Normāla ģimene

"Tu redzi visu citādi" – Zanda un Miks | #1

Normāla ģimene

"Bet es jau esmu adoptējis" – Elvīra un Arnis | #3

"Neviens man sievu neatņēma" – Aigars un Elīna, Artūrs | #2

«Normāla ģimene». Būt atvērtās attiecībās un kopīgi audzināt bērnus

Elīna un Artūrs bija precējušies 10 gadus, un laulībā piedzima trīs bērni, bet neilgi pēc tam, kad pāris attiecības nolēma atvērt, abi tomēr izšķīrās. Elīna šobrīd ir precējusies ar Aigaru, un abi dzīvo atvērtās attiecībās, savukārt kopā ar Artūru un viņa partneri Ievu audzina nu jau četrus bērnus, kurus visi uzskata par saviem kopīgajiem. Par ētisku poliamoriju ir dzirdēti daudzi mīti, taču šī trijotne – Elīna, Aigars un Artūrs – tos grauj, un, veidojot veselīgu "paplašināto ģimeni", pierāda, ka jebkuros apstākļos galvenais ir komunikācija.

DAŽAS ATZIŅAS:

  • Ētiska poliamorija nav krāpšana vai vienkārši sekss ar vairākiem partneriem – galvenais tajā ir atklāta komunikācija.
  • Šķiroties Elīnai un Artūram bija svarīgi saglabāt labas attiecības un nodrošināt pēc iespējas labvēlīgāku un mīlošāku vidi bērniem.
  • Elīnai, viņas tagadējam vīram Aigaram, bijušajam vīram Artūram un viņa jaunajai partnerei Ievai ir izdevies izveidot funkcionālu "paplašināto ģimeni", kurā aug nu jau četri bērni.
  • Artūrs, sevi nelaužot, nespēja dzīvot atvērtās attiecībās; Elīna savukārt nespēja dzīvot monogāmijā un liegt sev tik nepieciešamo brīvību.
  • Arī atvērtās attiecībās var ienākt greizsirdība – bet partneri to uztver kā signālu, ka jāstrādā pašiem ar saviem "dēmoniem".

Astoņu cilvēku "La Familia"

Elīna tagad ir precējusies ar Aigaru, un abi dzīvo atvērtās attiecībās, savukārt ar bijušo vīru Artūru Elīnai ir trīs kopīgi bērni. Artūram ir jaunas attiecības ar partneri Ievu (viņu attiecības nav atvērtas, abi viens otram ir vienīgie partneri), un viņiem piedzimis kopīgs bērniņš – Artūram jau ceturtais.

Kas ir "Normāla ģimene"?

Kas ir "Normāla ģimene"?

Latvijas Radio podkāsts "Normāla ģimene" eksperimentālā formātā vēstī par dažādu ģimeņu attiecībām. Ģimenes bez intervētāja klātbūtnes savās virtuvēs spriež par attiecībām un dzīvi ar bērniem, ļaujot pastarpināti būt klāt viņu privātajā sarunā.

Kā tapa podkāsts, lasi šeit.

Podkāstu klausies:

Jau šķiroties Elīna un Artūrs zināja, ka abiem galvenais ir turpināt uzturēt labas attiecības un lai neciestu bērni. Protams, bija emocionāli smagi mirkļi, bet abi ieguldīja enerģiju veiksmīgas komunikācijas saglabāšanā. Varētu šķist paradoksāli, bet tieši Aigars – Elīnas jaunais partneris un nu jau vīrs – bija tas, kurš šķiršanās posmā nereti darbojās kā vidutājs starp abiem, kā mediators, kurš palīdz noturēt uzņemto kursu... tagad gan tas vairs nav nepieciešams, jo Elīna un Artūrs ir ļoti tuvi draugi.

"Tagad mums ir četru cilvēku "WhatsApp" grupa, kas saucas "La Familia"," viņi smej. Tajā ir Elīna, Aigars, Artūrs un Ieva, un tur tiek risināti visi ar bērniem saistītie jautājumi. Aigars saka, ka tas esot ļoti veiksmīgs "kopstrādes mehānisms". Sākumā esot bijušas neskaidrības un neliels haoss – kurš par ko ir atbildīgs, kurš kuram par ko raksta... bet tā esot bijusi normāla procesa daļa, lai pārorganizētu visu, kas 10 gadus darīts vienā konkrētā veidā.

Bērni vienu nedēļu ir pie Elīnas un Aigara, un otru – pie Artūra un Ievas. Abās mājās bērniem ir sava vieta, viņi visur jūtas mīlēti un gaidīti. "Es bērniem saku, ka viņiem ir divas mammas un divi tēti – nevis tētis, mamma, pamāte un patēvs," saka Elīna. Bērni visus drīkst saukt par "mammu" vai "tēti", viņiem nav jāuztraucas par to, kuru "drīkst" mīlēt vairāk... Elīna pat atzīst, ka Artūra jaunāko bērnu, kurš viņam ir kopīgs ar Ievu, uzskata arī par savējo un mīl tāpat kā savējos. Artūrs redz, ka jaunākais pieaugot aizvien vairāk skumst par vecāko brāļu un māsu "rotāciju", un paredz, ka drīz jau gribēšot doties tiem līdzi uz otrām mājām... "Esam vairāk nekā gatavi viņu uzņemt!" saka Elīna. Kad lielajai ģimenei vajadzēja veidot visiem piemērotu modeli, paskatoties apkārt, īsti nebija labu piemēru.

No kreisās Aigars, Elīna un Artūrs
No kreisās Aigars, Elīna un Artūrs

Visbiežāk bija tā: ja šķiras, tad bērni ir pie mammas, bet pie tēta labākajā gadījumā pa brīvdienām. Artūrs šādu scenāriju sev nevēlējās, un arī Elīna uzsver, ka tēvs nav tikai tāds piedēklis, kas piedalījies bērna radīšanā un viss; tēvs bērniem ir tikpat nozīmīgs un klātesošs kā mamma. Artūrs turklāt ar trešo bērnu bija devies bērna kopšanas atvaļinājumā, un atzīst, ka toreiz patiesi izjuta to, ko lielākajā daļā gadījumu izdzīvo tieši mazu bērnu mammas. Savukārt Aigars sākotnēji juties nedroši par to, ka pēkšņi kļūs par tēvu trīs bērniem, un saskārās arī ar apkārtējo viedokļiem: kā tad tā, tu tagad rūpējies par "Elīnas bērniem"... bet viņš to tā nebūt nesaredz. Šobrīd visi iesaistītie astoņu cilvēku kopu uzskata par īstu ģimeni.

"Mēs esam normāla ģimene, viss ir tā, kā tam jābūt!" saka Elīna.

Attiecību atvēršana un poliamorija

Tolaik, kad Elīna un Artūrs vēl tikai apsvēra šķiršanos, viņi vispirms atvēra attiecības un tā nodzīvoja vairākus mēnešus, tiekoties arī ar citiem cilvēkiem. Tolaik Elīna iepazinās ar Aigaru, bet īsi pēc tam Artūrs – ar Ievu. Artūrs atzīst, ka no malas varētu izskatīties, ka viss noticis pēc "klasiska" scenārija: pāris atver attiecības un notiek sliktākais iespējamais – tajās ienāk kāds, kurš viņam atņem sievu! Bet patiesībā attiecībās bija izveidojusies plaisa, kā rezultātā radās vieta citam partnerim.

Elīna un Artūrs bija gājuši uz pāru terapiju, bet būtiskāko problēmu tā neatrisināja: Elīnai vajadzēja lielāku brīvību, nekā Artūrs attiecību ietvaros spēja sniegt. Artūrs piekrita pamēģināt atvērtu attiecību modeli, taču saprata, ka tomēr ir citādāk domājošs, un atvērtas attiecības nevēlas. "Var būt lieliska komunikācija, var censties viens otram piekāpties, bet emocijas tas nemaina – ja ir sajūta, ka dzīvo mājā, kurā nepārtraukti izceļas ugunsgrēki, komunikācija vien to neatrisinās." Artūrs juta, ka atvērtās attiecībās viņam jāupurē pārāk daudz sevis, savukārt Elīna – ka viņa nekad līdz galam laimīga nebūs monogāmijā un nevēlas ziedot savu brīvību.

Abi ar cieņu pieņēma viens otra nostāju, un savstarpējās attiecības tagad ir transformējušās jau citā līmenī.

Kas tad ir "ētiska poliamorija", un kādu attiecību modeli šobrīd praktizē Elīna un Aigars? Daudzi tic stereotipam, ka poliamorija ir iegansts partneri krāpt, taču tieši ētiskā komponente ir visbūtiskākā. Veidojot attiecības ar vairākiem partneriem, visām iesaistītajām pusēm jāzina par esošo situāciju; savukārt attiecību formāts un dziļums atkarīgs no konkrētās situācijas. Nav runa par seksu trijatā vai gadījuma attiecībām; poliamorās attiecībās var veidoties cieņpilna mīlestība starp visiem iesaistītajiem. Elīnai un Aigaram termina nozīme nepārtraukti mainās: reizēm abi tiekas ar vēl vienu partneri kopā, reizēm atsevišķi, reizēm piedzīvotas mīlestības jūtas, citreiz tikai daži randiņi. Daudzi randiņu partneri beigās kļūst abiem vienkārši par labiem draugiem. Reizēm abi attiecības arī uz laiku "aizver", un tad gadu vai pusgadu dzīvo kā monogāms pāris.

Kamēr Artūram, cenšoties uzturēt vairākas attiecības, bija grūti un šķita, ka viņš sevi "skalda", Elīnai jaunu attiecību veidošana nozīmē enerģijas pieplūdumu. "Ja veido vēl kādas attiecības, tad tikai tādas, kuras sniedz papildu enerģiju, ļauj uzlādēties. Ja aizeju uz randiņu, kur šķiet, ka enerģiju tikai zaudēšu, šobrīd jau laicīgi spēju pateikt "nē"," saka Elīna.

Elīna un Aigars uzskata, ka iepazīšanās un attiecības vēl ar citiem partneriem mazina spiedienu, kuru parasti uzliekam vienam partnerim. "Kāda ir iespēja, ka viens partneris atrisinās visas tavas problēmas? Kāda ir iespēja, ka viss, ko vienmēr esi vēlējies, būs atrodams šajā vienā cilvēkā?" prāto Aigars. Elīna to uzskata par bērnišķīgu fantāziju, ar ko daudzi no mums, īpaši meitenes, ir uzaugušas – ka princis baltajā zirgā atjās un sniegs visu sapņu piepildījumu.

Tā vietā, ejot uz randiņiem, Elīna spoguļojas citos cilvēkos – ierauga sevi, iepazīst sevi labāk, un tas viņai sagādā prieku. Bieži sastopamais mīts par poliamoriju – ka tas viss nepārtraukti ir tikai par seksu vai iešanu uz randiņiem, ir tikai mīts. Taču greizsirdība gan ir "ārkārtīgi neganta sajūta", kā saka Aigars. Taču gan Aigars, gan Elīna greizsirdību uzskata par ļoti vērtīgu poliamoro attiecību komponenti. Elīna ir pieredzējusi milzīgu, negaidītu greizsirdību kādā no reizēm, kad Aigars aizgājis uz randiņu. "Vienlaikus esmu ārkārtīgi pateicīga šai sajūtai," viņa saka.

Tā ir kā signāls, tā liek no sevis visu izvilkt ārā, liek saprast, ka ir iekšējas lietas, kas jārisina.

"Galvenais ir saprast – otrs cilvēks nav tavs īpašums, kam esi pieāķējies un ko visu laiku jābaidās zaudēt," uzskata Elīna. Tādā veidā nemaz nav iespējams attiecības izbaudīt – tas iespējams tikai tad, ja jūties brīvs un labi pats ar sevi. Līdzīgas sajūtas sākotnēji pārņēma arī Artūru bērnu sakarā – viņš esot nedaudz bažījies un izjutis greizsirdību par to, ka būs tēvs saviem bērniem vienu nedēļu, bet otru nedēļu tēva lomā būs Aigars. "Sāku skatīties uz to no bērnu skatpunkta – viņi no vairākiem mīlošiem vecākiem tikai iegūst, tas viņus bagātina." Gluži tāpat kā Elīnu un Aigaru bagātina vēl citi cilvēki, kuri ienāk viņu dzīvēs.

"Normāla ģimene"

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti