abi varējuši pārrunāt gan to, kā randiņos iet Jānim, gan pēcāk arī Sanitai. Pirms Lieldienām Jānis gan satika sievieti, ar kuru izveidojās jau nopietnākas attiecības. Par to gan Sanita sajuta mulsumu, un tas, kā Jānis sper jau nākamo soli, viņu nedaudz "notrigerēja"... Taču abi ir vienojušies: viņi nav vīrs un sieva, bet joprojām ir ģimene – vecāki saviem bērniem, un ir apņēmušies, ka abu attiecības vienmēr būs tik labas, lai spētu savu bērnu lielajos dzīves notikumos būt kopā kā labi draugi – kā laimīgi cilvēki, kuri vēl viens otram labu un kuru bērni ir laimīgi.

"Normāla ģimene"

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti