Saeimas komisijā mazs atbalsts parkam izraudzītajā Valsts drošības dienesta ēkas vietā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Diskusijā par bijušā velotreka „Marss” teritorijas atvēlēšanu parkam vai Valsts drošības dienesta (VDD) ēkai prevalē valsts drošības intereses – tā secināms no Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas pieņemtā lēmuma. Vairāk nekā 15 tūkstošu iedzīvotāju parakstīto iesniegumu par parka saglabāšanu šajā vietā tā izšķīrās nodot izskatīšanai Nacionālās drošības, nevis Sabiedrisko lietu komisijā. Taču aktīvie rīdzinieki uzsver – arī sabiedrības atstumšana ir risks valsts drošībai.

ĪSUMĀ:

  • 15 000 iedzīvotāju parakstus par parku bijušā velotreka „Marss” vietā skatīja Saeimas komisijā.
  • Šajā vietā valsts vēlas būvēt Valsts drošības dienesta jauno ēku.
  • Aktīvisti: Šis precedents svarīgi demokrātijai un valsts drošībai.
  • Tomēr vairums Saeimas komisijas deputātu sliecās atbalstīt VDD ēkas projektu šajā teritorijā.
  • Daži politiķi gan norāda uz biznesa un partiju interesi šajā jautājumā.
  • VDD: Ir vērtētas iespējas pielāgot esošās ēkas, taču nav atrasta piemērota māja.
  • Burovs piedāvā alternatīvu vietu parkam. Apkaimes biedrība noraida.

Saeimas komisijā mazs atbalsts parkam izraudzītajā Valsts drošības dienesta ēkas vietā
00:00 / 03:39
Lejuplādēt

Portālā „manabalss.lv” savāktie paraksti par parka izveidi bijušā velotreka „Marss” vietā Rīgā, VEF apkaimē, sākuši oficiālo ceļu Saeimā. Iniciatīvas autori cer, ka vēl izdosies glābt pirms simt gadiem ap velotreku sastādīto liepu apli, kaut premjers Krišjānis Kariņš („Jaunā Vienotība”) jau izteicies, ka ēkas vietu, visticamāk, nemainīs. „Visticamāk, ka jā. Tas process jau ir bijis ilgstošs, tur ir ieguldīta ļoti liela nauda, un tie būtu ļoti lieli zaudējumi. Domāju, ka pareizāk un lētāk būtu pilsētai noteikt, kur tad būs parks,” sacīja Kariņš.

Uzrunājot deputātus, aktīvisti uzsvēra, ka 15 tūkstošu iedzīvotāju paraksti savākti, vēl pirms kādam bija zināms par tur plānoto Valsts drošības dienesta ēku, un tā nav kampaņa pret valsts drošības interesēm, bet gan par kultūrvēsturiskas vietas saglabāšanu. „Dziļākajā būtībā šis stāsts ir par valsts ieklausīšanos sabiedrības vēlmēs.

Un tieši šādi precedenti kā šis ir tie, kas paliek sabiedrības atmiņā kā pierādījums tam, vai valsts ir vai nav gatava dzirdēt.

Un tas ir svarīgi ne tikai demokrātijai, bet valsts drošībai,” sacīja Rīgas apkaimju alianses valdes loceklis Māris Jansons.

Taču šis aicinājums sasniedza maz dzirdīgu ausu. Vairums deputātu sliecās atbalstīt jau iesākto Valsts drošības dienesta ēkas projektu šajā teritorijā. Nacionālās apvienības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Raivis Dzintars uzsvēra, ka saprot iedzīvotāju intereses, tomēr svaru kausos likta valsts drošība, bet ēkas pārcelšana citur atliktu projektu uz nenoteiktu laiku.

Dzintara ieskatā, notiekošais ir Rīgas domes priekšvēlēšanu šovs: „Diemžēl visvairāk aplaudē tie, kam ir attiecīgas biznesa intereses, aplaudē attiecīgo partiju pārstāvji, aplaudē valstij nedraudzīgi spēki, bet sabiedrības interesēs tas nav. Par to es esmu pārliecināts.”

Biznesa intereses parka saglabāšanā piesauca arī iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (“KPV LV”), norādot, ka 2008. gada sabiedriskajā apspriešanā par šo teritoriju iedzīvotāju iebildumu nav bijis un ka „Jaunās Teikas” attīstītāji paši apbūvējuši kādreizējo stadionu. „Kāpēc ir pieņemama prakse, ka kāds privātais uzņēmējs var apmierināt savas komerciālās ambīcijas, rādot ar pirkstu uz citas personas īpašumā esošu zemesgabalu ar norādi, kam tur vajadzētu atrasties,” sacīja Ģirģens.

Pret Valsts drošības dienesta ēku bijušā velotreka „Marss” vietā no deputātiem iebilda tikai Linda Ozola no Jaunās konservatīvās partijas un „Saskaņas” pārstāvji, kas ierosināja dienestam pielāgot kādu tukšu valstij piederošu ēku.

Tam gan iebilda dienesta priekšnieka vietnieks Ēriks Cinkus, jo ēkai jāatbilst specifiskām drošības prasībām. „Nav tā, ka tāda diskusija nav bijusi un ka nav vērtēts tas, kas ir „Valsts nekustamo īpašumu” portfelī.

Tāds vērtējums ir bijis, bet rezultāts ir tāds, ka šādas piemērotas mājas nav,” sacīja Cinkus.

Bijušā velotreka teritorijā plānots izcirst 44 kokus un saglabāt 25 vērtīgākos.

Rīgas mērs Oļegs Burovs (“Gods kalpot Rīgai”) pēc komisijas aicinājuma meklēt alternatīvu

zaļajai zonai piedāvāja attīstīt stadionu pie 45. vidusskolas, ko varētu izmantot arī vietējie iedzīvotāji.

“Šeit arī ir koki, mēs varam veidot skvēru, un to piesaistīt skolai. Mēs šeit varam labiekārtot teritoriju. Vai tā ir kompensācija, es neņemos spriest,” sacīja Burovs.

Vieta, kurā plānots būvēt Valsts drošības dienesta jauno ēku, ir vislielākā zaļā teritorija Teikas apkārtnē, uzsver vides aktīvisti, aicinot neizcirst  liepas un atstāt parku rīdziniekiem.

Burova piedāvāto Teikas apkaimes biedrības vadītāja Selīna Vancāne uzskata par nenopietnu maiņu: „Tas, ka mums tagad pēkšņi, šīs sēdes laikā, piedāvā kompensējošu mehānismu, ir absurdi.

Mēs jau ar jaunu parku neatrisinām to, ka mēs saglabājam simtgadīgus kokus.

Ja tiek apšaubīta šīs vietas vērtība un unikalitāte, tad es vispār nezinu, pie kā mēs varam apelēt.”

Komisijas sēdē izskanēja pārmetumi apkaimes iedzīvotājiem, ka viņi ar emocionāliem argumentiem cenšas nepieļaut ēkas būvniecību.

Tālāk šo jautājumu slēgtās sēdēs skatīs Saeimas Nacionālās drošības komisija. Parakstu iesniedzēji vēl cer, ka izdosies iegūt laiku un politiķu atbalstu, lai rastu alternatīvu vietu Valsts drošības dienesta ēkai.

KONTEKSTS:

Rīgā, Brīvības gatvē 207, - bijušā velotreka „Marss” vietā - plānots būvēt biroja ēku. Taču vietējie iedzīvotāji protestē pret biroja ēku tur, prasot veidot parku. Saistībā ar to savākti vairāk nekā 10 tūkstošu iedzīvotāju paraksti, kuri iesniegti Saeimā. Zemes īpašnieks  – „Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) – apņēmies pagaidām šajā teritorijā kokus necirst un būvniecību neveikt.

Pēc tam, kad plašumā izvērtās iedzīvotāju iebildes pret koku izciršanu, publiski tika paziņots, ka plānotā biroja ēka bija paredzēta Valsts drošības dienesta vajadzībām.

Ēkas būvniecības iecere aktualizēja jautājumu par specdienestu apvienošanu. Viens no koalīcijas partneriem vēlētos visu trīs Latvijas specdienestu apvienošanu, savukārt premjers un prezidents ir pret šādu ieceri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti