Panorāma

Pēc smaga vēža – jauna dzīve

Panorāma

Latvijā Eiropas vētru nejūt

Iedzīvotāji prasa atklātu sēdi par parka izveidi

Iedzīvotāji prasa atklātu sēdi par parka izveidi bijušā velotreka «Marss» vietā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Tas ir solis prom no atklātas un demokrātiskas diskusijas – šādi apkaimju biedrību aktīvisti vērtē Saeimas Iesniegumu komisijas lēmumu iedzīvotāju iniciatīvu par parka izveidi bijušā velotreka “Marss” vietā nodot Nacionālās drošības komisijai. Drošības komisijas sēdes ir slēgtas, un iedzīvotāji tajās nevar piedalīties.

Apkaimju biedrības savākušas un Saeimā iesniegušas vairāk nekā 15 000 iedzīvotāju parakstītu iniciatīvu, lai nepieļautu koku izciršanu bijušā velotreka "Marss" teritorijā un ierīkotu šajā vietā parku. 

Parlamenta Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija šonedēļ nolēma šo iniciatīvu nodot Nacionālās drošības komisijai (NDK). Parakstu vācēji to vērtē kā mēģinājumu izvairīties no atklātas diskusijas, jo NDK sēdes parasti ir slēgtas un sabiedrības pārstāvjiem nav iespējas tajās paust savu viedokli.

“Mūs ātri aizfutbolēja tālāk uz NDK, kas visbiežāk ir slēgta. Mēs prasām, lai šī komisija būtu atvērta, uzklausītu mūsu viedokli. Un vissvarīgāk – lai mēs skaidri redzētu, kuras partijas nostājas demokrātijas, iedzīvotāju interešu un mūsdienīgas pilsētvides pusē,” norāda pilsētplānotājs, kustības “VEFRESH” vadītājs Viesturs Celmiņš.

Teikas apkaimes biedrības vadītāja Selīna Vancāne stāsta:

“Šis [stāsts] jau vairs nav par parku vai par kokiem, bet par to, kādā veidā mēs risinām problēmas, kāda ir pārvaldība, kāda ir sabiedrības vērtība.”

Saeimas Nacionālās drošības komisiju vada Māris Kučinskis no ZZS. Viņš sola izņēmuma kārtā sarīkot atsevišķu atklātu sēdi, lai uzklausītu apkaimju biedrības.

“Mēs taču netaisāmies pārbraukt visiem pāri ar ceļa rulli un pateikt vienā sēdē, ka viss – diskusija ir beigusies,” uzsver Kučinskis. “Protams, ir informācija, kas ir ierobežotas pieejamības. To mēs uzklausīsim savās slēgtajās sēdēs. Taču tas nenotiks vienā sēdē.

Šīs interešu grupas noteikti tiks uzklausītas. Ne jau visām sēdēm jābūt slēgtām.”

Kučinskis paskaidroja, ka Saeima ir tiesīga apturēt šādu projektu, bet, viņaprāt, tas nebūtu lietderīgi, ņemot vērā Valsts drošības dienesta ēkas projektēšanā ieguldītos līdzekļus. Viņaprāt, Teikas apkārtnē iespējams atrast arī citu vietu parka iekārtošanai.  

Iepriekš diskusijās atsevišķi politiķi aizrādījuši, ka parka izveides iniciatori kaitē valsts drošības interesēm. Aktīvisti neslēpj, ka šāda retorika un pretnostatīšana viņus aizvainojusi.

“Vajadzētu tiešām novērtēt, ka ir sabiedrībā aktīvi pilsoņi, kas gatavi cīnīties par savām tiesībām, jo tieši tas veido patriotisku sabiedrību un tiesisku valsti,” bilst Selīna Vancāne.

Diskusija Nacionālās drošības komisijā plānota tuvāko nedēļu laikā, bet precīzs datums vēl nav noteikts.

KONTEKSTS:

Rīgā, Brīvības gatvē 207, – bijušā velotreka "Marss” vietā - plānots būvēt biroja ēku. Taču vietējie iedzīvotāji protestē pret biroja ēku tur, prasot veidot parku. Saistībā ar to savākti vairāk nekā 10 tūkstošu iedzīvotāju paraksti, kuri iesniegti Saeimā. Zemes īpašnieks  – „Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) – apņēmies pagaidām šajā teritorijā kokus necirst un būvniecību neveikt.

Pēc tam, kad plašumā izvērtās iedzīvotāju iebildes pret koku izciršanu, publiski tika paziņots, ka plānotā biroja ēka bija paredzēta Valsts drošības dienesta vajadzībām.

Ēkas būvniecības iecere aktualizēja jautājumu par specdienestu apvienošanu. Viens no koalīcijas partneriem vēlētos visu trīs Latvijas specdienestu apvienošanu, savukārt premjers un prezidents ir pret šādu ieceri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti