Rīgas ielu malās šogad stādīs ap 200 koku, no augsnes mēģinās izskalot sāli

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Šopavasar Rīgas ielu malās dzīvi sāks vairāk nekā divsimt jaunu koku. Tas ir mazliet vairāk nekā iepriekšējos gados, tomēr radikāli audzēt galvaspilsētas apzaļumošanas plānus jaunajam domes sasaukumam pagaidām nav izdevies. Domē atzīst, ka krīzes budžeta apstākļos par 10% palielinātais finansējums pilsētas apstādījumu programmai ir labākais, ko varēts darīt. Vairāk uzmanības pievērsīs arī jau esošo koku uzturēšanai un pasargāšanai no sāls.

Rīgas ielu malās šogad stādīs ap 200 koku, no augsnes mēģinās izskalot sāli
00:00 / 05:25
Lejuplādēt

Aizpērn rudenī pēc biedrības “Pilsēta cilvēkiem” un sponsoru iniciatīvas Rīgas centrā iestādīja divas deviņmetrīgas liepas – ar mērķi rādīt priekšzīmi, ka arī sarežģītās pilsētas vietās ar apakšszemes komunikācijām var augt koki.

Bijušais “Pilsēta cilvēkiem” vadītājs Māris Jonovs tagad spriež, ka iniciatīva bijusi ļoti veiksmīga.

“Pirmkārt, tie koki joprojām ir vietā un nav divās ziemās nosālīti! Bet galvenais, ka tā [iiniciatīva] ir pamudinājusi projektētājus būt drosmīgākiem, pamudinājusi Satiksmes departamentu projektā iesaistīt arī ainavu arhitektus'' priecājas Jonovs un kā labu piemēru min plānoto Ģertrūdes ielas atjaunošanu, kur koki tiekot skatīti kā pilntiesīgs infrastruktūras elements – ja sliktā stāvoklī, tad jānomaina. Sekodams līdzi pašvaldības koku iecerēm šim gadam, aktīvists secina: budžets pagaidām nav daudz mainījies, bet attieksme – gan. Piemēram, parādījusies kaut neliela, bet atsevišķa pozīcija jauno koku kopšanai.

“Tas, ko es vēl neredzu ielu projektos, bet ceru, ka jaunā dome iesaistīsies, ir sakņu un stumbru aizsardzība, lai nav kā Krišjāņa Valdemāra ielā, ka iestāda kokus, bet pēc tam nobraukā saknes un nolauž stumbrus ar mašīnām, jo mēs tām ļaujam braukt uz ietvēm. Tā ka budžetā varbūt tik daudz tos darbus neredz, bet redz dažādās darba grupās, komisijās. (..) Lielākas cerības varbūt jāliek uz nākamajiem budžetiem. Un, lai šīs cerības piepildītos, mums – nevalstiskajām organizācijām un aktīvistiem – jau tagad jādomā, ko mēs gribam redzēt, un jau tagad jāsāk iet uz departamentiem un runāt,” klāsta Jonovs.

Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Edmunds Cepurītis (''Par!/Progresīvie'') atzīst, ka šī gada pilsētas budžets pieņemts krīzes ēnā, tomēr aicina nevērtēt rūpes par kokiem tikai pēc jaunu stādu skaita.

“Vēlos piebilst, ka ļoti par maz tiek novērtēta esošo koku uzturēšana. Jaunajiem dižstādiem, ko mēs iestādām, līdz “pilnai koka funkcionalitātei” vajadzēs vēl kādus 10 gadus. Tāpēc sargāšanai no sāls un iestādīto koku uzturēšanai ir ļoti liela vērtība, pat ja nevar nofotografēt jaunos kokus un zem tā parakstīties,” saka Cepurītis.

Pilsētas apstādījumu uzturēšanas un atjaunošanas programmas budžets šogad pieaudzis par vairāk nekā 150 tūkstošiem līdz miljonam eiro. Taču tas nenozīmē tikai koku stādīšanu, bet ļoti dažādus darbus – arī esošo koku kopšanu, bīstamo koku zāģēšanu,

par šo naudu kops arī Krišjāņa Barona un Krasta ielas apstādījumus un pat iekārtos bērnu laukumiņu Jaunatnes dārzā Āgenskalnā, skaidro Mājokļu un vides departamenta Vides pārvaldes priekšniece Evija Meģe. Rocība gan arī koku stādīšanai šogad ir mazliet lielāka – pagaidām ieplānoti 154 jauni koki ielu malās, kur kādreiz koki bijuši, bet gājuši bojā.

“Pašlaik esam izsludinājuši iepirkumu, šoreiz plānojam stādīt ne tikai Rīgai tradicionālās Holandes liepas, bet arī sarkanās kļavas, purva ozolus un trīs Japānas katsuras. Mums iepirkumā ir arī stingras prasības par dižstādu kvalitāti – metra augstumā stumbra apkārtmērs vismaz 18–20 cm, ar attīstītiem skeletzariem, vienu taisnu galotni, labu sakņu kamolu. Tas nodrošina to, ka koks pēc iespējas labāk ieaugsies šajos sarežģītajos pilsētas apstākļos. Šiem stādītājiem arī jāveic stādu kopšana līdz veģetācijas sezonas beigām,” stāsta Meģe.

Kā jaunu darbu šajā sezonā Evija Meģe izceļ augsnes attīrīšanu no sāls tajās ielās, kur sāls maisījumu ziemā kaisa visvairāk:

“Ir plānots veikt augsnes laistīšanu, lai izskalotu tur pa ziemu uzkrājušos sāļus un tajā brīdī, kad koks sāk uzņemt ūdeni un barības vielas, šis sāls būtu maksimāli aizskalojies projām. Tas mums ir jauns darbiņš, kas iepriekš tādā formātā nav organizēts.”

Par koku stādīšanu parkos atbildīgais pašvaldības uzņēmums “Rīgas meži” savus šī gada plānus vēl precizē. Bet savs nelielāks budžets jauniem kokiem ir arī Rīgas domes Satiksmes departamentam, kas šogad Rīgas centra ielu labiekārtojumu plāno papildināt ar 30 kokiem Elizabetes, Stabu un Merķeļa ielā.

“Tiks arī iestādīti 75 krūmi, izvietotas 109 puķu kastes, vairāk nekā 50 soliņu, ap 90 jaunu velo statīvu un 47 jaunas atkritumu urnas.

Šie darbi notiks vairākos Valdemāra ielas posmos, Elizabetes, Dzirnavu, Merķeļa ielā, Kalpaka bulvārī un citviet,” uzskaita departamenta runasvīrs Austris Keišs.

Atsevišķs budžets šogad ir centrālās Čaka ielas labiekārtošanai – arī tur sola puķu kastes, soliņus un velostatīvus, kā arī 26 kokus ielas galā. Bet interesanti, ka atsākušās sarunas par kokiem arī citās Čaka ielas vietās, ko iepriekš noraidīja apakšzemes komunikāciju dēļ. Par to gan vēl gala lēmums neesot pieņemts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti