Globālais latvietis. 21. gadsimts

Par diasportas politikas aktualitātēm izvaicājam Elitu Gaveli no Ārlietu ministrijas

Globālais latvietis. 21. gadsimts

Arī Īrijā jau sesto gadu ir tradīcija godināt aktīvus vietējos latviešus

Kustība "2x2" šogad svin 60. jubileju

Aritmētisks brīnums jeb 2x2=60. Diasporas latviešu nometnei vērienīgs jubilejas gads

Nodibinājuma "2x2" mērķis ir radīt vidi, kurā katrs latviešu jaunietis pilnveido sevi un Latvijas sabiedrību. Šogad kustības "2x2" kopiena atzīmē savas darbības 60 gadus. "2x2" nometne tika izveidota pagājušā gadsimta 60. gados, un toreiz pulcēja trimdas latviešus ASV, bet kopš 2015. gada "2x2" notiek Latvijā.

1964. gadā veidojot "2x2" nometni, pie mērķiem ar rakstāmmašīnu rakstītā lapā bija lasāms: "Veidot dedzīgu, apzinīgu un latvisku jaunatnes darbinieku saimi, radīt draudzības un kopības saites nākošo latviešu sabiedrības veidotāju starpā, meklēt mērķus, pieejas un ceļus tagadnes un nākotnes uzdevumiem, kā arī rast ceļus, veidot ciešākus sakarus paaudžu starpā". Lai arī pagājuši gadu desmiti, tomēr šie mērķi aizvien ir aktuāli, tāpēc kustības  padome turpina veidot radošu un daudzveidīgu "2x2" programmu, lai palīdzētu jauniešiem izjust piederību latviešiem un Latvijai. 

Visus šos gadus neoficiālais "2x2" sauklis bija "Pulcēties, priecāties, precēties", – tas tā, lai viss neizklausītos dikti nopietni. Semināra "2X2" padomes loceklis, kurš savulaik bijis dalībnieks un arī nometnes vadītājs, gan piebilda, ka tas patiesi ir neoficiāls sauklis un nav obligāti precēties, lai gan pats savu sievu iepazinis tieši "2x2" seminārā. Bet ne par to šoreiz ir stāsts, jo idejas aizsācējs Brunis Rubess toreiz, pagājušā gadsimta 60. gados, uzskatīja, ka jāveido jauna un nebijusi jaunās diasporas satikšanās vieta, jo veidojās paaudžu plaisa, kad jaunieši nevēlējās iesaistīties "veco" organizācijās, bet ar dejām, dziesmām un citiem kultūras pasākumiem vien bija par maz.

Vanda Dauksta, semināra "2x2" padomes locekle no Nīderlandes, norādīja: "Bija tāds laiks, kad tā paaudze, kas bēgļu gaitās nokļuva Ziemeļamerikā, saprata, ka ar sestdienas latviešu skolām, vasaras nometnēm bērniem un jauniešiem nepietiek, ka tie jaunieši, kas aiziet uz augstskolām, aiziet arī no latviešu sabiedrības, un, lai viņus nepazaudētu, nolēma rīkot 7–10 dienu ilgas nometnes, seminārus, tikšanās reizes, kas pulcētu jauniešus no 18 līdz 30 gadu vecumam un viņi uzlādētu latviskās baterijas."

Jāteic, ka vecuma ierobežojums šo gadu laikā nav mainījies, joprojām, arī pēc 60 gadiem, tas ir tāds pats, lai arī fokuss semināru norises plānam ir nepārtraukti mainīgs.

Ar "2x2" saslimst labā nozīmē, atzina visi raidījuma viesi.

Vanda Dauksta norādīja: "Es esmu dzimusi un augusi ASV. Kad es sāku studēt, biju īstais trimdas produkts – gāju sestdien uz latviešu skolu, pirmdien uz  grāmatu pulciņu, otrdien uz teātri, trešdien uz kori, ceturtdien uz dejām, tas viss bija latviski. Mans hobijs, mana brīvā laika pavadīšana bija būt par latvieti. Kad kļuvu patstāvīga un puslīdz pieaudzis cilvēks – man tā likās –, vecāki man uzdāvināja iespēju doties uz ziemas nometni Mičiganā. Viena no manām māsām jau bija bijusi, mēs ar draudzeni nolēmām, ka izmēģināsim, kas tas ir. Turklāt es savā pirmajā "2x2" nometnē nokļuvu, vēl pirms es vispār biju bijusi Latvijā."

Tas bijis brīnišķīgs pārdzīvojums un piedzīvojums, kur Vanda satikusi savus vienaudžus no visas Amerikas un Kanādas, un ar šiem cilvēkiem joprojām ir ciešas saiknes. Savā pirmajā "2x2" Vanda mācījusies par folkoru, politiku, vēsturi. Brīnišķīgs šis piedzīvojums bija arī tādēļ, ka toreiz "2x2" bija iespēja satikt tādus grandus kā Juris Kronbergs un citi, kuri uzreiz bija pieejami, uzrunājami uz tu.

Nometne Vandai kalpoja kā pavērsiena punkts latviskajai izvēlei, jo, ja sestdienas skolas bija vecāku izvēle, tad šī bija personīga un apzināta vēlme būt latvietei, nedzīvojot Latvijā. Daudziem jo daudziem latvieša ceļš bijis līdzīgs. Šobrīd tiek aplēsts, cik pavisam varētu būt bijis divreizdivnieku, kā paši sevi mēdz saukt nometnes dalībnieki.  

"2x2" padomes loceklis Jānis Lazovskis, kurš dzimis Latvijā, bet audzis Amerikā dalītā ģimenē, "2x2" nonācis, pateicoties "Facebook". "Ārzemēs dzīvojošiem latviešiem identitātes meklējumi ir ļoti būtiski, jo ir tik daudz interesanta ārpus latviešu sabiedrības, vilinājumu, bez negatīvas pieskaņas. Tāpēc tā latvietība jāpadara pievilcīga. Mani savulaik spieda braukt uz Garezera vasaras nometnēm, lai gan man negribējās sākotnēji, bet, iepazīstot latviešus tur, man iepatikās. Bet tieši augstskolas laikā sāka pietrūkt latviskās identitātes, un, ieraudzījis skaistas fotogrāfijas no "2x2", sapratu, ka tā man pietrūkst, tāpēc pieteicos savai pirmajai "2x2" nometnei. Ar to viss sākās."

Justīne Elferte, kura šobrīd ir atbildīga par "2x2" 60. jubilejas gada pasākumiem, par savu nokļūšanu divreizdivniekos stāstu sāka ar to, ka viņas tētis kā Amerikas latvietis meitu jau kopš gada vecuma vedinājis latviešu kopienas pasākumos, un pirmo dalību "2x2" paps uzdāvinājis, kad Justīne bija nule kā absolvējusi augstskolu: "Ir daudz latviskuma piepildītu notikumu līdz 18 gadu vecumam, bet tieši vecuma posmam no 18 līdz 30 tādu iztrūkst, jauni topošie līderi atrodas dzīves krustcelēs un lāgā nezina, kuru ceļu iet. Atbalstošā roka, kas nāk no "2x2", ir izcils palīgs. Es tolaik savā pirmajā "2x2" biju neziņā par to, ko es darīšu ar savu augstāko izglītību, un Vandas vadītā domnīcā ar nosaukumu "Vadi sevi, vadi citus" mēs tieši par šo reflektējām, tostarp par to, ko nozīmē vadīt. Radās draudzības, arī ar citas paaudzes divreizdivniekiem, kas tolaik man bija tik svarīgi. Un te nu es esmu."

Labākais visā ir tas, ka liela daļa no "2x2" baudītājiem kļūst par darītājiem, par semināra veidotājiem un vadītājiem.

Jāatgādina, ka "2x2" ir brīvprātībā balstīts notikums; jā, dalībnieki maksā, bet visi lektori, visi rīkotāji strādā bez atlīdzības. Katrs "2x2" ir citādāks, jo rīkotāju mērķis ir radīt vidi, nevis iekalt specifisku domu dalībnieku prātos. Tā ir vieta, kur rast atbildes uz sev svarīgiem jautājumiem, izdiskutēt, atrast domubiedrus, rast un veidot jaunus projektus.

Vanda Dauksta norādīja: "Tas ir tas brīnišķīgais, ka savā laikā "2x2" kalpoja par vietu, kur varēja pulcēties latviešu jaunieši no Ziemeļamerikas. Atvedot "2x2" uz Latviju, sapratām, ka latviešiem arī šeit ir piederības, iederības, karjeras, attiecību jautājumi, šķēršļi un murgi, kā jau tas piederas šim vecumam. Un mēs varam radīt vidi, kur uz brīdi viņi ir pieņemti, var rast spēku un zināšanas vēsturē, politikā, attiecību jautājumos, uzņēmējdarbībā, principā jebkurā tematā var atrast domubiedrus un turpināt ceļu uz priekšu."

"2x2" jubilejas gada ietvaros plāni ir grandiozi – semināri, tikšanās, kopā sanākšanas, kopābūšanas visdažādākajos formātos. Būs semināri Vācijā un Kanādā, plāns veidot mazāku formātu maija brīvdienām, būs arī balles un kliņģera ēšana.

Vanda Dauksta skaidroja: "Šogad notiek aritmētisks brīnums – 2x2=60, tādēļ atzīmēsim atbilstīgi. 16. novembrī būs balle Rīgā, var meklēt štātes. Kanādā būs nedēļu ilgs seminārs pirms latviešu dziesmu svētkiem. To sauks "Kodols". Vācijā būs no 5. līdz 11. augustam "Atgriešanās". 25. janvārī muzejā un pētniecības centrā "LaPA" Rīgā būs pasākums, ko esam nosaukuši "2x2 darīja". Tam varēs pieslēgties arī attālināti. Pauls Raudseps vedīs cauri multimediālam piedzīvojumam par to, kā "2x2" ietekmējis trimdu un Latviju. 20. februārī turpat sadarbībā ar Valsts asinsdonoru centru no plkst. 12 līdz 16 darīsim kaut ko labu līdzcilvēkiem, ziedojot asinis. Vai mēs savāksim 60 litru asiņu, – nezinām, to redzēsim. Un tajā vakarā būs pasākums "2x2 darīs", kad runāsim par mākslīgo intelektu, kā tas iespaidos Latviju un "2x2". "

Vēl nav zināms datums, bet ir plāns pasākumam par "2x2" nākotni, jo virkne divreizdivnieku ir vadošos amatos diasporas organizācijās.

"Globālais latvietis. 21. gadsimts"

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti